Bodrum Belediye Başkanı isyan etti: Bu kadar insana su, yol, hastane yetmez

Bodrum Belediye Başkanı isyan etti: Bu kadar insana su, yol, hastane yetmez

Bütün kapanma evveli megakentlerden Bodrum’a kaçanlar kargaşa yarattı. Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Hazırlığımız yok, bir anda keşmekeşle karşılaştık. Bu kadar taşıta yollarımız beceriksiz…

17 günlük bütün kapanmayı tatil beldesinde geçirmek isteyenler Bodrum’a akın etti. Çarşamba günü ve dün, kent merkezi giriş ve çıkışlarında trafik durma noktasına geldi, uzun taşıt kuyrukları oluştu. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise ilçenin bu kadar kalabalığa hazır olmadığını söyledi. İşte Başkan Aras’ın kaygıları:

YA BİZE DE BULAŞIRSA

"Banalde bu popülasyon Bodrum için 2025 senesinde hipotez ediliyordu ama salgın 4 yıl geri çekti. Hazırlıkları yapamadan aniden keşmekeşle karşılaştık. Şu anda Bodrum'da bir kargaşa olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. En büyük fobimiz gelenlerin bize bulaşı taşıması ve olayları çoğaldırması. Bodrum'daki sıhhat hizmetimiz yalnızca kendi popülasyonumuza göre dizayn edilmiştir. 30 etrafında yoğun bakım yatağımız, 300 etrafında da sağlık kurumu yatağımız var. Şayet bu sayı çoğalırsa, bulaş artarsa buradaki sıhhat sistemi yetmeyecektir. Herkesin çok dikkatli olması gerekli, caddeye çıkmaması gerekli. Herkesin evinde kendi güvenliğini alarak dışarı çıkmaması gerekli. 'Markete gideyim, yeni geldim' diye düşünürse biz bu salgını tutamayız. Bu keşmekeşi yaşamaya devam ederiz. Bir isteği olan olursa belediyeye erişsin biz gereken servisi yaparız.

CADDELER DAR, SUYUMUZ AZ

Popülasyonumuzun 500 bin etrafında olduğunu hipotez ediyorduk. Şu an son 3 günde çok giriş olduğu söyleniyor ama bu trafiği biz zati yaşıyoruz. Her yerde alt yapı çalışmaları yapıyoruz. Bodrum'da bir şantiye görünümü var. Bu kalabalık çok daha fazla arzda bulunacak. Su ile alakalı yalnızca kasvet hacminin yetmemesi değil borulardaki patlaklarla alakalı ciddi bir kasvet var. Son günlerde bakım işleri yoluna girdi. Çok büyük bir patlakla karşılaşmadık. Şayet bu patlaklar olmazsa su iyi makûs şu andaki popülasyona yetecektir. Suyu yönetli kullanmazsak, tasarruflu kullanmazsak ve patlaklarla heba edersek zati yetmeyecek. Mumcular Barajı iyi bir noktada değil. Bodrum'da dar caddeler var, geniş yollar yok. Artık yurttaşlarımız bu kalabalıkta bir yerden bir yere giderken muhakkak bir müddet geçireceklerini farkında olarak yola çıksınlar. Madem Bodrum'da yaşamak istiyorsunuz, gecikmeyi de tolere etkeniz gerekli. Bodrum'da yolları genişletemeyiz. Trafik incelemeleri yapıyoruz, tertip etmeler yapılacak ama buna karşın Bodrum bu kalabalığı kaldırmaz. Yeni yol açarsak daha fazla taşıt kazanç.”

3 GÜNDE 24 BİN TAŞIT GİRDİ

Bodrum’da trafik durma noktasına geldi. İstanbul, Ankara ve İzmir plakalı vasıtalar fazlaydı. İlçe girişinde başlayan trafik, Turgutreis, Yalıkavak, Göltürkbükü güzergahında sürdü. Ara caddelerde dahi erişim durdu. Başkan Aras, ilçeye son 3 günde, günde en az 8’er bin vasıtanın giriş yaptığını söyledi. Cavit AKGÜN / DHA

Bodrum Belediye Başkanı isyan etti: Bu kadar insana su, yol, hastane yetmezBodrum’da dün sahiller ve caddeler doldu. İlçeye yeni gelenler ve yerleşik millet, kapanma evveli alışveriş için marketlere koştu.

