Bulgar ve Yunan müşteriler, 189 gün sonra Ulus Pazarı'nda

Bulgar ve Yunan müşteriler, 189 gün sonra Ulus Pazarı'nda

Edirne'de cuma günleri kurulan ve pandemi önlemleri kapsamında kapatılan, Bulgaristan ile Yunanistan'dan gelen alıcılar ile uluslararası pazar özelliği olan Ulus Pazarı, 189 gün sonra tekerrür…

Edirne'de yerli alıcının yanı gizeme günübirlik alışverişe gelen Bulgar ve Yunan turistlerin de yoğun alaka gösterdiği Ulus Pazarı, 27 Kasım 2020'de, pandemi önlemleri kapsamında kapatıldı. Pazar, kademeli bayağılaşma sürecine girilmesiyle 189 gün sonra bugün yine açıldı.

Geceden tezgahlarını kurup, hazırlıklarına başlayan esnaf, uzun aranın ardından açılma mutluluğunu yaşadı. Türkiye'nin Yunanistan ve Bulgaristan'a PCR testi takdim etme lüzumluluğunu kaldırıp, aşı kartı sertifikası ile girişlerini basitleştirmesiyle bugün Yunan ve Bulgar turistler de pazara geldi.

Bulgar ve Yunan müşteriler, 189 gün sonra Ulus Pazarında

'HİJYEN KAİDELERİNİ UYGULUYORUZ'

Ulus Pazarı İdare Heyeti Başkanı Bülent Reisoğlu, pazarın açılmasıyla Yunanistan ve Bulgaristan'dan alıcılarının gelmeye başladığını belirterek, "Uzun zamandır kapalı olan Ulus Pazarı bugün tekerrür kapılarını açtı. Yeni açıldığımız için Yunanistan ve Bulgaristan gelen alıcılarımız yüzde 20 ortamındadır. Bu ilk aylarda hafif yoğunlukla olacak. Tabi evvel önlem, diyoruz. Hijyen kaidelerini uyguluyoruz. Burası uluslararası Trakya'nın bölge pazarı oldu. Trakya ulusunun yanı gizeme Bulgaristan'dan Yunanistan gelen denk biçimde alıcılarımız var" dedi.

Bulgar ve Yunan müşteriler, 189 gün sonra Ulus Pazarında

'ALICILARIMIZI ÖZLEMİŞTİK'

Türkiye'nin Yunanistan ve Bulgaristan yurttaşlarına PCR testi lüzumluluğunu kaldırıp, aşı kartı sertifikası basitliği getirmesinin, kendileri için ehemmiyetli büyüme olduğunu belirten Reisoğlu, "Aşı kartı sertifikası uygulamasıyla kısıtlamaların kaldırılmasıyla daha önceki günlerimize dönmeyi bekliyoruz. Aşı kartı sertifikasının gelmesi, tüm aşılamanın da bitmesi neticesinde biz mutlu olacağız. Ekonomik olarak güç günler geçiriyorduk, bu uygulamayla beraber açılmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Alıcılarımızı da özlemiştik. Bulgaristan ve Yunanistan'dan gelenler kur farkı sebebiyle orada alacakları mahsullerden aynı paraya buradan 7 tane satın alabiliyorlar. Buraya gelmelerinin en büyük sebebi döviz kur farkı oluyor" diye konuştu.

Pazarda uzun zaman sonra alıcılarını ağırlamaya başlayan pazarcı esnafı da açılmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Bulgar ve Yunan müşteriler, 189 gün sonra Ulus Pazarında

'PAZARI ÖZLEDİK'

Bulgaristan'dan ailesi ile beraber alışverişe gelen Sezgin Sabri, pazarda alışveriş yapmayı özlediklerini belirterek, "Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinden geliyoruz. Takribî 1 seneden beri gelemiyorduk Edirne'ye, pandemiden dolayı. Kesintisiz geliyorduk pazara, özledik. Pazardan yoğun olarak giysi satın alıyoruz. Burada maliyetler çok ucuz, yarı yarıya maliyet farkı var Bulgaristan'a göre. Kapıkule'den aşı kartı sertifikası ile giriş yaptık. Bugün pazarda 500 euro bozdurduk, bununla alışveriş yapacağız" dedi.

Bulgar ve Yunan müşteriler, 189 gün sonra Ulus Pazarında

'1000 LEVA BOZDURDUM'

Bulgaristan'dan gelen Meliha Mustafa da 1000 leva bozdurduğunu ve bu parayla çocukları için alışveriş yapacağını söyledi. Kur farkı sebebiyle Türkiye'de hem ucuz hem de nitelikli mahsulleri satın aldıklarını belirten Mustafa, "Uzun müddet kapalıydı, özledik. Bulgaristan ile Türkiye arasında çok büyük kur fark var. Pazar için 1000 leva 5 bin 390 TL bozdurdum. Hepsiyle alışveriş yapacağım" diye konuştu.

Bulgar ve Yunan müşteriler, 189 gün sonra Ulus Pazarında

'DÜĞÜN ALIŞVERİŞİNE GELDİM'

Düğün alışverişi için Bulgaristan'ın Rusçuk bölgesinden pazara gelen Meliha Sabri ise "Ulus Pazarı'nda görümcemin kızının düğünü için alışveriş yaptım. Buradan giysi satın aldık, daha sonra altın ve değişik düğün eşyalarını satın alacağız. Burada daha ucuz olduğu için geldik. Bir akşam burada kaldıktan sonra tekerrür Bulgaristan'a döneceğiz" dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara