'Bu iş, evliliği burada bitirir!' Tarihin en pahalı boşanmasının perde arkası

'Bu iş, evliliği burada bitirir!' Tarihin en pahalı boşanmasının perde arkası

Bill ve Melinda Gates çifti, 34 senelik beraberlik ve 27 senelik konutluluğun ardından bugün boşanacaklarını duyurdu. Peki bu "misal çift" boşanma noktasına nasıl geldi? Bundan sonra neler yaşanacak?

Takvimler 1987 senesini gösteriyordu. Melinda French adlı genç kadın Microsoft'ta multimedya mahsulleri geliştiriyordu.

Bir gün işletmenin otoparkında Microsoft'un kurucularından Bill Gates yanına yanaştı. Flörtöz bir sohbetin ardından Bill'in suali geldi: "İki hafta sonra benimle çıkmak ister misin?"

Melinda öneriyi hiç düşünmeden geri çevirdi ve ilave etti: "Benim için yeterince kendiliğinden değil. O gün yanaşınca yine sorarsın."

Birkaç saat sonra Melinda'nın telefonu çaldı. Bill Gates arıyordu. "Bu akşam dışarı çıkalım mı? Senin için yeterince kendiliğinden mi bu?" diye sordu. Melinda'nın yanıtı bu defa "Evet" oldu...

Bu iş, evliliği burada bitirir Tarihin en pahalı boşanmasının perde arkası

PERİ MASALI GİBİ BİR ÖYKÜ Mİ?

Amerikan romantik komedilerini aratmayan bu tatlı tanışma öyküsünün arttan "O günden beri de beraber mutlu mesut yaşadılar..." tümcesinin gelmesini bekleyenler, Melinda ve Bill Gates'in Twitter'dan açıkladıkları boşanma kararına oldukça donakaldı.

Çünkü 1994 senesinde Hawaai'ye bağlı adalardan Lanai'de bir golf sahasında evlenen ve üç çocukları olan çift, kamuoyunda balanslı ve ideal bir birlikteliğin misali gibi görülüyordu. Bill ve Melinda Gates yan yana verdikleri resimlerde oldukça mutlu bir tablo çiziyordu.

Ancak geçmiş senelerde özellikle Melinda Gates, zaman zaman yaptığı açıklamalarda konutluluklarının oldukça güç zamanlar geçirdiğine dair ehemmiyetli işaretleri kamuoyuyla paylaştı.

Bu iş, evliliği burada bitirir Tarihin en pahalı boşanmasının perde arkası

Özellikle Bill Gates'in günde 16 saat çalışması ve ailesine neredeyse hiç zaman ayıramamasının çiftin ilişkisinde ehemmiyetli bir mesele kaynağı olduğu Melinda Gates tarafından dile getiriliyordu.

Misalin 2019 senesinde çiftin 25'inci konutluluk yıldönümü vesilesiyle Sunday Times'ın reelleştirdiği görüşmede Melinda Gates, "İnanın bana, bazı günler konutluluğumuz o kadar güçtü ki kendi kendinize 'Bunu yapabilir miyim?' diye düşünüyordunuz" diye konuşuyordu.

KONUTLULUK KARARINI TAHTAYA YAZARAK ALMIŞLAR

Reeline bakılırsa çift 7 senelik beraberlikten sonra gelen konutluluk kararını da kolay kolay almamıştı. Bu mevzuda uzun zaman tartışan Bill ve Melinda, bir beyaz tahta üzerinde artılar/eksiler listesi dahi yapmıştı.

Melinda o yarıyılı, "Evlenme kararını almakta zorlanırken bunun benimle alakalı olmadığı mevzusunda çok netti. 'İş ve aile yaşamı arasındaki doğru balansı kurabilir miyim?' diye düşünüyordu" laflarıyla anlattı.

Bu iş, evliliği burada bitirir Tarihin en pahalı boşanmasının perde arkası

Melinda Gates'in konutluluğundaki güç günlerle alakalı en kapsamlı açıklamaları ise Nisan 2019'da yayımlanan "The Moment of Lift" adlı anı kitabı oldu. O yarıyılda Amerika Birleşik Devletlerinde büyük ses getiren kitapta, Melinda Gates nasıl bir feminist haline geldiğini ve kendi öyküsünden yola çıkarak Amerika Birleşik Devletlerindeki iş yerlerinin nasıl bir başkalaşıma uğraması gerektiğini anlatıyordu.

