Bozcada’da boş oda kalmadı

Bozcada’da boş oda kalmadı

Yanaşan bayram tatili evvelinde rezervasyon ihtarını dinlemeyen tatilciler Bozcaada’da son odaların peşine düştü. Herkes telefona sarılıp ‘Alo boş oda var mı?’ diye soruyor. Ancak otellerde…

Türkiye’nin dört bir yanındaki yurttaşlar bayram tatili ile beraber Ege ve Akdeniz kıyılarına gitmek için geçen haftadan itibaren yola çıkmaya başladı. Kısıtlama yarıyıllarından sonra ilk uzun tatil fırsatını değerlendirmek isteyenler turizm bölgelerinde büyük yoğunluk oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde turizm sektöründen temsilciler de yaptıkları açıklamalarda yurttaşların mağdur olmaması için kesinlikle rezervasyon yaptırarak yola çıkmaları mevzusunda ihtarlarda bulunmuştu.

HER YERDE AYNI SUAL

Biz de bu bayram tatilinde Bozcaada’daki yoğunluğun nabzını yakaladık. İstanbul ve etrafından Assos, Bozcaada, Altınoluk ve Ayvalık gibi yerlere gitmek üzere yola çıkanlar araba vapurularda yoğun kuyruklar oluşturduğunu gördük. Bu yoğunluk dinlenme kuruluşlarında dahi kendisini gösteriyordu. Bozcaada’ya geldiğimizde ise turizmcilerin yaptığı ihtarlarda ne kadar haklı olduğunu gördük. Daha araba vapuruna binmeden son dakikacılar telefonlara sarılmıştı. Dört bir yanımda telefonla konuşanların hepsinden aynı suali dinliyordum: ‘Alo boş oda var mı?’ Bu suali gittiğimiz her yerde duymaya devam ettik.

Bozcaada’da boş oda kalmadı

SON ODALAR KARABORSA

Biz de vaziyeti hakimiyet etmek için Bozcaada’daki otelleri ve pansiyonları aramaya başladık. Neredeyse her firmadan aynı yanıtı aldık: ‘Ne Yazık Ki boş yerimiz kalmadı.’ Bu vaziyet yalnızca oteller için de geçerli değildi. Pansiyonlar, kiralık konutlar, bağ konutları ve kamp alanlarında da doluluk yüzde 100’e erişmişti. Üstelik maliyetler hem geçen bayrama göre hem de geçen yıla göre ciddi derecede yükseliş gösteriyordu. Geçen sene 300 lira olan aynı butik otelin oda maliyeti 850 liraya, 600 lira olan otelin oda maliyeti 1150 liraya, 200 lira olan bungalov maliyeti 400 liraya, 75 lira olan tek şahsiyet çadır yeri maliyeti ise 100 liraya kadar çıkmış gidişatta. Bazı firmalar ise geçen seneki maliyetlerini 3 katına kadar çıkarmış. Kalan son odalar ise karaborsa olmuş. Adaya gelmeden bir ay evvel rezervasyon yapanlarla son dakikacıların ödediği fiyat arasında kat kat fark var.

LOKANTALAR DA DOLDU

Adada maliyetler bu kadar yükselmesine ve boş yer kalmamasına karşın, gelişlerde bir eksilme yaşanmadı. Her geçen saat adaya gelen şahıs sayısı çoğalıyordu. Odalarda boş yer kalmadığı gibi özellikle akşam saatlerinde turistlerin alaka gösterdiği lokantalarda da yemek yemek çok güçleşmişti. Bazı mekânlarda bazı boş masalara tesadüfsek de alaka bir hayli yoğundu. Lokantaların çoğu rezervasyonla turistleri kabul ediyordu. Buralarda da maliyetler geçen seneye göre bir hayli yükselmiş. Konuştuğumuz bazı lokantalar maliyet çoğalışlarının yoğun alakadan kaynaklamadığını, artan maliyetler sebebiyle zam yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

GÜN BATIMINA ZAM GELDİ

Adadaki yoğunluğa bağlı maliyet çoğalışı yalnızca odalarda değil yeme-içme yerlerinde de kendisini gösteriyor. Çoğu şirket menü maliyetlerinde geçen seneye göre yüzde 25-30 çoğalışa gitmiş. Plajlardaki şezlong ve şemsiye maliyetleri 30 liradan 70 liraya yükselmiş. Bozcaada denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Polente Feneri’ndeki gün batımı organizasyonu ise yeniden maliyet açısından ikiye katlanmış gidişatta. Tepeye gidip gün batımını izlemek isteyenler yanlarına çoğu zaman şarap ve peynirden oluşan ufak koliler alıyordu. Geçen sene 40 liradan başlayan şaraplar 75 liradan satılırken, peynir tabakları da yüzde 40-50 oranında zamlanmış.

 

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın