Bugün başladı! Uçak biletleriyle ilgili flaş açıklama

Bugün başladı! Uçak biletleriyle ilgili flaş açıklama

Bugün başlayan PCR testi gerekliliğiyle alakalı Türk Hava Yolları, "Son 180 gün içerisinde koronavirüs hastalığı geçirmemiş, aşısız ya da PCR testi koşullarından birini sağlamadığı için uçuşlara katılamayacak

"Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Gerekliliği Genelgesi"  kapsamında bugünden itibaren, aşısız veya hastalığı geçirmemiş bireylerin özel vasıta dışında, uçak, otobüs, tren veya değişik toplu erişim vasıtalarıyla asıllaştıracakları şehirlerarası seyahatler için olumsuz neticeli PCR testi isteniyor.  PCR testlerinin azami 48 saat evvelinde yapılmış olması gerekecek.

Seyahat işletmelerince taşıta kabul safhasında HES kodu üzerinden bireylerin aşılı/geçirilmiş hastalık Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen zamana göre veya azami 48 saat evvel yapılmış olumsuz PCR testi denetlemesi yapılacak. Şahıs hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya olumsuz PCR testi yok ise bu bireylerin seyahatine izin verilmeyecek.

Mevzuyla alakalı açıklama yapan Türk Hava Yolları, "Resmi makamlarca alınan ve 6 Eylül haysiyetiyle geçerli olacak karar kapsamında son 180 gün içerisinde koronavirüs hastalığı geçirmemiş, aşısız ya da PCR testi koşullarından birini sağlamadığı için uçuşlara katılamayacak yolcularımızın biletlerinden hak kaybı olmayacaktır. Yolcularımız yeni seyahatlerini orjinal uçuşlarından evvel harekât yapma gerekliliği bulunmadan 31 Mart 2022 tarihine kadar olan seferlerden birine alması halinde 21 Ocak 2022-06 Şubat 2022 arası yarıyıl hariç rezervasyonları otomatik olarak sarihte bekleyebilecektir" açıklamasında bulundu. 

Yolcularımızın dikkatine; pic.twitter.com/EkaQelzRWe

— TK HelpDesk @TK_HelpDesk September 5, 2021

ŞEHİRLERARASI TOPLU TAŞIMADA DA "PCR TESTİ GEREKLİLİĞİ" BAŞLADI

Koronavirüs salgınıyla gayret kapsamında şehirlerarası toplu taşımada "aşısı olmayana PCR testi gerekliliği" başladı. Şehirlerarası toplu taşıma vasıtalarına biniş evveli aşısız veya aşısı bitirilmemiş şahıslar için PCR testi istenmesi uygulaması başladı.
Kapıkule-Halkalı seferiyle yolculuk yapmak için Edirne Garı'na gelen yolculara gar girişinde güvenlik görevlilerince HES kodu üzerinden, bireylerin aşılı/geçirilmiş hastalık Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen zamana göre veya azami 48 saat evvel yapılmış olumsuz PCR testi denetlemesi yapıldı. Sorguda koşulları yakalamayan şahıslar gara alınmadı. Yurttaşlar uygulamadan memnun olduklarını belirtti.

: İlginize Sürükleyebilir Net laflar: Gerekli olacak! Çok ehemmiyetli açıklamalarYeni yarıyıl başladı! Aşısıza hayat artık daha zorKabinede 4 ehemmiyetli gündem... Kritik buluşma bugün

İstanbul'da yaşayan tıp fakültesi talebesi Nurbanu Demirtaş, Anadolu Ajansı muhabirine hakimiyetlerden memnun olduğunu söyledi. Demirtaş, "Natürel ki hakimiyetlerden ben de çok memnunum, hakimiyet edildiğimizi öğrenmek istiyoruz. Neticede trene biniyoruz yanımda kimin olacağı belirli değil. İlk evvel kendimi sonra beğendiklerimi gözetmek için aşı olmam gerekiyor. Ben trene binmek için aşı olmadım. Evvelden olmuştum zati." diye konuştu.

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın