Bulgaristan’da seçim sonuçları açıklandı

Bulgaristan’da seçim sonuçları açıklandı

Bulgaristan’da erken genel tercihlerin son neticeleri açıklandı. Bulgaristan’daki erken genel tercihi şovmen Slavi Trifonov’un Böyle Bir Ulus Var İTN partisi yüzde 24,08 oranında rey alarak…

Merkez Tercih Komiteyi ZİK, 11 Temmuz’da yapılan erken genel tercihlerin son neticelerini açıkladı.

Buna göre, mecliste 6 parti ve ortak yönetim temsil sahibi olacak. Katılımın yalnızca yüzde 42,19 olduğu tercihte, İTN partisi 240 azalı mecliste 65 milletvekiliyle en büyük gruba sahip olacak.

Ülkeyi 12 sene idareyen daha önceki Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar GERB partisi ise reylerin yüzde 23,51 ile mecliste 63 sandalye sahibi olarak ikinci büyük efor konumunda.

Ülkeyi 1989'a dek idareyen daha önceki komünist partinin çizgisinde siyaset yürüten Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi BSP bu tercihte büyük bir rey kaybına uğradı, parti yüzde 13,39 rey ile 36 azalı bir gruba sahip olacak.

Daha Önceki Başbakan Borisov’a karşı bir senelik cadde protestolarına liderlik yapan sağcı Demokratik Bulgaristan DB ortak yönetimi de reylerin yüzde 12,64’namı alarak, 34 karakter bir gruba sahip olacak.

HÖH PARTİSİ 5. SIRADA

Abonelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Hürlükler Hareketi HÖH partisi, 4 Nisan’da yapılan bir evvelki tercihte aldığı rey oranını yükseltmiş olmasına karşın yeni mecliste milletvekili rakamını 30’dan 29’a indirdi.

Bulgaristan’da seçim sonuçları açıklandı

Son tercihte reylerin yüzde 10,71’ini alan HÖH, bir evvelki tercihte yüzde 10,51 oranında rey almıştı ancak 11 Temmuz'da katılım oranının düşük olması sebebiyle parti mecliste 5. sıraya geriledi.

Borisov’a karşı solcu reyleri toplayan Ayağa Kalk! Magandalar Dışarı! İSMV ortak yönetimi ise reylerin yüzde 5,01’iyle mecliste 13 karakter en minik gruba sahip olacak.

Türkiye ve Bulgaristan’daki Türk ile Müslümanlara karşı husumete dayalı siyaset yürüten ırkçı ve fazla milliyetçi 3 partinin oluşturduğu Bulgaristan Vatanperverleri BP ortak yönetimi yüzde 3,14 rey oranıyla meclise girmek için yüzde 4 barajını aşamadı.

Tercihe katılan 35 bin 200 birey, pusulada "Kimseyi desteklemiyorum" seçimini seçti.

KABİNE KURULMASI GÜÇ OLACAK

Bulgaristan’da tercih sonrası oluşturulacak 46. Yarıyıl meclisindeki politik eforların arasındaki tersleşme sebebiyle kabine kurma çalışmalarının zorlu olması bekleniyor.

Bulgaristan’da seçim sonuçları açıklandı

Politik tecrübeyi olmayan, yaptığı skeçler ve taverna müziklerine dayalı bir nama sahip şovmen Trifonov, tercihin son neticelerini beklemeden, yeni meclis oluşturulduğunda sunacağı 18 azalı kabine listesini duyurmuştu.

Politik programı meçhul, kampanya yapmadan tercih kazanan Trifonov, sahibi olduğu "7/8" isimli minik TV kanalından yaptığı açıklamasında, kimse ile ortak yönetim kurmayacağını belirterek, başbakan adayı olarak ise politik haysiyeti şaibeli daha önceki bakanlardan Nikolay Vasilev’i başbakan adayı gösterdiğini duyurmuştu.

Mecliste yer alacak HÖH haricindeki tüm politik eforlar, Trifonov’un davranışını "politik görgüden uzak bulup, öneri ettiği bakanlar kuruluya destek vermeyeceklerini" bildirmişti.

Trifonov’a karşı olan daha önceki Başbakan Boyko Borisov da hükümet kurma görevi kendisine geldiğinde onu anında iade edeceğini duyurmuştu.

ERKEN TERCİH OLASILIĞI YÜKSEK

Ülkenin tüzüğüne göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in kabine kurma görevini en büyük iki politik eforun galibiyetsiz olması vaziyetinde üçüncü bir partiye vermesi gerekiyor.

BSP veya DB’nin bu görevi yerine getirebilecek kadar rey toplamaları beklenmiyor.

Bulgaristan’da seçim sonuçları açıklandı

Bulgaristan’da kurulacak yeni hükümetin mecliste 240 milletvekilinin en az 121’inden güvenoyu olması gerekiyor. Zafersizlikleri vaziyetinde ülke yine erken tercihe gidecek.

Ülkede 4 Nisan'da yapılan bir evvelki sıradan genel tercihi sonrası oluşturulan 45. Yarıyıl meclisi eş politik tersleşmelerden dolayı yalnızca 9 seans yapabilmiş ve ilk ayın sonunda feshedilmişti.

: İlginize Sürükleyebilir 15 Temmuz'un sene dönümünde FETÖ'ye bir darbe dahaBir acı haber daha! Kent güne trajediyle uyandı… Vahim görüntüler15 Temmuz'un 5. seneyi.... Türkiye geçilmez! 'Adilere geçit verilmedi! Sancağımız yere düşmedi'