Bugün ilk kez uygulanmaya başladı! İşte Biontech aşısı hakkında detaylar

Bugün ilk kez uygulanmaya başladı! İşte Biontech aşısı hakkında detaylar

Pfizer-Biontech aşılarının uygulanmasına bugün itibariyle başlandı. Aşı sırası gelen yurttaşlar, MHRS buluşma sistemi üzerinden Sinovac veya Biontech arasında tercih yaparak aşıların uygulandığı…

İnaktif aşı olan Sinovac'tan değişik olarak Ulus Sıhhati Laboratuvarları'nda -70 derecedeki dolaplarda saklanan aşılar, günlük buluşma rakamına göre tanımlanan lüzum güzergahında ana dolaplardan aşı taşıtları ve özel taşıma akümülatörleriyle soğuk zincir kırılmadan aşı merkezlerine götürülüyor. Aşılar, 2-8 derecelik aşı dolaplarında 120 saat başka bir deyişle 5 gün süresince yakalanabiliyor. Biontech aşıları, mRNA bazlı aşı olduğu için evvel çözünmesi bekleniyor, daha sonra flakonlar serum fizyolojik ile sulandırılıyor. Ardından çok hassas bir biçimde sallanarak karıştırma harekâtı yapılıyor, renk ve partikül hakimiyeti yapıldıktan sonra bir flakondan tek kullanımlık enjektörlerle 6 ayrı doz biçiminde yurttaşlara uygulanıyor. Süratle kullanılması gereken vaziyetlerde aşı, oda sıcaklığında yarım saat içinde çözünebiliyor. Çözünen aşının 6 saat içinde uygulanmış olması gerekiyor. Biontech aşılarının Ulus Sıhhati Laboratuvarlarından aşı polikliniğinde uygulanmasına kadar yolculuğu, DHA tarafından görüntülendi.

TRAFİKTE KALMA OLASILIĞINA KARŞI ÖZEL BUZ AKÜMÜLATÖRÜ İÇİNDE TRANSFER

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu aşı mesulü hemşirelerinden Neslihan Bilge Işık, DHA'ya mRNA aşısının değişik uygulamasıyla alakalı ayrıntıları anlattı. Işık, "Aşılarımızı Ulus Sıhhati laboratuvarlarından - 70 derecedeki dolaplardan, trafikte vs kasvet yaşanma olasılığına karşı gerekirse kuru buz eşliğinde -20 dereceye kadar soğutabildiğimiz özel akümülatörlü aşı çantalarımızla teslim aldık.

Kurumunuza geldikten sonra aşılarımızı 2-8 derecedeki aşı dolaplarımızda 120 saat muhafaza edebilecek biçimde tasarılamaları yapıldı. Uygulama ise aşı çözüldükten sonra, serum fizyolojikle sulandırarak ve sulandırılmış aşının 6 saat içerisinde hastalara enjekte edilecek biçimde yapılıyor.

Her aşı flakonu, şahıslara uygulanmadan evvel belirlemesi, barkodlaması ve okutulması yapılarak kaydolunuyor. Her doz ise 6 ayrı şahsa belirlenecek biçimde sisteme kaydolunuyor. mRNA aşılarında inaktif aşıdan değişik olarak bir flakondan 6 doz aşı çıkıyor. Bu sebeple bir flakonun barkoduna o güne buluşmalı 6 yurttaşımızın belirlenmesi yapılıyor.

Barkodu flakon üzerine yapıştırıyoruz, kalan 6 dozu da bu barkoda işleyerek hangi şahsa işlendi ise onun TC bilgisini belirledikten sonra kayıtlarımıza geçiriyoruz. Aşıdan sonra yurttaşlarımızı bir müddet burada yakaladıktan sonra bir mesele çıkmadığı taktirde yolluyoruz" dedi.

