Boris Johnson 'açılma' planını bugün açıklıyor

Boris Johnson 'açılma' planını bugün açıklıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, aşılanan popülasyonun çoğalmasıyla beraber İngiliz ekonomisini yine açmak ve beynelmilel seyahatleri tekerrür başlatmak için tasarılarını bugün açıklayacak.…

Avrupa'nın büyük bir kısmı çoğalan koronavirüs olayları sebebiyle yeni bir tecrit uygulaması başlatırken, Johnson gelecek aylarda kısıtlamaları hafifletme mevzusundaki safhalı tasarısını açıklayacak.

Johnson'ın İngiltere'deki ikincil ehemmiyetteki perakende mağazalarının, karavanla konaklama ve kamp yapma gibi dışarıda konaklama etkinliklerinin ve kuaförlerin 12 Nisan'da yine faaliyete başlayacağını doğrulaması bekleniyor.

Mevcut tasarıya göre, İngiltere için beynelmilel seyahatler 17 Mayıs'a kadar yine başlamayacak. Financial Times'a göre, Johnson'ın bu mevzuda net bir zaman dilimi açıklaması beklenmiyor.

Johnson, "Aşı programımızda iyi bir ilerleme kaydolmaya ve takvimimize göre ihtiyatlı bir biçimde kısıtlamaları rahatlatmaya devam ederken, süratli ve kumpaslı test yapmak bu mücadelelerin boşa gitmemesi için daha da ehemmiyet teşkil ediyor" dedi.

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ise bu senenin başında uygulamaya başladıkları katı tecritten çıkmak için kendi eş tasarılarını takip ediyorlar.

 

GÖZLER 12 NİSAN TARİHİNDE

Erişkin popülasyonunun yarıdan aşırısını aşılayan İngiltere’de, kitlesel faalliklere dönüş için kaptan uygulamalar tasarlanıyor. Kaptan uygulamalar Mayıs ayında Londra’da oynanacak İngiltere Federal Kupası yarı final ve final yarışmaları, Sheffield’daki Dünya Bilardo Şampiyonası ile beraber Liverpool’daki bir iş konferansı ve gece faalliklerinde yapılacak.Boris Johnson açılma planını bugün açıklıyorİlk sınama aktifliği ise 16 Nisan’da Liverpool şehrinde bir komedi programı olacak. İzleyicilerden aktiflik evvelinde ve sonrasında koronavirüs testi istenecek. Spor Bakanı Nigel Huddleston, kaptan uygulamalarda hijyen ihtiyatları ile beraber mekanlara yapılacak tek doğrultulu giriş ve çıkışların da sınanacağını söyledi. Bakan Huddleston, mayıs ayı sonunda Başbakan Boris Johnson'a kaptan uygulamalarla alakalı bir rapor sunulacağını ve bununla birlikte de senenin ilerleyen zamanlarında başka aktifliklerin de tasarıya ilave edilebileceğini söyledi.

Kaptan uygulamalar kapsamında yakalanacak "koronavirüs pasaportu"yla şahısların aşı olup olmadığı, natürel bağışıklığa sahip olup olmadığı ve olumsuz test neticeyi gibi bilgiler görüntülenebilecek. Ancak bu uygulamanın, elektronik etrafta mı, yoksa kağıt dokümanlar üzerinden mi yapılacağı henüz muhakkak değil. Milli Sağlık Sistemi'nin, bilgilerin işleneceği usul üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Ülkede 12 Nisan’da yine açılacak bar, lokanta ya da mağazalarda uygulama şimdilik kullanılmayacak. Ancak yetkililer ileride uygulamanın hizmet sektöründe de geçerli olabileceğini dile getiriyor.