Bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji'den Marmara için lodos uyarısı - İşte MGM 7 Nisan il il hava durumu tahminleri

Bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji'den Marmara için lodos uyarısı - İşte MGM 7 Nisan il il hava durumu tahminleri

Hava vaziyeti varsayımları Meteoroloji tarafından açıklandı. Bahar aylarının gelmesine karşın devam eden soğuk havanın ardından gözler MGM'ye çevrildi. Hafta sonu Marmara Bölgesi'nde tesirli…

İstanbul'a lodos ihtarı yapan Meteoroloji uzmanları "Taşıtlarınızı kapalı yerlere almaya itina gösterin" ihtarında bulundu. Günlük hava vaziyeti raporuna göre bugün ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege'nin aralıklı yağmur ve sağanak, yer yer gök hengameli sağanak yağışlı, değişik yerlerin az bulutlu ve sarih geçeceği hipotez ediliyor. Ancak perşembe günü hava sıcaklığı 4 derece düşebilecek.

METEOROLOJİ TARİH VEREREK UYARDI

Perşembe günü lodosun tesiriyle hava sıcaklığı 4 derece kadar düşeceğini söyleyen meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir, Perşembe günü itibariyle temkinli olmak gerekli. Çatılardan düşecek parçalarla yaralanmalar olabilir. Aynı zamanda perşembe günü yurttaşlar taşıtlarını kapalı yerlere almaya itina göstermeli" dedi.

Bu havalarda olası olduğu kadar caddeye çıkmamak gerektiğini belirten Dr. Özdemir, Mart ayı soğuk geçti. Kutuplar üzerinden gelen soğuk havanın tesiriyle Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesi karlı geçti. Yavaş yavaş bahar ayı gelmeye başladı. Ancak tereddüt bir hava vaziyeti devam ediyor. Hava bir gün sıcak, bir gün soğuk olmaya oluyor. Yurttaşlarımızın bu havalara çok dikkat etmesi gerekli. Astımı, kalp rahatsızlığı ve kronik rahatsızlığı olanlar bu hava başkalaşımından etkilenebilir. Bu havalarda olası olduğu kadar caddeye çıkmamak gerekli" dedi.

Bugün hava nasıl olacak Meteorolojiden Marmara için lodos uyarısı - İşte MGM 7 Nisan il il hava durumu tahminleri

"PERŞEMBE GÜNÜ YURTTAŞLAR TAŞITLARINI KAPALI YERE ALMALI"

Perşembe günü hava sıcaklığı 4 derece kadar düşeceğini söyleyen Dr. Özdemir, Soğuk hava cuma günü de tesirli olacak. Pazar günü itibariyle hava sıcaklığı tekerrür yükselmeye başlayacak. Perşembe günü beklenen lodos ile alakalı temkinli olmak gerekli. Çatılardan düşecek parçalarla yaralanma olasılıkları ortaya çıkabilir. Perşembe günü yurttaşlar taşıtlarını kapalı yere almaya itina göstermeli. Yeniden ağaç altlarında bulunmamak gerekli. Lodostan ağaçlar zarar görmüş olabilir" diye konuştu.

"LODOSUN TESİRİYLE SICAKLIK 19- 20 DERECEYİ BULACAK"

Önümüzdeki günlerde güçlü rüzgarlar tesirli olacağını belirten Dr. Özdemir, Perşembe gününe kadar Marmara ve Ege bölgesi güçlü lodos olacak. Bu lodosun tesiriyle yurttaşlarımızın temkinli olması gerekli. Yeniden perşembe gününe kadar doğu bölgelerindeki lodos sebebiyle çığ düşmelerine yaşanabilir. 1 Nisan itibariyle kar lastikleri çıkarıldı. Ancak yeniden İç Anadolu Bölgesi’nde kar olabilir. Çarşamba günü lodosun tesiriyle sıcaklık 19- 20 dereceyi bulacak. Perşembe günü itibariyle hava soğuyacak ve mevsim klasiklerinin altına düşecek. Yeniden Bursa, Sakarya, Balıkesir ve Kütahya’da kar yağışı görülebilir" ifadelerini kullandı.

Dr. Özdemir laflarını şu biçimde sonlandırdı:

Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren havalar ısınmaya başlayacak ve Ramazan’ın ilk gününden itibaren de hava kalemtıraş."

