Bolu'da 20 çocuk zehirlendi, 8'i yoğun bakımda! Bolu Valisi: Zehirlenmenin kaynağı tespit edilmeye çalışılıyor

Bolu'da 20 çocuk zehirlendi, 8'i yoğun bakımda! Bolu Valisi: Zehirlenmenin kaynağı tespit edilmeye çalışılıyor

Bolu'da zehirlenme bulgusu gösterip, sağlık kurumuna kaldırılan 20 çocuktan gidişatı ağır olan 8'i Ankara'ya sevk edildi. Olay rakamı çoğalırken, bazı erişkinler de sağlık kurumuna kaldırıldı. 8 çocuğun

Yuva köyünde Kurban Bayramı'nın son gününde bazı çocuklarda karın sızısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Sağlık Kurumuna götürülen 20 çocuğun ilk tanımlamalara göre zehirlendiği tanımlandı. Muayeneler neticeyi çocuklarda bağırsak enfeksiyonu tespit edildi. Teşhisin ardından çocuklardan 8'inin gidişatı ağırlaştı. Ankara'ya sevk edilen 8 çocuk, muhtelif sağlık kurumularda yoğun bakıma alındı. Olay rakamı çoğalırken, bazı erişkinler de rehabilitasyon altına alındı. Tarım ve Orman Şehir Müdürlüğü takımları da çocukların içtiği su ile yediği besinlerden numune aldı.

'ZEHİRLENMENİN KAYNAĞI TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR'

Bolu Valisi Erkan Kılıç, 20 çocuğun zehirlenme kuşkusuyla sağlık kurumuna kaldırıldığını ifade ederek, "8 çocuk, şu anda sevk edildi. Yoğun bakım biriminde rehabilitasyon görüyorlar. Kurban Bayramı'nın 4'üncü günü olmuş. Zehirlenmenin kaynağı tespit edilmeye çalışılıyor. Su kaynaklı olup olmadığına bakılıyor. Hakikatinde köyde, sularla alakalı klorlama da yapılıyor. Temkinler alınıyor. Tüm analizler sürüyor. Besin mahsullerinden de numuneler alındı. Bu gidişat daha çok çocuklarda görüldü. Bu gidişatı tespit etmeye çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı ile görüştük, tahlil için takım gelecek" dedi.

'HEKİMLER KESİN BİR TEŞHİS KOYAMIYOR'

12 yaşındaki oğlu sağlık kurumunda rehabilitasyon gören Sezgin Aydoğan, "İlk etapta bulguları şiddetli karın sızısı, kanlı ishal, akabinde halsizlik gibi şeyler tetikliyor. 2 gün evvel geldik. Hekimlerimizin hakimiyeti sonrasında yatış kararı aldık. Hekimler, kesin bir teşhis koyamıyor. Bağırsak enfeksiyonu ile ilgili olabileceğini söylüyorlar. Rehabilitasyon süreci burada devam ediyor. Neden olduğu mevzusunda bir şey diyemiyoruz. Sudan da olabilir. Başka bir şeyden de olabilir. İncelenmesinin yapıldığı söyleniyor" diye konuştu.

Kaynanası ile annesi rahatsızlanan Sedat Apaçıkkılıç ise "Rahatsız olan annem ve kaynanam. Dün de üniversiteye oğlumu götürdüm. Oğlum da bir şey yok ama semtte var. Annemin gidişatı ciddi. Bayramın 4'üncü gününden beri uyuyor. Kaynanam da bugün rahatsızlandı. Onun da uyuyuşunu yaptık. Neden olduğunu bilemiyoruz. Annem harici kimsede yok. Aynı gıdalar, aynı civar. Nedenini öğrenemiyoruz" ifadelerini kullandı.