Bu türleri evcil hayvanlarınızdan uzak tutun

Bu türleri evcil hayvanlarınızdan uzak tutun

Konuttaki nebatlarımız da, can arkadaşımız evcil hayvanlarımız da çok bedelli... Ancak aloe vera, sarmaşık gibi bazı nebatlar patili arkadaşlarımızı zehirleyebiliyor. Peki, evcil hayvanlara hasar verecek

Çoğumuz nergisin, zakkumun zehirli olduğunu biliriz. Evinde çocuk veya evcil hayvanı olanlar bu cins nebatları yetiştirmekten sakınır. Oysa ‘masum’ olduğunu sandığımız pek çok nebat cinsi konuttaki patili arkadaşlarımız açısından tehlike taşıyor... Baytar Volkan Alaşlı evcil hayvanın yaşının, stres gidişatının zehirlenme oranını, olasılığını etkileyebileceğini söylüyor ve devam ediyor: “Köpek ve kedi yavruları çok meraklıdır ve hemen her şeyi ağızlarına alabilirler veya çiğneyebilirler. Her yaştan evcil hayvanlar özellikle tek konut hayvanları, rastgele bir zaman diliminde yalnız vazgeçilirse veya çok uzun vakit kapalı yakalanırsa bunalabilir veya tedirgin olabilir ve gevşemek için nesneleri çiğnemek yaygın bir tutumdur.”

Instagram’daki @kedilibitkili hesabının sahibi nebat uzmanı Aslı Hızar da “Evin içinde bizimle yaşayan ufak arkadaşlarımız için saksı nebatları toksik başka bir deyişle hasarlı tepkinlere neden olabilir. Köpeklerden ziyade kedilerde nebat çiğneme isteği fazladır. Bu sebeple konuttaki bazı nebatlardan kedilerimizi uzak yakalamamız gerek. Böyle bir gidişatta hemen baytarınıza danışmanız yararlı olur” diyor.

ZAMBAK, ÖKSEOTU, YÜKSÜKOTU TEHLİKELİ
Baytar Volkan Alaşlı

Abrus precatorius Tespih bezelyesi, hazır fasulye, yengeç gözü: Çiğnendiğinde veya başka bir biçimde kırıldığında zehirli madde salgılar.

Agapanthus orientalis liliaceae Mavi Afrika zambağı, mavi teber, şefkat çiçeği: Yutulursa aniden yoğun bir ağrıya, mukoza çeperlerinde yerel tahrişe, fazla tükürük salgılanmasına, dilde ve yutakta şişmeye yol açar; ishale ve soluk darlığına neden olur.

Antoryum Flamingo çiçeği, kuyruk çiçeği: Yutulduğunda ağrı, yanma hissi ve ağız boşluğu irinine yol açar.

Convallaria majalis Vadideki zambak, conval zambak: Gastrointestinal bulguları kusma, titreme, karın ağrısı, ishal, ilerleyen kalp kumpassızlıkları kumpassız kalp atışları, AV bloku ve vefata kadar giden neticeleri olur. Akut hadiselerde hiperkalemi kanda yüksek potasyum, gastrointestinal kanal süresince peteşiyal ufak noktalar biçiminde kanamalar görülmektedir.

Digitalis purpurea Yüksükotu: Genellikle akut karın ağrısı, kusma, kanlı ishal, sık idrara çıkma, kumpassız ve yavaş nabız, titreme, kasılmalar ve seyrek vefat görülebilir.

Lilium longiflorum Paskalya zambağı, trompet zambağı: Yutulduktan 2-4 gün sonra kedilerde böbrek yetmezliği görülebilir. Değişik cinsler için toksik olduğu bildirilmemiştir. Yutulduktan sonra 12 saat içinde kusma, bunalım ve iştahsızlık izlenir.

Bu türleri evcil hayvanlarınızdan uzak tutun

Amaryllidaceae Nergis cinsleri: Ufak dozda yutulursa muayenehane bulgu çok azdır. Yüksek dozdaysa kusma, ishal, dehidrasyon ve elektrolit balanssızlığı görülür.

Phoradendron flavescens Ökseotu: Kusma, fazla ishal, süratli soluk alma, şok ve kardiyovasküler kollapstan çökme vefat görülebilmektedir.

DEVETABANI VE PAŞA KILICI DA HASAR VERİYOR
Nebat uzmanı Aslı Hızar

Dieffenbachia Difenbahya, ağlayan çiçek: Genellikle yeşil yaprak hoşlananların konutlarında ve işyerlerinde en çok seçim edilen nebatlardandır. Ufak arkadaşlarımız bu nebatı çiğnediklerinde ağız ve dudaklarda tahriş, yanma, salya, kusma, yutma eforluğu gibi bulgular görülüyor.

Aloe vera Sarısabır: Biz insanlar için yararlı olsa da kedi ve köpekler için hasarlıdır. Evcil hayvanlarınız bu nebatı yuttuğunda kusma, ishal ve uyuklama hali olabilir.

Epipremnum aureum Salon sarmaşığı: Ufak arkadaşlarımız için hasarlı bir nebattır. Sarkık formda olan bu nebatı tavana asabilir veya duvar raflarında değerlendirebilirsiniz.

Spatifilyum Barış çiçeği: Beyaz çiçeğiyle salonlarımıza tazelik katan barış çiçeği kapsadığı çözünemeyen kalsiyum oksalatlar nedeniyle kediler için zehirli nebatlar kategorisinde yer alır.

Monstera deliciosa Devetabanı: Bakımı en kolay iç mekân nebatlarından biridir. Ama ufak arkadaşlarımız için hasarlıdır.

Euphorbia pulcherrima Poinsettia, Atatürk çiçeği: Göz akdikeni çiçeklere sahiptir,  özenli bakım ister. Kediler, köpekler ve atlar açısından zehirli maddeler kapsar. Evcil hayvanınız yediğinde ağzını ve midesini tahriş eder, kusmaya neden olabilir.

Sansevieria Paşa kılıcı: Kedi ve köpekler için toksik kapsar, zehirlidir. Yutulduğunda kusma ve ishale neden olabilir.

SAKSILARA NARENCİYE KABUĞU KOYUN
Aslı Hızar, nebat uzmanı

- Evcil hayvanlara hasarı olmayan kurdele çiçeği, aşk merdiveni ve areka palmiyesi gibi seçenekleri konutta bulundurabilirsiniz.

- Nebatlara yanaşan kedinize ‘hayır’ komutu vererek evcil hayvanınızı eğitebilirsiniz.

- Kedileri nebatlarınızdan uzaklaştırmak için hangi kokulara olumsuz yankı verdiğini bilebilirsiniz. Genellikle narenciye kokularını hoşlanmazlar; nebatlarınızın yanına turunçgil kabukları koyabilirsiniz.

- Konutta kedi çimi olursa kediniz değişik nebatlar yerine buna gidecektir. Kedi çimi ayrıca kedinizin kendini paklerken yuttuğu tüylerden de kurtulmasına dayanakçı olur.