Bugün hava nasıl olacak Meteorolojiden Marmara için lodos uyarısı - İşte MGM 7 Nisan il il hava durumu tahminleri

7 NİSAN ŞEHİR ŞEHİR HAVA VAZİYETİ VARSAYIMLARI

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, Trakya ve Çanakkale etrafları ile gece saatlerinde İstanbul etraflarının aralıklı sağanak ve yer yer gök hengameli sağanak yağışlı geçeceği hipotez ediliyor. Rüzgarın güney kesimleri ile yarın zamanla bölge genelinde güneyli güzergahlardan güçlü ve kısa süreli fırtına 40-80 kilometre/sa biçiminde esmesi bekleniyor.

ÇANAKKALE 12°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde aralıklı sağanak yağışlı

İSTANBUL 10°C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu gece ve yarın sabah saatlerinde hafif sağanak yağışlı

KIRKLARELİ 10°C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatleri ile yarın öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı

KOCAELİ 11°C, 23°C
Parçalı ve çok bulutlu

EGE
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kıyı kesimlerinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği hipotez ediliyor. Rüzgarın, bölge genelinde güneyli güzergahlardan güçlü ve kısa süreli fırtına 40-80 kilometre/sa biçiminde esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR 9°C, 21°C
Parçalı bulutlu

İZMİR 15°C, 22°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde aralıklı saatlerinde sağanak yağışlı

MANİSA 14°C, 22°C
Parçalı ve çok bulutlu

MUĞLA 11°C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kıyı kesimleri aralıklı saatlerinde sağanak yağışlı

AKDENİZ
Parçalı ve az bulutlu geçeceği hipotez ediliyor. Rüzgarın, Batı Akdeniz'in iç kesimlerinde güneyli doğrultusundan güçlü ve kısa süreli fırtına biçiminde 40-80 kilometre/sa esmesi bekleniyor.

ADANA 14°C, 25°C
Parçalı ve az bulutlu

ANTALYA 14°C, 20°C
Parçalı bulutlu

HATAY 15°C, 26°C
Parçalı ve az bulutlu

ISPARTA 8°C, 22°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği hipotez ediliyor. Rüzgarın gece saatlerinden itibaren güney ve doğu kesimlerinde güneyli güzergahlardan güçlü ve yer yer kısa süreli fırtına 40-80 kilometre/sa biçiminde esmesi bekleniyor.

ANKARA 10°C, 22°C
Parçalı bulutlu

ESKİŞEHİR 7°C, 21°C
Parçalı ve çok bulutlu

KONYA 10°C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu

SİVAS 10°C, 22°C
Parçalı ve çok bulutlu

BATI KARADENİZ
Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği hipotez ediliyor.

BOLU 7°C, 20°C
Parçalı ve çok bulutlu

DÜZCE 11°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu

KASTAMONU 10°C, 22°C
Parçalı bulutlu

ZONGULDAK 11°C, 19°C
Parçalı ve çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve az bulutlu geçeceği hipotez ediliyor. Rüzgarın; İç kesimlerinde güneyli güzergahlardan güçlü ve yer yer fırtına 60-90 kilometre/sa biçiminde esmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü olan dik yamaçlarda çığ tehlikeyi bulunmaktadır.

AMASYA 11°C, 27°C
Parçalı ve az bulutlu

ARTVİN 8°C, 22°C
Parçalı ve az bulutlu

SAMSUN 14°C, 25°C
Parçalı ve az bulutlu

TRABZON 13°C, 24°C
Parçalı ve az bulutlu

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği hipotez ediliyor. Rüzgarın, kuzey kesimlerde güneyli güzergahlardan güçlü 40-60 kilometre/sa olarak esmesi bekleniyor. Bölgenin doğusunda yüksek kar örtüsü olan dik yamaçlarda çığ oluşma tehlikeyi bulunmaktadır.

ERZURUM 3°C, 17°C
Parçalı ve ve çok bulutlu

HAKKARİ 6°C, 17°C
Parçalı ve az bulutlu

KARS 1°C, 17°C
Parçalı ve ve çok bulutlu

VAN 5°C, 17°C
Parçalı ve az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Az bulutlu ve sarih geçeceği hipotez ediliyor.

DİYARBAKIR °C, °C
Az bulutlu ve sarih

GAZİANTEP °C, °C
Az bulutlu ve sarih

SİİRT °C, °C
Az bulutlu ve sarih

ŞANLIURFA °C, °C
Az bulutlu ve sarih