Bu fideler uzayda çiçek açtı!

Bu fideler uzayda çiçek açtı!

Dünya'nın yörüngesinde bulunan Beynelmilel Uzay İstasyonu ISS ilklere konut sahipliği yapmaya devam ediyor. Gelecekte insanoğlunun uzayda yaşam hayalinin asıllaşması için bir hayli deneyin yapıldığı

Amerika Birleşik Devletleri’li NASA astronotu Megan McArthur, uzay istasyonunda ISS deney emelli yetiştirdikleri biber fidelerinin çiçek açtığını açıkladı. McArthur, gelecek hafta çiçeklerin yerini ufak biberlere vazgeçeceğini belirtti.   

Beynelmilel Uzay İstasyonu’nda bulunan NASA astronotu Megan McArthur, istasyonda yetiştirdikleri Şili biber fidelerinin çiçeklendiğini ve bir hafta sonra ufak biberleri görmeyi beklediklerini açıkladı. McArthur, uzay istasyonundan resimlerle beraber paylaştığı iletisinde “Bu daha karışık nebatları Uzay İstasyonunun eşsiz etrafında yetiştirmeyi bilmek, gelecekteki gezegen görevlerindeki astronotların kendi gıdalarından kimilerini yetiştirmelerini sağlayacaktır!” ifadelerini kullandı.

Bu fideler uzayda çiçek açtı

Megan McArthur, hoş haberi Instagram hesabından paylaştı. 60 binden fazla takipçisi olan ve ISS'de geçirdiği günleri ve uzay tecrübelerini sık sık sosyal medyadan paylaşan astronot 'Biberler çiçek açıyor ve ben sırıtıyorum. Bu ehemmiyetli büyüme gelecekte uzay yolculuğuna çıkacak bizim gibi astronotlar için kendi gıdalarını yetiştirebilme uğru sağlayacak.' laflarını kullandı.

NASA tarafından Gelişmiş Nebat Yaşam alanında yürütülen ve 2022 senesinin Mart ayında bitirilmesi beklenen deneyde, New Mexico Hatch Green Şili biberi cinsi kullanıldığı belirtildi. NASA, uzayda mikro yerçekimi olan bir alanda yetiştirmek için biberin seçildiğini zira bir C Vitamini kaynağı olan biberlerin yetiştirilmesi, çimlenmesi, gelişmesi ve meyvelenmesi daha uzun sürdüğü için, mümkün bir hayli uzay mahsulüne göre daha güç olduğu ifade edildi.

: İlginize Sürükleyebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yarım saatlik yol 5 dakikaya iniyorTaliban'a soğuk duş! Resmen kapıyı kapattılar...İçişleri'nden yeni genelge! 81 şehir valiliğine sevk edildi