Bugün EFT yapılır mı, açık mı? Arefe günü ve bayramda EFT gider mi?

Bugün EFT yapılır mı, açık mı? Arefe günü ve bayramda EFT gider mi?

Bugün Elektronik Fon Transferi yapılır mı suali, para gönderisinde bulunmak isteyen yurttaşların incelediği mevzu olmaya başladı. Arefe günü ve bayramda Elektronik Fon Transferi yapmak isteyen…

Bayramda Elektronik Fon Transferi yapılır mı suali gündemde yer almaya devam ediyor. En çok kullanılan para transfer usullerinden biri olan Elektronik Fon Transferi, bankamatik ve internet bankacılığı ile saniyeler içerisinde paranın başka bir hesaba geçmesine olanak tanıyor. Hal böyleyken, özellikle hafta sonu kısıtlamaları sebebiyle para transfer etmek isteyen yurttaşlar, tatil günleri ve mesai bitiminde Elektronik Fon Transferi ne zaman hesaba geçer merak ediyor. Peki, tatil günlerinde Elektronik Fon Transferi yapılır mı, mesai bitiminde yapılan Elektronik Fon Transferi ne zaman hesaba geçer? İşte tatil günleri ve mesai bitiminde Elektronik Fon Transferi ile alakalı ayrıntılar…

Elektronik Fon Transferi NE ZAMAN HESABA GEÇER?

1000 TL üzerindeki Elektronik Fon Transferi operasyonu klasik koşullarda bankalar arası 10 – 20 dakika arasında reelleşmektedir. Bazı günler bankalardaki yoğunluk vaziyetine göre bu vakit 1 saate kadar çıkabilir. Buna ek olarak mesai saati dışında Elektronik Fon Transferi yapıldığı takdirde ertesi gün sabah bankalar açılır açılmaz operasyon gerçekleşir. Cuma akşamı yapılan Elektronik Fon Transferi ise pazartesi sabahı bankalar açıldığında gerçekleşir.

FAST ÖDEME SİSTEMİ NEDİR?

FAST Sistemi, operasyon limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma bedelli yeni özelliklerin de yakın vadede ilave edilmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına ehemmiyetli katkılar sağlayacak bir sistemdir.

Fonların Anlık ve Devamlı Transferi olarak adlandırılan bu yeni sistemle yurttaşlar, değişik bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat yapabilecek. FAST sistemi ile Elektronik Fon Transferilerde mesai hududu ortadan kalkıyor, 7/24 para transferi yapılabiliyor.

LİMİT ÇOĞALACAK

Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılım müracaatları alınmaya başlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, FAST Sistemi operasyon üst limitinin artırılacığını, Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılım müracaatları alınmaya başlandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iç kaynaklarınca geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi haysiyetiyle kullanıma açılan yeni nesil, 7/24, anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Devamlı Transferi FAST Sisteminde günlük vasati 2 milyon adet anlık ödeme, alıcı hesapları arasında bir saniyeden daha kısa bir vakit içerisinde reelleştirilmektedir.
Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası TCKN, telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve süratli bir biçimde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı rakamı ise 11,3 milyona erişmiştir. Sistemin meselesiz işleyişi ve yaygınlaşması korunarak hâlihazırda 1.000 TL olan operasyon meblağ limiti 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltilecektir. İlerleyen yarıyılda meblağ limitinin daha da yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Öteki taraftan, bankaların yanı gizeme 6493 Rakamlı Kanun kapsamındaki Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için lüzumlu olan teknik hazırlıklar ve tertip etmeler yaşama geçirilmiş olup, katılım arzları alınmaya başlanmıştır. Sisteme katılım için lüzumlu olan teknik ve operasyonel koşulları sağlayan ve testlerde zaferli olan kuruluşların FAST Sistemine katılmaları olası olacaktır. Mevzubahisi büyümelerin, finansal teknolojilerde rekabet ve yeniliğin önünü açarak, bu teknolojilerin yaşamın bırakılmaz bir parçası haline gelmesini sağlayacağı ve dijital ekonomi maksadı yönünde çok ehemmiyetli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir. Sisteme ait daha ayrıntılı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.türkiye cumhuriyet merkez bankası.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir."

TATİL GÜNLERİ Elektronik Fon Transferi NE ZAMAN HESABA GEÇER?

Elektronik Fon Transferi operasyonları hafta içi mesai saatleri içerisinde reelleştiğinden hafta sonu Elektronik Fon Transferi yapılmaz. Bankanız sizden Elektronik Fon Transferi için emir kaydı alır ve haftanın ilk günü mesai saat başlangıcında Elektronik Fon Transferi harekâtını tamamlar. Bazı bankaların Elektronik Fon Transferi iptal alternatifi olmadığından şayet banka transferini bırakırsanız bu usulü kullanabilirsiniz. Ancak 1000 TL'ye kadar Elektronik Fon Transferileriniz FAST özelliği sayesinde anında hesaba sevk edilir. Ancak bu meblağ üzerindeki ölçüler bir sonraki iş gününü bekler.

Misalin; 19 Mayıs ve 23 Nisan günü Elektronik Fon Transferi yapıldığında para, ancak bu tarihten sonraki ilk operasyon günü, Elektronik Fon Transferi saati başladıktan sonra transfer olur ve karşı tarafın hesabına aktarılır.

MESAİ BİTİMİNDE Elektronik Fon Transferi NE ZAMAN HESABA GEÇER?

Mesai bitiminde yapılan Elektronik Fon Transferi operasyonları ertesi gün mesai saatleri başlangıcına reelleşir. Elektronik Fon Transferi saatleri sabah 08.45 akşam 17.15 arasında yapılabilir. Bazı bankalarda bu vakit 09.00 – 16.30 da olmaktadır. 16.30 sonrası Elektronik Fon Transferi operasyonu asıllaştıran bankaların uyguladığı Elektronik Fon Transferi fiyat tarifesi de değişiklik gösterebilir. Bunun için bankanızdan Elektronik Fon Transferi saati ile alakalı ayrıntıları bilmekte fayda var.

Elektronik Fon Transferi NEDİR?

Elektronik Fon Transferi Sistemi Türk lirası üzerinden yapılan ödeme operasyonlarının bankalar arasında elektronik etrafta hakikatleştirilmesini sağlayan ödeme sistemidir. 1992 senesinde faaliyete geçen Elektronik Fon Transferi Sistemi, 2000 senesinde hakikatleştirilen yine yapılandırmayla yerini ikinci nesil Elektronik Fon Transferi Sistemine vazgeçmiştir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, teknik üniteleri tarafından geliştirilen üçüncü nesil Elektronik Fon Transferi Sistemi de 2013 senesinde işletime alınmıştır.

Üçüncü nesil Elektronik Fon Transferi Sistemi iki işlevsel bileşene parçalamıştır. Müşterilerarası TL Aktarım Sistemi bileşeninde, bankaların alıcıları ismine reelleştirdikleri ödemeler, Bankalararası TL Aktarım Sistemi bileşeninde ise bankaların birbirleri arasında reelleştirdikleri ödemeler ile yurt dışı finansal kuruluşlara sağladıkları muhabirlik hizmetlerine ait bankacılık ödemeleri reelleştirilmektedir.

Elektronik Fon Transferi’nin her iki bileşeni de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nin kendi insan kaynakları ve teknik olanaklarıyla oluşturulan yazılımlarla hizmet vermektedir.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın