Brezilya'da bir kasabada koronavirüs aşısı uygulamasından etkili sonuçlar elde edildi

Brezilya'da bir kasabada koronavirüs aşısı uygulamasından etkili sonuçlar elde edildi

Brezilya'nın Serrana kasabasında, erişkinlere CoronaVac isimli yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısının uygulanmasının ardından, virüs kaynaklı vefatların yüzde 95, hastanede rehabilitasyon görenlerin…

Brezilya'da Sao Paulo eyaletine bağlı biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsü, takribî 45 bin nüfuslu Serrana kasabasında, erişkinlere CoronaVac aşısının uygulandığı "S Projesi"nin sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Serrana'daki erişkinlerin yüzde 95'ine takribî 27 bin şahıs şubat, mart ve nisan aylarında CoronaVac aşısının iki dozu da uygulandı. Aşılama sonrasında, evvelki yarıyıla oranla Kovid-19 kaynaklı vefat yüzde 95, hastanede rehabilitasyon görme yüzde 86 ve hastalığı bulgulu atlatanlar yüzde 80 eksildi.

Ayrıca, her gün çalışmak için takribî 10 bin bireyin Serrana'dan Ribeirao Preto kasabasına gitmesine ve etraf bölgelerde hadiselerin artmasına karşın Serrana'da hadiselerde düşüşün devam etmesi, aşılamanın virüsün dışarıdan getirilmesini de önlediğini ortaya koydu.

"AŞILAMA SADECE BİREYSEL DEĞİL ULUS SAĞLIĞINI DA GÖZETİYOR"

Butantan Enstitüsü Muayenehane Araştırmalar Direktörü Ricardo Palacios, erişkinlerde elde edilen bağışıklığın, 18 yaş altındaki bireylere de pozitif yansıdığını belirterek, "Aşı uygulanmayan bireylerde hadiselerin azalması, virüsün cemiyet içinde dolaşımının düştüğüne işaret ediyor. Bu da, aşılamanın sadece bireysel değil, cemiyet sağlığını gözettiğini gösteriyor." dedi.

Butantan Enstitüsü Başkanı Dimas Covas da, "Çalışmanın ehemmiyetli sonuçları, Brezilya ve dünyadaki bağışıklık kazandırma stratejilerini destekleyebilir, CoronaVac gibi aşılarla salgının hakimiyet altına alınması için umut vadedebilir." ifadelerini kullandı.

"S Projesi" kapsamında Serrana kasabası 25 alana parçalanarak, 17 Şubat'tan Nisan ayına kadar 8 hafta süresince, iki doz arasında 28 gün boşluk vazgeçilerek 18 yaşını aşkın nüfusun yüzde 95'ine CoronaVac aşısı uygulandı.