Bloomberg’den övgü dolu haber: Türk SİHA’ları dünya gündeminde!

Bloomberg’den övgü dolu haber: Türk SİHA’ları dünya gündeminde!

Azerbaycan'dan Libya'ya, yaşanan bir hayli çatışmanın mukadderatını değiştirerek büyük zafer kazanan Türk SİHA'ları dünya medyasının gündeminden düşmüyor. Amerika Birleşik Devletlerinin dünyaca…

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Bloomberg ekonomi gazetesi, özellikle Azerbaycan tarafından Dağlık Karabağ'da elde edilen galibiyetin artta Türkiye'nin SİHA'larının olduğunu ifade ederek, “Baykar firmasının TB2 SİHA’ları Libya ve Azerbaycan’daki çatışmaların mukadderatını değiştirdi” ifadelerine yer verdi. 

Azerbaycan'ın Ermenistan karşısındaki galibiyetinin en ehemmiyetli etmenlerinden gösterilen Bayraktar TB2 SİHA'ları dünya basının gündeminden de düşmüyor. Amerika Birleşik Devletleri merkezli şöhretli ekonomi gazetesi Bloomberg’in haberinde Türkiye’de geliştirilen ve üretilen SİHA’ların Kuzey Afrika’daki Libya’daki Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmaların mukadderatını değiştirdiğini yazdı.

Haberde, “Türk TB2 insansız hava vasıtaları, Türkiye'deki evinden binlerce km uzakta, Libya ve Azerbaycan'daki çatışmaların mukadderatını değiştirmeye dayanakçı oldu. Baykar firmasının TB2 insansız uçakları, her ikisi de Türk bağlaşığı olan Trablus ve Bakü'deki hükümetler tarafından devirici tesirle kullanıldı” denildi.

Bloomberg haberinde, Türkiye'nin SİHA'larının olduğunu ifade ederek, “Baykar firmasının TB2 SİHA’ları Libya ve Azerbaycan’daki çatışmaların mukadderatını değiştirdi” ifadelerine yer verdi.Bloomberg’den övgü dolu haber: Türk SİHA’ları dünya gündemindeLİBYA’DA HAFTER’E KARŞI ÜSTÜNLÜK ELDE EDİLDİ

Birleşmiş Milletler’in BM yasal hükümet olarak tanıdığı Milli Uzlaşma Hükümeti UMH, Türkiye’den alarak stokuna ilave ettiği SİHA’larla, ülkenin doğusundaki orduların lideri Halife Hafter’e karşı üstünlük sağlamıştı.

Trablus’u abluka eten Hafter eforları, Türk SİHA’larının takviyesiyle ülkenin güneyine ve doğusuna çekilmek zorunda kalmıştı.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SAVAŞINDA FAAL ROL OYNADI

Öte yandan, 2020 senesinde Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da alana gelen savaşta, Azerbaycan ordusunun Türkiye’den satın alarak stokuna ilave ettiği SİHA’lar faal rol oynadı.

Dağlık Karabağ bölgesinde bir hayli hava hücumu tertip eden SİHA’lar, Ermenistan’ın bozgunu kabul etmesini sağlamıştı. Ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,  Baykar İdare Heyeti Başkanı Özdemir Bayraktar, Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Teknik Müdür Selçuk Bayraktar'ı Karabağ Nişanı ile mükâfatlandırmıştı.