Bu uygulamayı yükleyenler dikkat! Rusya kişisel verilerinizin peşinde olabilir

Bu uygulamayı yükleyenler dikkat! Rusya kişisel verilerinizin peşinde olabilir

Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren savaş tüm şiddetiyle sürüyor. Cephede yaşanan çatışmalar bir yana ekonomik düzlemde Rusya, uygulanan yaptırımlarla savaştan vazgeçirilmeye çalışılıyor. Bilişim

Rusya şahsi bilgilerinizin peşinde mi? Uzmanlar, internet kullanıcılarını en son çevrimiçi ‘deliliği’ indirmemeleri mevzusunda uyarıyor. NewProfilePic isimli profil resmi yapma uygulaması dünya çapında rakamsız insan tarafından telefonlarına indiriliyor.

Güvenlik uzmanları, elde ettiği bilgiler sebebiyle uygulamayı kullanmama mevzusunda uyardı. Kullanıcılara fiyatsız bir dijital avatar sunan yeni bir telefon uygulaması surat tanıma sistemi kullanıyor ve siber güvenlik topluluğu içinde evhamlara yol açtı.

Bu uygulamayı yükleyenler dikkat Rusya kişisel verilerinizin peşinde olabilir Uygulama, kullanıcılara profil resimlerini değişik biçimlerde sunma olanağı sağlıyor

FİRMA ADRESİ MOSKOVA’DA KAYITLI

Son günlerde çok moda olan bu uygulamanın, Moskova'da kayıtlı bir teknoloji firmayı tarafından geliştirildiği öğreniliyor.

Uygulama, çevrimiçi olarak, kullanıcıların bir resmini çekici, son derece stilize çizgi film stili görüntülere dönüştürme talihi sunuyor. On binlerce birey şimdiden resimlerini New Profile Pic uygulamasının sunucularına yükledi dahi.

Ancak ESET Internet Security Küresel Siber Güvenlik Danışmanı Jake Moore, MailOnline'a, insanların tertemiz bir web sitesine resim veya şahsi bilgi yüklerken fantastik derecede dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.  Moore "Bu uygulama muhtemelen insanların suratlarını yüksek çözünürlükte tutmanın bir yolu ve ben bizzat bu ölçüde bilgi isteyen rastgele bir uygulamayı, özellikle de büyük miktarda dinlenmemiş olanı sorgularım." dedi.Bu uygulamayı yükleyenler dikkat Rusya kişisel verilerinizin peşinde olabilirUygulamanın tanıtım sayfası böyle görünüyor... 'Dostlarınızı ve takipçilerinizi büyüleyin'

FİRMA AÇIKLAMA YAPTI

Uygulamanın arttaki firma, rastgele bir yanlış uygulamalarının olmadığı mevzusunda ısrarcı. Firma sahipleri MailOnline'a firmalarının 'Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya'da geliştirme ve alıcı destek büroları bulunan' İngiliz Virgin Adaları merkezli bir müessese olduğunu söyledi.

Uygulamanın arttaki firma, Beynelmilel Tahlilci Gazeteciler Konsorsiyumu Offshore Leaks veritabanına göre Moskova'da kayıtlı olan Linerock Investments Ltd.

Panama City merkezli bir paydaşı varken, bir direktörü de Rusya'da bulunuyor.  

İşletmenin Moskova'da nedeninin de kurucusunun daha önceki evinin orada olması olduğu belirtildi. Yapılan açıklamaya göre firma kurucusu da artık Moskova’da, hatta Rusya’da yaşamıyor.

Bu uygulamayı yükleyenler dikkat Rusya kişisel verilerinizin peşinde olabilir Kayıt adresi Moskova / Rusya

UYGULAMA AÇIKLAMASINDAKİ İFADELERİN ANLAMI…

2017 senesinde, St. Petersburg merkezli bir firma, kullanıcıların suni akıl kullanılarak ihtiyarlatılacak bir resim yüklemesine izin veren FaceApp'i piyasaya sürmüştü.

Yeni uygulamanın tanıtım metninde ise şu ifadeler yer alıyor:

'Etrafımızdaki dünya süratli ilerliyor ve her zaman büyüyor. Bu kesintisiz değişen dünyada, neden sosyal medyanızda tek bir profil fotoğrafına bağlı kalıyorsunuz? Değişik olsun, her zaman yeni olsun ve… suni akıl tarafından yapılmış olsun! NewProfilePic uygulaması, kullanıcı görüntü tarzınızı istediğiniz sıklıkta değiştirmenize imkân tanır. Mevcut ruh halinizi veya genel ruh halinizi yansıtan bir profil fotoğrafıyla değişik olmaya cesaret edin. Dostlarınızı sosyal medyada etkileyin ve sırada ne olduğuyla ilgilenmelerini sağlayın! ;'

UYGULAMAYI İNDİRİRSENİZ NELER OLABİLİR?

Uygulamayı indirmeyi kabul eden kullanıcılar, konumlarını, kullandıkları makineyle alakalı detayları ve öteki resimleri sosyal medya akışlarında paylaşmaya izin veriyor.

İşletmenin bilgi siyaseti, 'bize gönüllü olarak verdiğiniz belli şahsi bilgileri topluyoruz' biçiminde ve gayet sarih.

Bu uygulamayı yükleyenler dikkat Rusya kişisel verilerinizin peşinde olabilir İsterseniz bir Putin resmini de bu biçimde kullanabilirsiniz

Firma açıklaması şöyle devam ediyor:

'Kayıt olurken verdiğiniz isminizi, e-posta adresinizi, kullanıcı isminizi, sosyal ağ bilgilerinizi ve öteki bilgileri topluyoruz.'

Firma ayrıca öteki firmalardan kullanıcı hakkında bilgi toplarlar ve bunları kendi dosyalarıyla birleştiriyor.  İşletme ayrıca bilgisayarlardan IP adresi, tarayıcı cinsi ve ayarları veya bir cep telefonu ahizesinden makine bilgilerini toplar.

Uygulama geliştiricileri, bu teknolojinin nasıl çalıştığını açıklayarak şunları söyledi:

'Surat manipülasyonlarını kapsayan bir efekt seçtiğinizde, bir resmi idrak etmek için özel surat tanıma teknolojileri kullanıyoruz; lüzumlu surat anahtar noktalarını bulun ve efekti resminize uygulayın.'

ÇOK FAZLA İNDİRİLİYOR

İşletme, 'tespit edilen kilit noktaların, resimle son etkileşimden itibaren iki haftaya kadar, aynı resimlerin daha fazla işlenmesini süratlendirmek için sağlayıcılarımızın sunucularında resimle beraber yakalanabileceğini' iddia ediyor.

Apple'ın App Store'unda, bu uygulama, resim ve video tablosunda bir numara iken, Google Play Store'da da 25.000'den fazla birey tarafından derecelendirildi.

Ancak Moore uyarısını tekrarlıyor:

"İnsanlar tertemiz bir web sitesine resim veya öteki şahsi bilgileri yüklemeden evvel, olasıysa kendi gidişat tespitlerini yapmalıdırlar. Çoğu insan yalnızca bir resim yüklemek suratından başlarına istenmeyen bir gelme olasılığını denetlemese de, radar altında alınan bilgi ölçüyü genellikle kullanıcının paylaşmayı kastettiğinden çok daha fazla olabilir ve bu da güvenlik ve saklılık meselelerine neden olabilir.”

Moore’a göre bu uygulama muhtemelen insanların suratlarını yüksek çözünürlükte tutmanın bir yolu ve bu ölçüde bilgi isteyen rastgele bir uygulamayı, özellikle de büyük miktarda dinlenmemiş ve başka bir ülkede bulunan bir uygulamayı denetlemek lüzumlu. Moore “Nerede bulunduklarına bakılmaksızın, duyarlı bilgileri teslim ederken her zaman dikkatli olurum, zira bir defa gittikten sonra hakimiyetini geri almak neredeyse ihtimalsizdir.” ihtarını yapıyor.Bu uygulamayı yükleyenler dikkat Rusya kişisel verilerinizin peşinde olabilirKullanıcılar bazen de kendi resimleri yerine hoşlandıkları şöhretlilerin resimlerini bu biçimde kullanıyor

İŞLETMENİN AÇIKLAMASI

Linerock Investments Ltd'den Kathleen Polezhaeva MailOnline'a şunları söyledi:

“Biz Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya'da geliştirme ve alıcı destek büroları bulunan bir işletmeyiz. İşletmenin üst yönetimi ve ben de dahil olmak üzere projelerin büyük çoğunluğunun idareyicileri bu ülkelerden geliyor. Tüm kullanıcı resimleri, Rusya Federasyonu dışında bulunan Amazon AWS ve Microsoft Azure sunucularında barındırılıyor ve işleniyor. Moskova Nehri üzerindeki adres, firmayı patent ettiren avukatların adresidir. Orada hiç büromuz olmadı. Alan isminin Moskova adresine kayıtlı olduğu doğru. İşletmenin kurucusunun daha önceki Moskova adresidir. Şu anda Rusya Federasyonu'nda yaşamıyor. Rastgele bir karmaşıklığa imkân vermemek için adres değiştirilmiştir. Ukrayna'daki aktüel hadiseler sebebiyle Rusya ile rastgele bir iletişimin kuşku uyandırabileceğini kavrıyoruz.”

Kathleen Polezhaeva, bu açıklamayla beraber işletmenin rastgele bir hükümete veya ülkeye bağlı olmadığının altını bir defa daha çizdi…