New York Times köşe yazarlarından Nicholas Kristof, o yarıyılda kitapla alakalı bir yazı kaleme aldı. Kristof yazıda kitaptan alıntılarla çiftin iş ilişkisi kadar konutluluğuna dair ayrıntılara da ışık yakaladı.

'BİRBİRİMİZİ ÖLDÜRECEĞİMİZİ DÜŞÜNDÜM'

Kitapta bahsedilen vakalardan bir tanesi Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın azalara ve bağışçılara yolladığı senelik mektubuyla alakalıydı. Her ikisi de vakfa eş başkanlık ediyorlardı ancak mektubu hep Bill Gates yazıyordu. Melinda Gates 2013 senesinde mektbu beraber yazmak istediğini söyledi. Bu vaziyet Bill Gates'i oldukça hiddetlendirdi. Mektubu senelerdir o yazıyordu ve sistem meselesiz işliyordu. O zaman kumpası neden değiştireceklerdi ki?

Kristof'un aktardığına göre Melinda Gates tartışmayı kitabında şöyle anlattı: "İkimiz de sinirlendik. Birbirimizi öldüreceğimizi düşündüm. 'Bu iş, konutluluğu burada tamamlar' diye seziyordum."

Ama öyle olmadı. 2013'te Bill Gates mektubu yeniden kendi yazdı ama Melinda'ya bir kısım ayırdı. 2014'te çoğunluğunu Bill'in yazdığı ortak bir mektup kaleme aldılar. 2015'te ise ikisinin de görüşlerini yansıtan tamamen balanslı bir mektup haline geldi ve öyle de devam etti.

Bu iş, evliliği burada bitirir Tarihin en pahalı boşanmasının perde arkası
EN PAHALI BOŞANMA MI OLACAK?

Mektup krizi çiftin evliliğini tamamlamadı ama yalnızca 8 sene sonra "bir çift olarak daha fazla gelişemeyeceklerine inandıkları için" ufalama kararı aldıklarını açıkladılar.

Magazin sitesi TMZ, Melinda Gates'in duruşmaya sunduğu boşanma arzuhalinin detaylarını yayınladı. Buna göre çift bir ayrılık kontratı imzalarken, Melinda Gates nafaka istemedi.

Yeniden de yorumcular Gates'lerin "en pahalı boşanma" olarak tarihe geçebileceğini ve bir öteki teknoloji zengini olan Jeff Bezos ile Mackenzie Scott'ın takribî 2 sene evvelki ayrılığını geride vazgeçebileceğini düşünüyor.

ONLAR DA BİRER SEATTLE DURGUNU

Tıpkı Bezos ve Scott çifti gibi, Gates'ler de Washington eyaletinin Seattle şehrinde kayıtlı Amerika Birleşik Devletleri yurttaşları ve Telegraph'ın aktardığına göre, Washington eyaletinin boşanma kanunları, konutluluk müddetince edinilen varlıkların denk bölüşümünü öngörüyor. Dolayısıyla çiftler arasında paralellikler kurmak olası. Ama ehemmiyetli farklar da var.

25 yıldır konutlu olan Bezos-Scott çifti, evlendiklerinde henüz Amazon bir fikir olarak dahi ortada yoktu. Bir başka deyişle Bezos'u bugün dünyanın en zengin şahsı haline getiren mirasın yaradılışında sürecinde Scott hep yanındaydı.

Boşanma sırasında Scott, Bezos'a Washington Post gazetesi ile uzay firmayı Blue Origin'deki haklarının tamamını devretti. Bezos Amazon'un yüzde 75 payıyla tüm rey haklarını aldı. Scott'a kalan ise kıymeti o yarıyılda 38 milyar dolar olarak hesaplanan yüzde 4'lük Amazon payı oldu.

Bu iş, evliliği burada bitirir Tarihin en pahalı boşanmasının perde arkası

BILL GATES EVLENMEDEN EVVEL DE ZENGİNDİ

Gates'lerde ise vaziyet azıcık daha değişik. Her ne kadar Bill Gates'in kariyerinde ve galibiyetinde Melinda Gates'in rolünü yadsımak olası olmasa da, çift evlendiğinde Bill Gates zati zengin bir insandı. 1975'te kurulan Microsoft 1986'da ulusa açılmıştı. Windows'un dünyanın her yerindeki konut ve büro bilgisayarlarında en yaygın işletim sistemi olmasıyla mirası 9,4 milyar dolara erişen ve Amerika Birleşik Devletlerinin en zengin insanı unvanını elde eden Bill Gates, bu esnada balayından yeni dönmüştü.

