Bodrum ve Marmaris'te dolu kâbusu! Araçların camları kırıldı, büyük panik yaşandı

Bodrum ve Marmaris'te dolu kâbusu! Araçların camları kırıldı, büyük panik yaşandı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde güçlü sağanak ve dolu sebebiyle iş yerleri ve konutları su bastı. Son 12 saat içinde Bodrum merkeze metrekareye 41,5, Turgutreis Mahallesi'ne ise 82,8 kg yağış düştü. Sabahın

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü, Muğla'nın güney ilçeleri için güçlü yağış ihtarı yaptı. İhtarın ardından özellikle Bodrum ilçesinde sağanak ve dolu tesirli oldu. Yalıkavak Mahallesi'nde konut ve iş yerlerini su bastı. Polis ekipleri de su basan iş yerlerinde yurttaşlara dayanakçı oldu. Kent merkezi ve Turgutreis Mahallesi'nde de sokak ve caddelerde yoğun su birikintileri oluştu, polis ekipleri trafik akışını hakimiyetli sağladı.

GECE BOYU MÜDAHALE

Gece boyu tesirli olan yağış sebebiyle itfaiye takımları su basan bölgelerde tahliye çalışması yaptı. Bahçelievler Mahallesi'nde yoğun su birikintisi sebebiyle vasıta içerisinde mahsur kalan 2 bireyi, itfaiye takımları kurtardı. Takımlar, gece boyu 10 iş yeri, 2 konut ve 22 bahçede su baskınlarına müdahale etti. Kısa süreli tesirli olan dolu yağışı sebebiyle sokaklar ise beyaza büründü.

Gözden KaçmasınBodrumu sağanak ve dolu vurdu; ev ve iş yerlerini su bastıBodrum'u sağanak ve dolu vurdu; konut ve iş yerlerini su bastıHaberin Tüm Görselleri

ARABA VAPURU SEFERİNE 'YAĞIŞ' MANİYİ

Son 12 saat içerisinde Bodrum merkeze metrekaraya 41,5, Turgutreis Mahallesi'ne ise 82,8 kg yağış düştü. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber sağanak tesirini yitirirken, yağışlar aralıklarla sürüyor. Bodrum-Datça arası araba vapuru seferi ise denizlerdeki fırtına ve negatif hava şartları sebebiyle iptal edildi. Yağmurun gece saatlerinde tesirini yitirmesi bekleniyor.

Gümbet ile Turgutreis Mahallesi'ndeki yol, gece yoğun su birikintisi sebebiyle 1 saat erişime kapandı. Belediye takımlarının çalışması ile kapanan yol, yine erişime açıldı.

MARMARİS'E DE DOLU YAĞDI

Marmaris'te dün başlayan ve gün boyu devam eden, aralıklı olarak gücünü artıran sağanak yağış, saat 23.15 sıralarında yerini doluya vazgeçti. 20 dakika süresince güçlü yağan dolu sebebiyle sokak ve caddeler beyaza büründü. Tıkanan rögarlar, taşan nehirler sebebiyle caddeler ve konutların bahçeleri sular altına kaldı. Dolunun ardından gece süresince devam eden yağmur, sabahın ilk saatlerine kadar aralıklı güçlü sağanak olarak yağdı. Dolu yağışında bazı vasıtaların sırçaları kırıldı. Sırçaları kırılan 17 vasıtada ise parasal zarar alana geldi. Vasıta içindeki yurttaşlar panik yaşarken, sürücüler de güç anlar yaşadı.

Bodrum ve Marmariste dolu kâbusu Araçların camları kırıldı, büyük panik yaşandı

Marmaris-İçmeler, İçmeler-Turunç ve Asparan Mevkii-Hisarönü kara yolu etrafında düşen kaya parçaları takımlar tarafından arınıldı. Asparan mevkiinde taşan akarsu sebebiyle köprü betonları çöktü, yol trafiğe kapatıldı. Yazın çıkan orman yangınlarında üryan kalan dağ eteklerinden inen balçıklı su, İçmeler Mahallesi'nde dört caddeyi dereye çevirdi.

Gözden KaçmasınMarmariste dolu yağdı, zor anlar yaşandıMarmaris'te dolu yağdı, güç anlar yaşandıHaberin Tüm Görselleri

 

Belediye takımlarının müdahalesiyle sular tahliye edilerek atıklarla tıkanan rögarlar açılıp arınıldı. İlk tanımlamalara göre 11 evin balkon ve terasları dolu yağışı sebebiyle su bastı. 14 dükkanının sarih kalan dükkan tenteleri dolu sebebiyle kullanılamaz hale geldi. 

Gece süresince seferber olan belediye takımları sağanak yağış ve doludan etkilenen alanlarda çalışmalarını sürdürdü. Belediye takımları zarar tespiti için çalışma başlattı. İlçe merkezinde zaman zaman güçlü sağanağa dönen yağış tesirini göstermeye devam ediyor.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, 24 saatte metrekareye takribî 200 kg yağmurun düştüğünü, yağışların gün süresince aralıklı güçlü sağanak biçiminde devam edeceğini bildirdi.