Bu yıl grip salgını bekleniyor! Grip aşısı olunmalı mı? Kimler yaptırmalı? Uzmanlar anlattı...

Bu yıl grip salgını bekleniyor! Grip aşısı olunmalı mı? Kimler yaptırmalı? Uzmanlar anlattı...

Son iki yıldır dünyayı tesiri altına alan koronavirüsle eş semptomlar gösteren grip, geçen sene neredeyse hiç görülmedi ama bu sene oldukça tesirli olması bekleniyor. Peki salgın ne zaman başlayacak?

Grip her sene cemiyetin takribî yüzde 30’unu yakından etkiliyor. Özellikle 65 yaş üstü bireyler, çocuklar, kronik hastalığı olanlar gribe tutulma mevzusunda oldukça duyarlılar. Ama son iki senede gripte olay rakamı neredeyse sıfıra kadar indi. Uzmanlar bu gidişatı geçen iki senelik süreçte insanların maske, mesafe ve el hijyeni gibi önlemlere çok dikkat etmesinden kaynaklandığını söylüyor.

Fakat bu sene öngörüler işlerin bütün tersine döndüğü biçiminde… Zati Dünya Sağlık Teşkilatı de yaptığı izlemelerde gribin, Kuzey Yarım Küre’de görülmeye başlandığına dair bir rapor yayınladı.

Görüşlerine müracaat ettiğim Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Alper Şener de Dünya Sağlık Teşkilatı'nün raporu istikametinden bu sene oldukça tesirli bir grip salgını beklediklerini belirtiyor. 

Daha da makûssu geçen sene grip hadiselerinin çok az görülmesi, gribe karşı direnç ve bağışıklık seviyelerinde eksilmeye neden oldu.

Bu yıl grip salgını bekleniyor Grip aşısı olunmalı mı Kimler yaptırmalı Uzmanlar anlattı...

EKİM-KASIM GİBİ SALGIN BAŞLAYACAK!

Bu sene grip ve değişik solunum yoluyla bulaşan virüslere karşı bağışıklık sisteminin daha duyarlı hale geldiğini söyleyen Prof. Dr. İsmail Balık, geçtiğimiz senelere göre daha ağır grip hadiselerinin olabileceğinin altını çiziyor.

“Her sene grip ve nezle gibi virüsler alındıkça bağışıklık sistemi bunlara karşı bir anlamda daha hazırlıklı olur ve direnç gösterir. Bir sene bağışıklık sisteminin, bu enfeksiyonlara karşı boş geçmesi onlara karşı tanınırlığını eksiltti. Zira bu tip virüsler, her sene az çok metamorfoz gösterebilirler. Bağışıklık sistemi şayet çok fazla tanımaktan uzak kaldıysa, geçmişe göre daha ağır grip geçirme olayları oldukça çoğalacaktır.”

Prof. Dr. Alper Şener ise bu sene grip ile alakalı dünya genelinde büyük bir çoğalış beklendiğini ve Ekim-Kasım ayında da salgın yarıyılının başlayacağının altını çiziyor.

“Dünya Sağlık Teşkilatı’nün yaptığı izlemelerde gribin, Kuzey Yarım Küre’de görülmeye başlandığına dair rapor yakın zamanda yayınlandı. Ama rapora göre son iki seneye göre bölgesel olarak artan yerlerle beraber aynı kalanlar da var. Ama şu kesin ki bu sene evvelki iki seneye mukayeseyle grip salgını göreceğiz. Ekim-Kasım ayları gibi de başlamış olur.”

Bu yıl grip salgını bekleniyor Grip aşısı olunmalı mı Kimler yaptırmalı Uzmanlar anlattı...
Prof. Dr. İsmail Balık

GRİP BULGULARINI KORONAVİRÜS BULGULARINDAN AYIRMAK GÜÇ

Grip ya da nezle gibi virüslerin başlamasıyla en büyük kasvetin, bu iki virüsün bulguları ile koronavirüs bulgularının birbirinden ayırmanın güç olacağını söyleyen Prof. Dr. İsmail Balık, iki salgın da ortak bulgulara sahip diyor ve bu vaziyetin sağlık kuruşlarındaki iş yükünü de artıracağını dikkat topluyor.

“Salgın sırasında kesinlikle salgını yapan enfeksiyonun kanıtlanması gerekiyor. Başka Bir Deyişle hangi bulguyu gösterirse göstersin bu bireylerin hepsine PCR testi yapmak zorunda kalacağız. Dolayısıyla bu vaziyet sağlık kuruluşlarındaki iş yükünü artıracak. Ayrıca ekonomik olarak da maliyet getirecek.”