Dolayısıyla Gates'lerin 131 milyar dolarlık mirası denk bölüşmeleri beklenmiyor ama paylaşımın detayları merak ediliyor.

Bill Gates, yıllar evvel 35,8 milyar dolar kıymetindeki Microsoft payını Bill ve Melinda Gates Vakfı'na bağışlamıştı. Bu varlıkların yeniden vakıfta kalacağı ve boşanmadan etkilenmeyeceği varsayım ediliyor. Vakıf idaresinden yapılan açıklamada da Bill ve Melinda Gates'in eş başkanlık görevlerini sürdürecekleri ve vakıf çalışmalarının boşanmadan etkilenmeyeceği vurgulandı.

Bunun dışında kalan ticari varlıklar mevzubahisi olduğunda ise Bill Gates Bezos'un izinden yürürse, Melinda Gates, Bill Gates'in sahip olduğu 103,4 milyon Microsoft payının yüzde 25'ine sahip olabilir. Bu da 6,5 milyar dolar anlamına geliyor. Ama iş bununla bitmiyor.

Bu iş, evliliği burada bitirir Tarihin en pahalı boşanmasının perde arkası

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN EN BÜYÜK TOPRAK AĞASI

Bir öteki ehemmiyetli fark Gates'in mirasının değişik kaynaklardan geliyor olması. Bezos'un neredeyse tüm varlığının kaynağı Amazon'daki yüzde 11'lik payı ancak Gates'in Microsoft'taki yüzde 1'lik payı, 26,1 milyar dolar kıymetinde ve tüm mirasının beşte biri dahi etmiyor.

Gates, 1995 senesinde kurduğu ve bugünkü net kıymeti 49-51 milyar dolar arasında hesaplanan Cascade Investment ile çok değişik alanlarda yatırımlar yapıyor.  Misalin satın aldığı tarım arazileriyle Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük toprak ağası haline gelen Gates'in Beyond Meat ve ResearchGate gibi start-up'larda, traktör üreticisi John Deere, çöp mutasyon firmayı Republic Services, Kanada Milli Demiryolları, İsviçreli parfüm üreticisi Givaudan ve Four Seasons oteller zincirinde ehemmiyetli yatırımları bulunuyor. Bloomberg ailenin ayrıca 58,7 milyar dolarlık nakdi olduğunu öngörüyor.

Bunun dışında çok kıymetli emlak varlıkları 131 milyon dolarlık bir çiftlik, 37 milyon dolarlık bir hara ve Belize'de 25 milyon dolarlık bir isme bulunan Bill Gates'in iki özel jeti, bir Porsche koleksiyonu ve aralarında Leonardo da Vinci gibi ünlü sanatçıların imzasını taşıyan sanat yapıtları da var.

Bu iş, evliliği burada bitirir Tarihin en pahalı boşanmasının perde arkası

ÇOCUKLARINA NE KALACAK?

Bunca şahsi mirası olan Bill Gates, varlığını çocuklarına vazgeçmekten yana da değil. 2016'da ITV'de This Morning programına davetli olan Gates, "Bu para kendi yollarını çizmelerine mani olabilir. Bu para en fukaralara destek etmek için dağıldı. Bunu öğreniyorlar, bundan iftihar dinliyorlar. Bizimle beraber paranın nereye tüketildiğini görmek için yolculuklara çıkıyorlar" diye konuşmuştu.

Ancak bazı uzmanlar Gates'in ve öteki zenginlerin miraslarının beşeri sorunların çözümünde çok fazla tesiri olmasını da tenkit etiyor. "Winners Take All" kitabının yazarı Anand Gridharadas, Reuters'a yaptığı açıklamada, Gateslerin boşanmasından dersler çıkarılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Gates'lerin boşanmasının ailenin yaşamını altüst etmekten çok daha fazla tesiri olacak. İş, eğitim, kamu sıhhati, sivil toplum, yardımseverlik alemlerini ve hatta ötesini de etkileyecek. Zira cemiyet olarak zenginlere özel yurttaşlar olarak yarı hükümet gibi davranma bahtı verme kusurunda bulunduk."