Bolu'daki zehirlenme vakaları... Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekiminden açıklama

Bolu'daki zehirlenme vakaları... Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekiminden açıklama

Ankara Üniversitesi Cebeci Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli Bolu'daki zehirlenme olaylarıyla alakalı açıklama geldi. Kendirli, "Müracaat Eten 6 hastadan 3'ü yoğun bakımda, 3'ü çocuk ise

Kurban Bayramı'nın son gününde çoğunluğu çocuklar olmak üzere karın sızısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Sağlık Kurumuna götürülen çocuklar ve erişkinlerin ilk tanımlamalara göre zehirlendiği tanımlandı. Muayeneler neticeyi çocuklarda bağırsak enfeksiyonu tespit edildi. Bazı hastalarda ishal sebebiyle böbrek yetmezliği de başladı. Vaziyeti ağırlaşan 10 çocuk, Ankara'daki muhtelif sağlık kurumulara sevk edilerek yoğun bakıma alındı. Toplamda 63 birey rahatsızlanırken, bunlardan rehabilitasyonu bitirilen 31 birey taburcu edildi. Şu anda 7'si yoğun bakımda olmak üzere 32 bireyin rehabilitasyonu sürüyor.

SU AMBARI İLAÇLANDI, OLAYLAR ARTTI

Tarım ve Orman Şehir Müdürlüğü ve Millet Sıhhati Şehir Müdürlüğü takımları da çocukların içtiği su ile yediği besinlerden numune aldı. Sağlık Bakanlığı'ndan özel bir takım da zehirlenmenin sebebini tanımlanması için Bolu'ya gelerek inceleme başlattı.

Öte yandan zehirlenme hadiselerinde rakamın çoğalmaya devam ettiği bilindi. Eş şikayetlerle sağlık kurumulara yeni müracaatlar oldu. Bu arada köye içme suyunu sağlayan ambar ise boşaltılarak dezenfekte edildi. İlaçlı dezenfekte operasyonunun ardından suların kaynatılıp, kullanılması istikametinde ihtar yapıldı. Ayrıca su ambarını besleyen kaynaklardan da numuneler alındı.

Boludaki zehirlenme vakaları... Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekiminden açıklama

'SU KAYNAKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ'

Tahlillerin devam ettiğini belirten Bolu Valisi Erkan Kılıç, "Sağlık Bakanlığı'ndan da görevliler geldi. Bizim takımlarımız ile inceleme yapıyorlar. Nereden kaynaklandığı noktasında çalışılıyor. Su kaynaklı olarak düşünüyoruz. Ama bütün olarak netleşmedi. Neticelerin çıkması, birkaç gün sürer" dedi. Vali Kılıç, "Şu anda sağlık kurumularda 32 birey var, taburcu olanlar da var. Bolu ve şehir dışındaki sağlık kurumularda 32 birey rehabilitasyon altında. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan su baskın ve su taşkınlarından dolayı suya mikrop karışmış olabilir diye düşünüyoruz. Fakat bütün olarak netleşmedi" diye konuştu.

Boludaki zehirlenme vakaları... Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekiminden açıklama

'DÜN AKŞAM SULAR ARINILDI'

Köyde imamlık yapan Zeki Yeşiller, "Cumartesi günü bayramdan sonra millet arasında karın sızısı ve ishal görülmüş. Cumartesi günü Sağlık Müdürlüğü yetkilileri muhtarımızla geldi. Sulardan analiz alındı. Daha çok çocuklarda görülüyor. Büyük insanlarda daha hafif geçtiği ancak kanlı ishal olduğu söylendi. Sağlık Müdürlüğü takımları ambardan ve yaylalardan tahlil aldılar. Dün akşam sular arınıldı. Dezenfekte edilip, klorlandı. Dünden beri ağda su yok. Akşam özel yönet tarafından su getirildi. Saat 03.00'e kadar ulusa su dağıtıldı. Allahın İzniyle çocuklarımıza bir şey olmaz. Her ailede yok. Nasıl bir şey olduğunu kavramadık" ifadelerini kullandı.

KENDİSİ TABURCU OLDU, OĞLU YOĞUN BAKIMDAN ÇIKTI

Rahatsızlandıktan sonra taburcu olan İbrahim Arslan da kendi çocuğunun yoğun bakımdan bayağı servise alındığını anlatarak, "İlk evvel çocukta karın sızısı, kusma ile başladı. Daha sonra ishale döndü. Kanlı ishal oldu. Birkaç kere acile gittik. En sonunda çocuğu yoğun bakıma aldılar. Buradan Ankara'ya sevk ettirdik. Bağırsaklardan kaynaklanan bir enfeksiyonun böbrekleri iflas ettirdiğini bildik. Şu anda çocuk Ankara'da. Yoğun bakımdan dün çıktı. Bayağı servise alındı. Şu anda da diyalize girip, çıkıyor. Neden kaynaklandığı mevzusunda henüz bilgi alamadık" dedi.

Boludaki zehirlenme vakaları... Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekiminden açıklama

ANKARA ÜNİVERSİTESİ CEBECİ SAĞLIK KURUMU BAŞHEKİMİNDEN AÇIKLAMA

Ankara Üniversitesi Cebeci Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli yaptığı açıklamada, "Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Birimi ve Çocuk Nefroloji Servislerinde Bolu’daki kanlı ishal ve bu ishalle ilişkili böbrek yetmezliği tablosu ile müracaat eten 6 hasta izlenmektedir. 3 hasta yoğun bakımda, 3 hasta Çocuk Nefroloji Servisinde izlenmektedir. Hastalardan 5’inin diyaliz gereksinimi olmuştur" dedi.

Bolu'da 20 çocuk zehirlendi, 8'i yoğun bakımda! Bolu Valisi: Zehirlenmenin kaynağı tespit edilmeye çalışılıyorBolu'da zehirlenme bulgusu gösterip, sağlık kurumuna kaldırılan 20 çocuktan vaziyeti ağır olan 8'i Ankara'ya sevk edildi. Hadise rakamı çoğalırken, bazı erişkinler de sağlık kurumuna kaldırıldı. 8 çocuğun yoğun bakımda rehabilitasyon gördüğünü belirten Bolu Valisi Erkan Kılıç, "Zehirlenmenin kaynağı tespit edilmeye çalışılıyor. Su kaynaklı olup olmadığına bakılıyor. Besin mahsullerinden de numuneler alındı. Bu vaziyet daha çok çocuklarda görüldü" dedi.daha fazla video içinBolu'da 20 çocuk zehirlendi, 8'i yoğun bakımda! Bolu Valisi: Zehirlenmenin kaynağı tespit edilmeye çalışılıyor