Temkinlere uyulması mevzusunda da ihtarlarda bulunan İsmail Balık, delta varyantına dikkat toplayarak ehemmiyetli ayrıntılar paylaşıyor:

“Şu anda insanların bir kısmında aşılı olmalarına karşın koronavirüs görmeye devam ediyoruz. Bunun sebebi de delta varyantı. Ayrıca aşı olmayan insanlar arasında da koronavirüs salgını dağılmaya devam ediyor. Bir de koronavirüs aşısı olduğu için aşıya güvenip maskesini umursamama eden bireyler var. Tüm bu saydığım gruplar, grip ya da nezle yapan virüslerle karşı karşıya geldiklerinde çok basitlikle hastalanacaklar.”

BU SENE ÇOCUKLAR DÂHİL HERKES GRİP AŞILARINI KESİNLİKLE OLMALI

Grip aşısının her sene yapılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. İsmail Balık, özellikle koronavirüsteki gibi tehlike gruplarında olanlar için grip aşısının çok ehemmiyetli olduğunun altını çiziyor.

“Grip geçirildiğinde tehlike gruplarında ağır ve ölümcül biçimde seyir gösterebiliyor. Bu sebeple her sene başta tehlike grubunda olan bireyler olmak üzere herkese grip aşısını öneriyorum. Grip ya da nezle, ister görülsün ister görülmesin tehlike grubunda olanların kendilerini garanti altına almaları ismini aşı olmaları koşul.”

Bu yıl grip salgını bekleniyor Grip aşısı olunmalı mı Kimler yaptırmalı Uzmanlar anlattı...

Vakaya çocuklar açısından da bakarsak, bir çocuk senede en fazla 8-10 kere solunum yolu enfeksiyonu geçirebiliyor. Özellikle Covid-19 yarıyılında belirli bir zaman konutta oldukları için hemen hemen hiç hastalanmadılar. Ama şimdi vaziyet tamamen değişmiş gidişatta. Çocuklar mektepte birbirleriyle çok sık temas hâlindeler. Bu vaziyet çocuklarda koronavirüs dışında grip ya da nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarının önünü açar mı?

Prof. Dr. İsmail Balık’ın bu suale yanıtı çok net bir biçimde ‘Evet’. Balık, buna dur demenin en ehemmiyetli yolu ise temkinlere uymak olduğunu söylüyor ve ilave ediyor:

“Mekteplerde maske, mesafe ve paklik kaidesine çocukların çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu noktada hem hocalara hem de ailelere büyük iş düşüyor. Ayrıca tehlike grubunda olan misalin, kalp yetmezliği, diyabet, bağışıklık sistemi yetmezliği, kronik akciğer hastalığı olan çocuklar, hemen grip aşılarını olmalılar.”

Bu yıl grip salgını bekleniyor Grip aşısı olunmalı mı Kimler yaptırmalı Uzmanlar anlattı...
Prof. Dr. Alper Şener 

KORONAVİRÜS İLE GRİP AŞISI AYNI ANDA YAPILABİLİR
‘Yıla Covid-19 artı grip aşısını beraber kapsayan aşı uygulanabilir’

Grip sezonu başlamadan 15 gün evvel grip aşısını olmanın bereketli olacağını söyleyen Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüs ile grip aşısının bir arada olmasında da bir mesele olmadığının altını çiziyor.

“Bu mevzuyla alakalı Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesi ile Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezi’nin teklifi aynı anda yapılabileceği güzergahında. Fakat iki-üç gün ya da 15 gün arayla da olabilir. Hatta ilerde koronavirüs ile grip aşılarının birleştirilmesi de gündemde. Başka Bir Deyişle belki yıla Covid-19 artı grip aşısını beraber kapsayan aşı uygulayacağız.”

Ayrıca Prof. Dr. İsmail Balık, hastalar tarafından kendilerine çok sık sorulan ‘koronavirüs aşısı gribe karşı korur mu?’ sualine de çok net biçimde şu yanıtı veriyor: “Koronavirüs aşısı gribe karşı asla koruma sağlamaz. Bütün tersi biçimde de grip aşısı da koronavirüse karşı koruma sağlamaz. Bu iki aşı yalnızca kendi hastalıklarına karşı tesirlidirler.”

Bu yıl grip salgını bekleniyor Grip aşısı olunmalı mı Kimler yaptırmalı Uzmanlar anlattı...

BU SENE 2 MİLYON 400 BİN DOZ ETRAFINDA GRİP AŞISI OLACAK

Geçen yıl 1 milyon 350 bin doz etrafında olan grip aşısı bu sene toplam 2 milyon 400 bin etrafında olacak. Neredeyse 2 katına çıkacak. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu'nun açıklamasına göre de aşı maliyeti 117 lira olarak tanımlandı.