TAKIMLAR HEM BIONTECH HEM BAKANLIK EĞİTİMLERİNE KATILDI

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Başhekimi Doç. Dr. Necdet Sağlam ise BioNTech aşılarının uygulanmasına dair takımların hummalı bir eğitimden geçirildiğini söyleyerek, hem BioNtech'in kendi eğitim videoları hem de Sağlık Bakanlığı'nın bilgilendirme eğitimleriyle tasarılamaların yapıldığını söyledi.

Doç. Dr. Sağlam, “Aşılarımız sabahın erken saatlerinde soğuk zincir kaidelerine uyularak getirildi. Sağlık Kurumumuzda aşı polikliniği koşullarında, aşılar çözüldükten sonra, hazırlıklarını yapan uygulayıcı hemşire dostlarımız tarafından yapılıyor.ç Gerek BioNTech, gerekse Sağlık Bakanlığımızın eğitimlerinden geçen takımlarımız, mevcut aşı polikliniklerimizde hazırlıklı olarak aşılamalara başladı. Bugün için buluşma rakamı BioNTech için takribî 500 ortamında. 150 ortamında da Sinovac aşısı buluşmamız var.
Bugün ilk kez uygulanmaya başladı İşte Biontech aşısı hakkında detaylarBugün aşı polikliniklerimiz BioNTech ağırlıklı olacak, takribî 5 poliklinikte BioNTech aşılamaları yapılıyor. İlk tasarıda gelen buluşmalı bireyler içeriye alındıktan sonra, sulandırılan flakonlar 6 şahsa uygulanacak dozlar biçiminde hazırlanıyor. Çözülmüş olarak bekleme zamanları içerisinde uygulanması gerekiyor" diye konuştu.

GÜNLÜK BULUŞMA RAKAMINA GÖRE AŞILAR ÇÖZDÜRÜLECEK

Doç. Dr. Sağlam, Ulus Sıhhati Laboratuvarlarından getirilen BioNTech aşısının -70-80 derecedeki dolaplardan dolaysız alınarak sağlık kurumuna getirildiğini söyledi ve laflarını şöyle sürdürdü: “Bu aşıyı - 80 derecelik buzdolaplarını yakalamıyoruz sağlık kurumunda. 2 ila 8 derecelik buzdolabında bekletiyoruz. Çünkü bu sıcaklıkta bozulmadan 5 gün kalabiliyor. Biz de soğuk zincire uygun biçimde günlük veya belki iki günde bir, hastaların aldığı buluşma rakamlarına göre ambarlardan aşı transferi tasarılamalarını yapacağız. Aşıların çözdürülmesi harekâtı ise alınan buluşma rakamına göre yapılacak. Misalin bugün 500 buluşma var, öğlene kadar gelecek olan yurttaşların rakamına uygun rakamda flakon çözdürülecek ve uygun süresi içinde yapılacak. Hepsi bir anda çözdürülmeyecek"

“EVVEL ÇEKİNDİK AMA ARTIK ÇEMBER DARALDI"

Emekli hekim olan babası Ramazan Cengiz Özgen'in 72 aşı buluşması için sağlık kurumuna geldiklerini anlatan Arzu Özgen, aşı tercihine dikkat etmediklerini, hangi aşı için buluşma uygunsa o aşıya buluşma aldıklarını söyledi.

Özgen, “Babamın aşısını yaptırmak için geldik. Reelinde azıcık geç kaldık. Bazı ağır hastalıklar geçirdiği için, kuşkularımız da vardı, aşı aktifliği güvenliği ile alakalı. Ama gerek medyadan gerek hekimlerimizden ama en ehemmiyetlisi de çemberin iyice daralmasından dolayı aşısını yaptırmaya karar verdik. Risk bizlere doğru da geliyor zira. Buluşma almakta hiç zorlanmadık. Hangi aşı olduğuna bakmadan, BioNTech mi Sinovac mı korumadan ilk buluşmayı aldık. Bizlere aşı sırası gelmesine daha var ama ben çalışıyorum, aynı konutta yaşıyorum. Dolayısıyla her an konuta hastalığı taşıma tehlikem var. Bu sebeple de büyüklerimizi yaşlılarımızı gözetmek ve gözlemek zorundayız" diye konuştu.