'Bücür'ün karısı aylar sonra suçunu itiraf edecek

'Bücür'ün karısı aylar sonra suçunu itiraf edecek

'El Chapo' başka bir deyişle 'bücür' lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronunun karısı, eşinin uyuşturucu kartelini idaremesine ve Meksika hapishanesinden kaçmasına dayanak etmekten kabahatli olduğunu…

El Chapo Guzman'ın eşi Emma Coronel Aispuro, bu hafta kocasının milyarlarca dolarlık işini yürütmesine dayanak ettiği ve cezaevinden kaçmasına dayanak ettiğini itiraf edecek.

Sputnik International'da yer alan ve New York Times'ın dava hakkında bilgisi olan bir şahsa sabrettirdiği habere göre, Aispuro 10 Haziran'da Washington federal bölge duruşmasına müracaat etecek.

Aynı habere göre, savcılıkla uyuşan Aispuro, bazı kabahatleri itiraf edecek ancak eşinin iş ortakları ve akrabaları hakkında bilgi vermeyecek.

Guzman'ın eşi Emma Coronel Aispuro, Dulles Beynelmilel Havalimanı'nda 22 Şubat’ta nezaretine alınmıştı.

Bücürün karısı aylar sonra suçunu itiraf edecek

Yetkililer 31 yaşındaki kadının hakkında yeterli ispat olduğuna hükmederek Aispuro için tutuklu suçlanma kararı vermişti.

Aispuro'nun Amerika Birleşik Devletlerine eroin, kokain ve metamfetamin gibi uyuşturucu maddeleri getirmekle yargılandığı kaydolunmuştu.

Meksikalı uyuşturucu baronu Guzman ise 2001 ve 2015 senelerinde Meksika'da iki yüksek güvenlikli cezaevinden kaçtıktan sonra Ocak 2016'da tekerrür tutulmuş ve Amerika Birleşik Devletlerine iade edilmişti.

Dünyanın en büyük uyuşturucu teşkilatının elebaşı olmakla yargılanan El Chapo 17 Temmuz 2019'da Amerika Birleşik Devletlerinin New York eyaletinde görülen mahkemesinde müebbet mapus cezasına çarptırılmıştı.