YOĞUN BAKIM % 65 DOLU

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın “Sıhhat hizmetimiz yalnızca kendi popülasyonumuza göre dizayn edilmiştir. 30 etrafında yoğun bakım yatağımız, 300 etrafında da sağlık kurumu yatağımız var. Şayet bu sayı çoğalırsa, bulaş artarsa buradaki sıhhat sistemi yetmeyecektir. Herkesin çok dikkatli olması gerekli, caddeye çıkmaması gerekli” laflarının ardından gözler, turistik ilçedeki yoğun bakım doluluk oranına çevrildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre, Bodrum Devlet Hastanesi yoğun bakım birimindeki 30 yatağın yüzde 65’inin, servisteki 300 yatağın da yüzde 60’ının şu an haysiyetiyle dolu olduğu bilindi. Selçuk AKBAŞ / DHA

BODRUM BELEDİYESİ: HEY GİDİ GÜNLER

Bodrum Belediye Başkanı isyan etti: Bu kadar insana su, yol, hastane yetmez

Bütün kapanma evveli Bodrum’a akın yaşanırken belediyeden sansasyonel bir ‘tbt’ geldi. Bodrum Belediyesi, sosyal medyada, ilçe popülasyonunu 6 bin olarak gösteren tabelanın önünde Kadir İnanır’ın poz verdiği resmi paylaşırken “Hey gidi günler” dedi.

ÇADIRCILAR MARMARİS’TE

Bütün kapanmayı karavan ve çadırlarında tabiatla baş başa geçirmek isteyenler Marmaris’in kırsal turistik semtlerine akın etti. İstanbul başta olmak üzere Ankara, Eskişehir, Denizli ve İzmir’den gelen aileler özel fiyatlı kamp alanlarında yerini aldı.

AVŞA’DA POPÜLASYON 4’E KATLADI

Kısıtlama günlerini Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı Marmara, Avşa ve Ekinlik adalarında geçirmek için başta İstanbul olmak üzere bölge şehirlerden gelenler, araba vapuru ve iskelelerde yoğunluğa neden oldu. Kısıtlama evveli tatilci akınına uğrayan adaların toplam popülasyonu takribî 4 kat arkasıydı.

ALAÇATI BOŞ KALDI

Boş kalan tek tatil beldesi Çeşme’ye bağlı turizm merkezi Alaçatı oldu. Kafe ve lokantaların kapalı olduğu turistik semtteki bir hayli iş yerinde de kepenklerin indirildiği görüldü. Değişik tatil beldelerine kapanmayı fırsat öğrenip, akın edenlerin aksine megakentlerden Alaçatı’ya gelenlerin rakamı çok hudutlu kaldı.

OTOGARLAR SON GÜN DORUK YAPTI

Bodrum Belediye Başkanı isyan etti: Bu kadar insana su, yol, hastane yetmezResim: Emre YUNUSOĞLU

Bütün kapanma kararının ardından otogarlarda başlayan yoğunluk kısıtlama evvelinin son günü doruk yaptı. İstanbul’daki Bayrampaşa 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ndaki yoğunluk dün gün süresince devam etti. İşletmeler ek seferler koyarken, yolcular bilet bulabilmek için birbirleriyle yarıştı. Bütün kapanma evveli internet üzerinden biletlerini alanlar gizeme beklemeden otobüslerine bindi.

SİSTEMLER KİLİTLENDİ

Sabah erken saatlerde otogara gelen biletsiz yurttaşlar ise yolculuk için sanki birbirleriyle yarıştı. Otobüs şirketleri birbiri arkasına ek seferler koyarken, bilet sistemleri de yoğunluktan dolayı kısa süreli de olsa kilitlendi. İSTİHBARAT SERVİSİ