Bu mu adalet

Bu mu adalet

Tüm Türkiye’nin takip ettiği Pınar Gültekin davasında 23 ay sonra karar çıktı. Hakkında ‘canavarca hisle işkence sürükleterek ve tasarlayarak öldürmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet istenen Cemal

Muğla’da üniversite talebesi Pınar Gültekin 27, 16 Temmuz 2020’de ortadan kaybolmuştu. 5 gün sonra nezaretine alınan daha önceki sevgilisi Cemal Metin Avcı 32, çıkan müzakerede Gültekin’i boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etmişti. Olayla alakalı olarak adli tıp tarafından hazırlanan raporda ise Pınar Gültekin’in diri diri yakıldığı ortaya çıkmıştı. Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, ’canavarca hisle ve işkence sürükleterek öldürme’ suçuna hapsedilmişti. Davanın 16 Mayıs’ta görülen 12’nci mahkemesinde savcı, temele ait mütalaasını verdi. Savcı, mütalaasında Cemal Metin Avcı’nın ‘canavarca hisle işkence sürükleterek ve tasarlayarak öldürmek’deri, tutuksuz suçlanan kardeşi Mertcan Avcı’nın da ‘canavarca hisle ve işkence sürükleterek ve tasarlayarak öldürme’ kabahatine iştirakten ağırlaştırılmış müebbet mapusla cezalandırılmasını arz etti. Mütalaada öbür tutuksuz maznunlardan Cemal Metin Avcı’nın boşandığı eşi Eda Karagün, ortağı Şükrü Gökhan Orhan, anne Ayderi ve baba Selim Avcı’nın da ‘kabahat ispatlarını saklamak ve yok etmek’ kabahatinden 2 seneden 5 seneye kadar mapusla cezalandırılmaları istenmişti.

'GEÇMİŞİM ÇOK PAK'

Karara çıkan davanın 13’namcı duruşması, dün Muğla 3’namcı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Son lafı sorulan tutuklu maznun Cemal Metin Avcı, pişman olduğunu belirterek, cinayeti tek başına işlediğini söyledi. Geçmişinin çok pak olduğunu ve sabıka kaydının olmadığını korunan Avcı, duruşmadan son isteğinin adaletin doğru tecelli etmesi olduğunu dile getirdi. Duruşma kurulu, 23 aydır tutuklu Cemal Metin Avcı’yı evvel ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırdı. Ardından haksız tahrik’ indirimi uygulayarak bu cezayı 23 sene mapusa indirdi. Duruşma kurulu tutuksuz maznun kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayderi Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise salıverilmesine karar verdi.

'YARGITAY’A GİDECEĞİZ'

* Gültekin Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir: Bugün burada adalet can vermiştir. Yargıtay’a gideceğiz. Bütün anlamıyla bir hukuk garabeti olan bu kararı şipşak istinafa taşıyacağız. 23 sene ceza alan cinayet maznunu Cemal Metin Avcı’nın bu kararla yatarı 14.5 sene mapus olacak.

* Baba Sıddık Gültekin: Türkiye’de adalet yok, can vermiş. Verilen cezayı kamuoyunun vicdanına vazgeçiyorum. Bir üniversite talebesini diri diri yakan birine 23 sene ceza verilir mi? Ben artık başkaldırı ediyorum, başkaldırım öyle büyük olacak ki 10 sene herkes tarafından konuşulacak.

* Anne Şefika Gültekin: Hak, hukuk, adalet bu değil. Bu cezayı netlikle kabul etmiyoruz.

* Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Canan Güllü: Bu kadın bir kere değil, canlıyken, yakılarak, boğularak, darp edilerek katledilmiştir. Sonra da onun nezaketi ve iffeti üzerinden hedeflenerek katledilmiştir. Bir dava evveli hayatımızı yaşarken bir de dava sonrasında öldürülüyoruz. Yetti artık.