Boris Johnson koronavirüs kısıtlamalarını hafifletiyor

Boris Johnson koronavirüs kısıtlamalarını hafifletiyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 8 Mart'tan itibaren ülkesinin dört aşamadan oluşan normalleşme yol haritasını açıkladı. Tüm bölgelerde tedbirlerin aynı zamanda esnetileceğini ifade eden Johnson,…

Başbakan Johnson'un izah ettiği tasarıya göre İngiltere'de 8 Mart'tan itibaren bütün okullar açılacak, iki kişi açık havada buluşabilecek. 29 Mart'tan itibaren ise iki değişik haneden kişiler veyahut en fazla altı kişi açık havada buluşabilecek. Açık hava sporlarına müsaade edilecek.

12 Nisan'dan itibaren ikinci evreye geçilecek; berberler, kuaförler ve dış mekanda hizmet veren lokanta ve kafe gibi yerler açılabilecek. Bu tarihten itibaren altı kişiye kadar bu tür yerlerde buluşmak olası olacak.

Üçüncü evre ise şayet olay sayıları istendiği gibi düşüş gösterdiği takdirde 17 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe girecek. İki değişik aileden kişilerin kapalı mekanlarda buluşmalarına müsaade edilecek. Sinemalar, oteller açılacak. Konserlere ve spor müsabakalarının seyircili yapılmasına, sosyal mesafe tedbirleri alınarak başlanacak. Büyük olasılıkla stadyumlarda 10 bin kişiye kadar seyirciye müsaade edilecek.

Bu noktaya kadar işler istenildiği gibi giderse 21 Haziran'da dördüncü ve son aşamaya geçilecek. Bu dönemde altı kişilik buluşmalar 30 kişiye çıkabilecek. Bu tarihte sosyal temasla alakalı bütün legal sınırlamalar kaldırılabilecek ve ekonominin hala kapalı olan, gece kulüpleri gibi sektörleri de açılacak.