‘Bitkisel’ yaşam!

‘Bitkisel’ yaşam!

Nebat bazlı beslenme Türkiye’de de süratle gelişen bir trende dönüştü. Yiyecek işletmeleri reçetelerini değiştirmekle kalmayıp, yapımını yüzde 100 nebatsal ürünlere kaydırmaya başlarken, nebat bazlı

Dünya popülasyonu çoğalırken, beslenme gereksinimini sağlıklı biçimde karşılayabilmek ismine yiyeceklerin çeşitlendirilmesi, önümüzdeki senelerin en ehemmiyetli başlıklarından biri olacak. Son senelerde sağlık, etraf, sürdürülebilirlik gibi pek çok hassasiyet sebebiyle öne çıkan seçenek protein ürünlerinin tüketimi ve bu alana yapılan yatırımlar her geçen gün çoğalıyor. Küresel anlamda yiyecek maliyetlerindeki çoğalış da spektrumu gerekli hale getiriyor. Türkiye’deki bazı yiyecek işletmeleri ise mevcut reçetelerini değiştirmekle kalmayıp; yapımını yüzde 100 nebatsal ürünlere kaydırıyor.

YÜKSELİŞ SÜRECEK

Kâr emeli gütmeyen bir kuruluş olan Avrupa Vejeteryan Birliği’nin teşviği ile ortaya çıkan V-Label’ın Türkiye Direktörü ve Vegan Derneği Türkiye’nin de Kurucu Başkanı Ebru Arıman’a göre, 2022’de de nebat bazlı et sanayisi yükselişini sürdürecek ve sanayi, hipotezlere göre, önümüzdeki üç sene süresince yüzde 9 oranında gelişecek.

Dünya genelinde ise seçenek protein pazarındaki satışların, 2040 senesine kadar toplam et pazarının yüzde 60’ını karşılaması bekleniyor. Nebat bazlı et pazarına ilk giren işletmelerden biri olan Alman Rügenwalder Mühle, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 2021’de ilk defa et ürünlerinden daha fazla nebat bazlı et sattıklarını söyledi. 2021’de ise hayvan kaynaklı et, yumurta, süt ürünleri ve deniz ürünlerine seçenek sunan işletmelere yapılan yatırım, bir evvelki seneye göre, yüzde 60’ın da üzerinde arkasıydı.

‘BAŞKALAŞIM GÜÇ’

Pazar son senelerde süratle gelişse de Rabobank Küresel Stratejisti Cyrille Filott’a göre, ivme yavaş yavaş kaybediliyor. Filott, “Vegan ürünler pazarının ya da seçenek proteinlerin bir balon olduğuna inanmıyorum ama bu elbette engebeli bir yolculuk olacak. Harcayıcı alışkanlıklarını değiştirmek kolay değil. Bu anlamda harcayıcıların daha fazla ürün satın alması için ürünlerin hala tat ve doku açısından iyileştirilmesi gerekiyor” yorumunu yaptı. Gerçek problemin yem maliyetleri olduğunu belirten Filott, “Bunun neticesinde et maliyetleri de daha çok arkasıydı. Bu gidişat muadillerinden daha uygun olabileceği için harcayıcıları nebat bazlı ürünler almaya yöneltebilir” dedi.

TÜRKİYE'DE ALAKA ÇOĞALIYOR

Ebru Arıman özellikle Avrupa’da süratle yükselen veganizmin, Türkiye’de de yapım ve ihracatı değiştirdiğini belirterek, laflarını şöyle sürdürdü: “BM sayıları, 2050 senesine kadar dünya popülasyonunun 9.8 milyara erişeceğini öngörüyor. Bu da nebat bazlı beslenmeye geçiş olmadığı sürece ciddi bir küresel krizin kapıda olduğu anlamına geliyor. Türkiye’de de veganlığa olan alaka süratle yükseliyor. Araştırmalara göre, Avrupalıların yarısı artık faal olarak hayvansal ürün tüketimini eksiltiyor arzı da bu güzergahta değişiyor.”

FİRMALAR DE AYAK UYDURACAK

“Yiyecek sanayisindeki tüm markaların gelecek taktiklerinde, nebatsal proteinler alanındaki çalışmalar yer alacak” diyen Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer, laflarını şöyle sürdürdü: “Dünya çapında harekâtların getirileri çoğaldıkça yatırımların da ebadı gelişecektir. Pınar Et olarak, nebatsal protein, sebzeler, kullanılarak yapılan mat atıştırmalıklar ve et tadını, içinde et kapsamayan biçimde ürettiğimiz ürünlerden oluşan iki kategorimiz var. Nebat bazlı protein kapsayan ürünler pazarının gelişmeye devam etmesini bekliyoruz.”

VEGAN KOZMETİK 21 MİLYARA KOŞUYOR

Vegan ürünler yalnızca yiyecek sektöründe değil; kozmetikte de dikkat toplayan bir performans sergiliyor. Küresel anlamda vegan kozmetik pazarının, senede yüzde 6.3 gelişerek 2025 senesine kadar 20.8 milyar dolara erişmesi bekleniyor. Vegan sertifikalı deodorant mendiller üreten Aksan Kozmetik İdare Heyeti Başkanı Zafer Kutanoğlu, 100 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, “Vegan ürünlere olan arzın gitgide çoğalacağını düşünüyoruz” dedi.

‘Bitkisel’ yaşam

‘Bitkisel’ yaşam