Bu gözleri unutma! 'Bora'nın gözleri kâbusun olsun'

Bu gözleri unutma! 'Bora'nın gözleri kâbusun olsun'

Hint Ummanı’ndaki yük gemisinin kaptanı Bora Ekşi’yi öldüren, 8 tayfayı da yaralayan makine yağcısı Ergin Aktaş’a ağırlaştırılmış müebbet ve 39 sene mapus cezası verildi. Duruşma kararının ardından…

Türk sancaklı ‘İnce Karadeniz’ adlı gemi, Endonezya’dan aldığı yükü Ukrayna’ya götürecekti. 20 Aralık 2019 tarihinde, gemi Hint Ummanı’nda seyir halindeyken, makine yağcısı Ergin Aktaş gece yarısı kamarasına girdiği kaptan Bora Ekşi’ye bıçakla saldırdı. Ekşi’yi öldürdükten sonra da 8 tayfayı yaraladı. Tayfa tarafından tesirsiz hale getirilerek geminin makine dairesine bağlanan Ergin Aktaş, Endonezya’da polise teslim edildi. Bir vakit sonra da suçlanmak üzere İstanbul’a getirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Aktaş’a ağırlaştırılmış müebbet ve 175 seneye kadar mapus cezası istemiyle İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

Bu gözleri unutma Boranın gözleri kâbusun olsun

‘KAFAMDA KURGULADIM’

Davanın evvelki gün görülen karar mahkemesinde son lafları sorulan Ergin Aktaş, “Beni isterseniz asın ama ben doğruları söyledim. Geçirdiğim psikolojik rahatsızlık neticesinde kafamda kurgulayıp, inandığım düşüncelere göre hareket ettim. Gemi kaptanını öğrenerek isteyerek öldürmedim. Gemiyi savaş gemisi, kaptanı İngiliz kaptanı, dostlarımı da düşman askeri olarak gördüm. Beni öldürecekler diye onlara saldırdım. Yakınlarına kendimi bağışlatamam, zira onların canı gitti. Beni affetmeyeceklerini öğreniyorum” dedi.

İNDİRİMİ HAK ETMEDİ

Duruşma kurulu, Ergin Aktaş’ı ‘planlayarak isteyerek öldürme’ ve 4 bireyi ‘planlayarak isteyerek öldürmeye girişim’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış müebbet mapus ve 39 sene mapus cezasına çarptırdı. Aktaş’a ayrıca 5 bireyi ‘isteyerek yaralama’, 2 bireyi ‘silahlı tehdit’ kabahatlerinden toplam 6 sene mapus cezası vererek kararın açıklanmasını geri vazgeçti. Duruşma başkanı “Eylemden sonraki tavırların üzerine hak etmediğini düşündüğümüz için takdir, haksız tahrik indirimi uygulamadık” dedi.
Duruşma kararının ardından Bora Ekşi’nin yakınları gözyaşlarını duramayarak “Bora’nın gözleri kâbusun olsun” diye bağırdı.

Bu gözleri unutma Boranın gözleri kâbusun olsun

ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKTILAR

İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte Kısmı mezunu Bora Ekşi’nin iki çocuğunun eğitim giderlerini denizciler üstlendi. İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Destek Vakfı’nın DEFAV başlattığı destek kampanyasına katılan denizciler, Bora Kaptan’ın oğlu Demir ve kızı Asya’nın 2021–2022 eğitim fiyatını ödedi. İTÜ DEFAV’dan yapılan açıklamada, “Rahmetli Bora Ekşi’nin itimatları, oğlumuz Demir ve kızımız Asya için eğitim değeri ödenmiştir. Başta yarıyıl dostları olmak üzere katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz” denildi.