Blinken'dan itiraf gibi açıklama: Yeni bir iç savaş muhtemel senaryo!

Blinken'dan itiraf gibi açıklama: Yeni bir iç savaş muhtemel senaryo!

Amerika Birleşik Devletleri, Başkan Joe Biden'ın 11 Eylül'e kadar Afganistan'dan çekileceğini duyurmasının ardından, askeri ekipmanlarını ülkeden çıkarmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri…

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan askerlerinin çekilmesinden sonra Afganistan'da iç savaşın yine çıkabileceği iddialarına müteveccih "Bu elbette ki olası bir senaryo ama kimse Afganistan'da yeni bir iç savaşın yaşanmasını istemiyor." dedi.

CNN televizyonuna davetli olan Blinken, New Hempshire Senatörü Jeanne Shaheen'in "Amerika Birleşik Devletlerinin çekilmesi ile Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesi veya yeni bir iç savaş çıkması işten dahi değil." ifadesine ait sual üzerine "Bu elbette ki olası bir senaryo ama kimse Afganistan'da iç savaşın yine başlamasını istemiyor. Bunu Afgan ulusu istemez, Afgan hükümeti ve Taliban'ın da istediğini düşünmüyorum. Afganistan'ın komşuları da bunu istemez." biçiminde konuştu.

Blinken, Amerika Birleşik Devletlerinin Afganistan'dan askerlerini sürüklemesinin bu ülke ile ilişkilerini tamamlayacağı anlamına gelmediğini, aksine Kabil ile daha derin iş birliği içine gireceklerini vurguladı.

"BİR HAYLİ MEVZUDA ORTAĞIMIZ OLAN SUUDİ ARABİSTAN İLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEMİZ GEREKİR"

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinden mesul yakalanan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a müteveccih adım atılıp atılmayacağına ait sual üzerine Blinken, Veliaht Prensin isminin, Amerika Birleşik Devletleri istihbarat raporunda sarihçe o cinayetten mesul olarak geçmesinin başlı başına ehemmiyetli olduğunu kaydetti.Blinkendan itiraf gibi açıklama: Yeni bir iç savaş muhtemel senaryoAmerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden idaresinin, "Kaşıkçı Yasağı" ismiyle yabancı ülkelerde karşıları taciz ve tehdit eden bireylerin Amerika Birleşik Devletlerine girişine izin verilmemesi güzergahında karar aldığını anımsatan Blinken, şöyle devam etti:

"Bunun ötesinde, daha evvel de kezlerce söyledik. Hem çıkarlarımızı hem de bedellerimizi en iyi biçimde nasıl ilerleteceğimizi düşünmek zorundayız. Sevin sevmeyin bir hayli mevzuda ortağımız olan Suudi Arabistan ile çalışmaya devam etmemiz gerekir. Yapmaya çalıştığımız şeylerden biri öğreniyorsunuz, Yemen'deki savaşı tamamlamaktır. Veliaht Prens gelecekte uzun seneler o ülkenin lideri olacak gibi görünüyor."

"PUTİN İLE DOĞRUDAN GÖRÜŞEBİLMEK EHEMMİYETLİ"

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile doruk yapmasına ait suale Blinken, "Putin ile sarih ve doğrudan görüşebilmek ehemmiyetli. Ciddi ihtilaflarımız olan ülke liderleri ile de aynı biçimde." cevabını verdi.

Blinken, Amerika Birleşik Devletlerinin Rusya ile daha sürekli ve daha hipotez edilebilir bir ilişki kurmak istediğini belirterek, Rusya'nın Biden'ın davetine yakın zamanda fotoğrafı cevap verdiğini hatırlattı.