Bu sektörde personel bulamıyorlar! Maaşlar resmen fırladı... Yeni başlayana 150 bin sterlin

Bu sektörde personel bulamıyorlar! Maaşlar resmen fırladı... Yeni başlayana 150 bin sterlin

Birleşik Kraliyet'taki bir hayli sektörde personel sıkıntısı yaşanıyor. İngiltere'nin de önde gelen bazı hukuk şirketlerinde, personel bulunamaması suratından, yeni başlayanlara senede brüt 150 bin sterlin

Robert Walters isimli uluslararası emekçi bulma kuruluşunun baş muhasebecisi Alan Bannatyne BBC'ye yaptığı açıklamada, Birleşik Kraliyet'taki bir hayli sektörde personel sıkıntısı yaşandığını, bu sebeple bir çok şahsın daha iyi fiyat alabilecekleri işlere geçmek için mevcut işlerinden istifa ettiklerini anlattı.

Bannatyne, "Gördüğümüz en düşük fiyat zammı yüzde 15 ortamında ama bazı şirketler fiyatları yüzde 50 artırıyor" dedi ve ilave etti: "Çok büyük bir farklılık olmazsa 2022 çalışanlar açısından daha da iyi olacağa benziyor."

Gözden KaçmasınÖTV matrah kararıyla otomobil fiyatları düştü Model model hesapladıkÖTV matrah kararıyla araba maliyetleri düştü! Model model hesapladıkHaberi Görüntüle

Birleşik Kraliyet çapında başka bir deyişle İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda genelinde pandemi dolayısıyla kapanan ekonomi yine açıldığından bu yana personel sarihi rekor düzeylere çıktı ve patronlar personel bulabilmek için birbiriyle rekabet içerisinde.

ŞİRKETLER ARASINDA YOĞUN REKABET

Şirketler için beyaz yakalı personel bulan Robert Walters firmayı, bu vaziyetin işletmeler arasında iyi personel bulma konusunda çok sert bir rekabete yol açtığını ve nitelikli işler için doğru insanı bulmanın çok güçleştiğini söylüyor.

Firmadan Alan Bannatyne patronların personel cezbedebilmek için fiyatları iyice yükselttiğini ama Covid sebebiyle kazananlar gibi kaybedenler de olduğunu ve herkesin bu yüksek fiyatlardan faydalanamadığını da anımsatıyor. Perakendeciler ve hava yolu işletmeleri bu yarıyılın kaybedenleri arasında sayılıyor. Dolayısıyla Bannatyne'a göre bu işletmeler personeline fiyat çoğalışı ya da ikramiye verebilecek vaziyette değiller.

Gözden KaçmasınZincir marketlere ürün sınırıZincir marketlere ürün sınırıHaberi Görüntüle

Bannatyne, "Bu surattan da internet üzerinden perakende satış yapan şirketler, konut gereksinimleri imalatçıları ya da her türlü dijital teknoloji firmayı gibi gelişen başkalarının av sahasına döndüler" diyor.

Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde De şubeleri olan emekçi bulma kuruluşu Robert Walters'ın yetkilileri, firma genelinde en fazla ciroyu Aralık yana yaptıklarını, küresel net komisyon kazançlarının yüzde 39'a çıktığını da açıkladı. Bir başka uluslararası personel bulma kuruluşu Manpower da, personel sıkıntısı sebebiyle üst düzey işler için öneri edilen fiyatlardaki çoğalış meylini doğruladı.

İşletmenin Birleşik Kraliyet kolunun yöneticisi Chris Gray BBC'ye yaptığı açıklamada, "Şu anda piyasa kesinlikle iş arayandan yana" dedi. Gray, "Aranan kalitelere sahip personel adaylarının pazarlık eforu yüksek ve kendi gereksinimlerine, temennilerine en iyi uyacak işi seçme esnekliğine ve serbestliğine sahipler" diye konuştu.

Birleşik Kraliyet söz konusu olduğunda özellikle hukuk alanındaki personel sıkıntısı had safhada. BCL Yasal personel bulma firmayı ve bilgi firmayı Vacancysoft 'un yaptığı araştırmaya göre Londra merkezli hukuk şirketlerinde işe yeni başlayanlara öneri edilen fiyatlar geçen senenin Ocak ve Kasım ayları arasında yüzde 131 arkasıydı.

Gözden KaçmasınCemaat yurtlarına dair önyargısız yedi hükümCemaat yurtlarına dair önyargısız yedi hükümHaberi Görüntüle

Robert Waters firmayı da da giderek artan sayıda deneyimli avukatın sektörden parçaladığını ve yeni mezun hukukçu sıkıntısı çekildiğini söylüyor. Fiyatları artıran bir başka etmen de Birleşik Kraliyet'taki hukuk firmalarının, İngiltere'deki faaliyetlerini genişleten Amerika Birleşik Devletleri merkezli hukuk işletmeleriyle de personel rekabeti içinde olması. Bu da işe yeni başlayacak hukukçulara ikramiyeler hariç senede 100 bin sterlin ortamında başlangıç fiyatı öneri edilmesiyle sonuçlanıyor.

Hukukçular Birliği'ne göre 2018 senesinde bütün zamanlı olarak özel hukuk şirketlerinde çalışan avukatların vasati ücreti senede 62 bin sterlindi. Londra'da bu vasati 88 bine kadar çıkıyordu. Bu ölçüler pandemi yarıyılında aşılmış görünüyor. Ücretlerin süratli yükseldiği bir başka sektör de bankacılık.

Robert Walters firmayı bu sene Londa'daki bankaların yeni başlayan personellere verdikleri ücretlerin çok çoğaldığını ve ikramiye havuzlarının dev ebatlarda olduğunu söylüyor. Öteki yandan bazı düşük fiyatlı işlerde de çoğalış görülüyor.

Birleşik Kraliyet'taki en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Sainsbury's geçen hafta çalışanlarına saatte en az 10 sterlin takribî 182 lira vermeyi kabul eden son büyük perakende satış firmayı oldu. Daha evvel Morrisons, Lidl ve Aldi de çalışanlarının saatlik fiyatını yükseltmişti.

Gözden Kaçmasın28 ilde Kene operasyonu Vatandaşın kâbusu olmuşlardı28 şehirde 'Kene' operasyonu! Yurttaşın kâbusu olmuşlardıHaberi Görüntüle

Covid salgını ve kapatmalar yaşanan yarıyılda bir hayli şahıs yaptıkları işi değiştirmeyi düşünme fırsatı buldu veya işi vazgeçti. Bazılarının deyişiyle istihdam piyasasında büyük bir dalgalanma yaşandı. Bu da genel olarak Birleşik Kraliyet çapında özel sektördeki fiyatların artmasıyla sonuçlandı. Ağustos ile Ekim arasındaki üç aylık yarıyılda vasati fiyatlar ikramiyeler de dahil edilince bir sene evvelsinin aynı yarıyılına göre yüzde 4,9 arkasıydı.

Reed Recruitment isimli emekçi bulma kuruluşunun yöneticisi James Reed ülkenin bütün bir istihdam patlaması yaşadığını ve bunun henüz yatışacak gibi görünmediğini söyledi. Reed, "İş arayanlar açısından son 50 senenin en avantajlı yarıyılı. Sarkacın doğrultuyu kesinlikle iş arayanlardan yana" diye konuştu.