Bu nasıl iş sayın hâkim! Mağduru hiç görmeden cinsel tacize beraat

Bu nasıl iş sayın hâkim! Mağduru hiç görmeden cinsel tacize beraat

Cevat Yeşilbaş’a 64, 14 yaşındaki Z.A. ile zekasal engelli Ş.B.’ye cinsel hücumda bulunduğu gerekçesiyle dava açıldı. Duruşma hiç dinlemediği Ş.B. güzergahından cezaya yer olmadığına, Z.A. güzergahından…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddia belgesine göre, Fatih’te cami tuvaletinde çalışan 64 yaşındaki Cevat Yeşilbaş, 2016-2017 seneleri arasında yüzde 50 zekasal engelli Ş.B. ile 14 yaşındaki Z.A.’ya cinsel hücumda bulundu. Başsavcılık, Yeşilbaş’a toplamda 33 seneye kadar mapus istemiyle dava açtı. Yeşilbaş ifadesinde Ş.B. ile cinsel ilişkiye girmediğini, Z.A.’ya da tokat attığı için kendisine kötüle attığını öne sürdü.

PEDAGOG EŞLİĞİNDE ANLATTI

Z.A., İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yaşananları pedagog eşliğinde anlattı. Duruşma Ş.B.’yi bulamadığı için dinlenilmesinden vazgeçti ve davayı karara bağladı. Ş.B.’nin zekasal engeli dışarıdan bakınca anlaşılmadığı için Cevat Yeşilbaş’a ceza verilmedi, Z.A. güzergahından ise 6 sene 8 ay mapus cezası verildi. Dosya itiraz üzerine İstanbul Bölge Adliye Duruşması’ne gönderildi. Bölge Adliye Duruşması, Ş.B.’nin dinlenmemiş olması ve Z.A. güzergahından sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar kabahatinin oluşup oluşmadığının kararda tartışılmadığını belirterek kararı bozdu.

‘TANIMIYORUM AMA ŞİKÂYETÇİYİM’

Bozma kararının ardından Ş.B.’ye memleketi Bafra’da erişildi. Ş.B. yönergeyle verdiği ifadesinde, “Yeşilbaş ve Z. A.’yı tanımıyorum. Kendisi ile cinsel ilişkiye girmedim. Ancak kendisinden şikâyetçiyim. Suratımı bile görmesini istemiyorum” dedi. Ş.B.’nin babası A.G. ise “Maznundan şikâyetçiyim. Kızım kendini ifade edememektedir. Eşi ile boşanma davası mevcut. Maznunun cezalandırılmasını arz ediyorum” diye konuştu.

İKİNCİ KARARDA DAHA AZ CEZA

Davayı geçtiğimiz hafta ikinci kere karara bağlayan İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Yeşilbaş hakkında Ş.B.’nin us hastalığı bulunduğunu bilmediğini belirterek ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Yeşilbaş, mağdur Z.A.’ya müteveccih ‘çocuğun cinsel istismarı’ kabahatinden ise iyi hal indirimi uygulanarak 2 sene 6 ay mapus cezasına çarptırıldı.

: İlginizi Çekebilir Rumlar birbirine düştü... Tarihi hücumun ardından Hürriyet o semtte! Dördüncü dalga bağıra bağıra geliyor! Uzmanlardan flaş ihtarlar..."Bize sığınanlara 'konuta dön' diyemeyiz"