Brezilya'da sokaklar karıştı: Bolsonaro'nun çağrı yaptığı taraftarları AVM'ye saldırdı!

Brezilya'da sokaklar karıştı: Bolsonaro'nun çağrı yaptığı taraftarları AVM'ye saldırdı!

Breziya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro göreve geldiğinden beri sergilediği makûs idarene tenkit oklarının niyeti olmaya devam ediyor. Özellikle koronavirüs salgını sırasında takındığı tutum suratından

Brezilya'da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun sponsorları, başşehir Brasilia'da 7 Eylül Milli Bağımsızlık Günü'nde tertip edilmesi beklenen şovlar sebebiyle polisin barikatlarla kapattığı ve bakanlıkların bulunduğu bölgedeki alışveriş merkezine AVM güçle girdi.

Brasilia polisi, 7 Eylül Milli Bağımsızlık Günü'nde yapılması beklenen Bolsonaro yanlısı şovlara karşı bakanlıkların bulunduğu kentin ana merkezi Esplanade'ye erişimi yasaklayan barikatlar kurdu.

Sosyal medyada dün paylaşılan görüntülerde, Bolsonaro sponsoru, sarı ve yeşil giyinen suratlarca göstericinin Brasilia'da sloganlar atarak yürüdüğü görüldü.

Görüntülerde, sürücülerin de kornaya basarak protestoculara eşlik etmesi dikkati çekti.

Göstericiler daha sonra, polis barikatlarını aşarak Esplanade'deki bir AVM'ye girdi.

Polisler ise bölgedeki Kurultay ve Yüksek Duruşma binaları önünde kurdukları barikatların önünde bekledi.

Federal Bölge Güvenlik Sekreterliğinden yapılan açıklamada, gidişatı hakimiyet altına almak için polislerin bölgeye konuşlandırıldığı ifade edildi.

Devlet Başkanı Bolsonaro'nun, Bağımsızlık Günü'nde ülkenin en büyük kenti Sao Paulo'da konuşma yapması bekleniyor.

Brezilyada sokaklar karıştı: Bolsonaronun çağrı yaptığı taraftarları AVMye saldırdı

Bolsonaro sponsorlarının kamyon ve tırlardan oluşan kafilelerinin Brasilia ve Sao Paulo'ya doğru gittiği görüldü.

DARBE HAZIRLIĞI MI YAPIYOR?

Öte yandan The Guardian gazetesinde yer alan habere göre 7 Eylül'deki şovlara sponsorlarını çağıran Bolsonaro'nun bu çağrısından sonra bir kısım politikacı, daha önceki devlet başkanları, başbakanlar ve yazarlar Brezilyalı liderin bir askeri darbe hazırlığı içinde olabileceğini söyleyerek bir ihtar mektubu kaleme aldılar.

Mektupta Bolsonaro'nun demokrasiye karşı bir tehdit oluşturduğu ve Donald Trump'ın sponsorlarının 6 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ne yaptığı kanlı baskına eş bir hamle hazırlığı içinde olabileceği mevzusunda ciddi ihtarlar yer aldı.

Mektubu yazanlar arasında daha önceki İspanya Başbakanı José Luis Rodriguez Zapatero, daha önceki Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, daha önceki Britanya Emekçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ve Nobel Mükâfatlı Arjantinli insan hakları aktivisti Adolfo Pérez Esquivel bulunuyor.

TARTIŞMALI SOSYAL MEDYA KARARNAMESİNİ İMZA ATTI

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, sosyal medya işletmelerinin hesapları ve içerikleri kaldırma yetkilerini kısıtlamayı amaçlayan kararnameyi imza attı.

BBC'nin haberine göre, Bolsonaro, profillerin "neşeyi olarak" kaldırılması ile gayret etmek için idaremelik farklılığına gereksinim olduğunu söyledi.

Bolsonaro ayrıca yeni tertip etmenin ifade hürlüğünü korumaya dayanakçı olacağını ifade etti.

Brezilyada sokaklar karıştı: Bolsonaronun çağrı yaptığı taraftarları AVMye saldırdı

Yeni kararnamenin, sosyal medya işletmelerinin içeriği sorgulama yetkilerine netlik getirmeyi kastettiği aktarıldı.

Kararname, teknoloji devlerinin bir hesabı veya içeriği kaldırmadan evvel "haklı neden ve motivasyon" sunmasını öngörüyor.

Mevzubahisi kararname, 7 Eylül Bağımsızlık Günü'nde Brezilya genelinde yapılması beklenen Bolsonaro yanlısı kitlesel şovların arifesinde geldi.

Göstericilerin, geçen ay Bolsonaro'nun ismini yanlış bilgi ürettiği iddiasıyla soruşturulan şahıslar listesine alan Kurultay ve Yüksek Duruşmayı protesto etmesi bekleniyor.

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını süresince Twitter ve Facebook, Bolsonaro ve sponsorları tarafından paylaşılan ve yanıltıcı olduğu düşünülen pek çok gönderiyi kaldırdı.

Temmuz ayında YouTube, Kovid-19 hakkında yanlış bilgi yaydığı için Bolsonaro'ya ait bir kanaldan takribî 15 videoyu kaldırmıştı.

Brezilyada sokaklar karıştı: Bolsonaronun çağrı yaptığı taraftarları AVMye saldırdı

Geçen sene de Facebook, Yüksek Duruşmanın yargıçlara karşı yanlış bilgilendirme yapmakla yargılanan Bolsonaro'nun çok sayıda taraftarının hesaplarını yasaklama kararına uydu.

Bolsonaro o zamandan beri sponsorlarını Telegram ve Parler gibi seçenek platformlara yönlendiriyor.

: İlginize Sürükleyebilir Ezber bozan yeni aşı kararı! Resmi açıklama geldiİşte taksi dünyasının bilinmeyenleri...Aylar sonra ortaya çıktı! İşte en uğurlu yaş grubu