Boğaz’da salyangoz avı

Boğaz’da salyangoz avı

Denizsalyangozları İstanbul Boğazı ve Karadeniz’i yerleşim yakaladı. Ekonomik bedelleri çok yüksek, toplamak da özgür olunca her gün onlarca tekne denizsalyangozu avı için İstanbul Boğazı’na…

Seneler evvel anavatanı Japon Denizi’nden gemilere tutunarak gelen denizsalyangozları, natürel düşmanları da olmadığı için İstanbul Boğazı ve Karadeniz’i yerleşim yakaladı. Uzakdoğu’da yiyecek olarak harcanıyor kabuğu, kozmetik başta olmak üzere sanayide hammadde olarak kullanılıyor. Ekonomik bedelleri çok yüksek, toplamak da özgür olunca her gün onlarca tekne denizsalyangozu avı için İstanbul Boğazı’na açılıyor.

Latince ismi rapana thomasiana ama hepimiz onu çocukluğumuzdan, kulağımıza yasladığımızda deniz sesini dinlediğimiz kabuk olarak andırıyoruz. Türkçe adıyla denizsalyangozu, Uzakdoğu’da afrodizyak, kanser hastalığının devası ve gençlik iksiri olarak anılıyor. Uzakdoğu mutfağının en beğenilen yiyeceklerinden biri. Kabuğu kozmetik başta olmak üzere bir çok sektöre hammadde oluyor. Türkiye’de ise pek harcanmıyor ancak dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor.
Boğaz’da salyangoz avı
Her gün onlarca tekne İstanbul Boğazı’nın serin sularında, denizsalyangozlarının yatak denilen konaklama yerlerinde 20 milyon dolarlık ihracat pastasından hisse alabilmek için duruyor. Kompresöre bağlanmış birer hortumu ağızlarına takan balık adamlar, elleriyle tutup çuvallara dolduruyor. Raf ömrü derin dondurucuda 540 gün olan salyangozların müşterisi de hazır. Sahil Güvenlik takımları, teknelerdekilerin ne avladıklarını kumpaslı hakimiyet ediyor. Midye avlayanlara ceza kesiliyor, denizsalyangozu avcılığının ise cezası yok.

JAPON DENİZİ’NDEN

Ancak denizsalyangozunun ülkemizde pek de öğrenilmemesinin garip bir nedeni var. İstanbul Boğazı ve Karadeniz’i boylu süresince kaplayan salyangozlar, sıcak denizlerden gelen balon balıkları gibi istilacı bir cins ve anavatanı Japon Denizi. Bilimsel yazılara göre, Türkiye karasularında ilk olarak 1953 senesinde tespit edildiler. Balıklar gibi çok uzun mesafeler kat edemedikleri için, ticaret için İstanbul’u ziyaret eden gemilere yapışarak ya da denge tanklarındaki suların içinde geldikleri hipotez ediliyor.
Boğaz’da salyangoz avı
Balıkçılar çuvallara dolduruyor

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğretim abonesi Dr. Taner Yıldız, denizsalyangozlarının hikâyesini şöyle anlattı: “Sıradanda İstanbul Boğazı’nın natürel cinslerinden değiller. Buraya geldiklerinde onları tehdit edecek düşmanları yoktu ve süratle arttılar. İstanbul Boğazı’nın tabanını ve akıntıyla gittikleri Karadeniz’in neredeyse tamamını kapladılar. Ekonomik bedelleri çok yüksek. Balıkçılar suya girip çuvallara dolduruyorlar. Böyle avlanmanın popülasyon için bir hasarı yok.

Buradaki tek kasvet dalgıçlar rastgele bir teknik aygıt kullanmıyor. Kompresöre bağlı, pipo ismi verilen bir boruyla dalıyorlar. Vurgun yeme olasılıkları var. Bu milyon dolarlık bir ekonomi. 1980’li senelerden itibaren Japon Denizi’ndeki salyangoz rakamı iyice eksilince bir araştırmaya girmişler. Nerede bulunur diye ararken Marmara ve Karadeniz’i keşfetmişler. Müşterisi de Uzakdoğu’dan geliyor.”

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara