Bunun adı canilik! Görür görmez yardımına koştu

Bunun adı canilik! Görür görmez yardımına koştu

Adana'dan Gaziantep doğrultusuna arabayla seyahat eden bir hayvanseverin yol kenarında gözleri oyulmuş halde bulup baytara götürdüğü cadde kedisinin göz küreleri alınıp, göz kapaklarına altışar…

Arabasıyla 5 Mayıs günü Gaziantep’e doğru ilerleyen bir hayvansever, yol kenarında yaralı bir kedi gördü. Arabasını yol kenarında durduran şahıs, kedinin gözlerinden yaralı olduğunu fark etti. İnternetten yakın bir baytar hekim muayenehaneyi arayan yurttaş, Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP Osmaniye Rehabilitasyon Merkezi’nin adresine erişti. Yaralı kediyi Şehir Temsilcisi Baytar Hekim Ali Laçinbala’ya teslim eden yurttaş, rehabilitasyon başladığı sırada muayenehaneden dağıldı.

'İKİ GÖZÜ DE OYULMUŞ'

Kediyi tetkik ettiğinde ilk başta enfeksiyona bağlı bir olay olmasını dilediğini ancak yaptığı analiz neticeyi kedinin iki gözünün oyulduğunu tespit ettiğini dile getiren Laçinbala, “Mübarek ramazan ayında böyle bir hadisenin karşımıza çıkması bizleri derinden yaraladı ve Hayvan Hakkı Kanunu’nın revize edilmesi mevzusu tekerrür usumuza geldi” dedi.

'TAŞ VEYA KÜT CİSİMLE GÖZLERİ DARBE ALMIŞ'

Ali Laçinbala, takribî 2,5 saat süren işlem sonunda kedinin ufalanmış göz kürelerinin dip kısımlarından elektrokoterle kanamasız bir biçimde yerinden alınıp, göz kapaklarının ise karşılıklı damgalandığını belirtti. Rehabilitasyon sürecini anlatan Laçinbala, “Enfeksiyondan değil de resmen bir darbe almış. Bu taş olabilir veya küt çisim travması olabilir. İki gözünde de göz küresi tamamen dışarıda ve çok ciddi nekrozlar vardı. Ayrıca kedimiz geldiğinde açlıktan can vermek üzereydi hemen kazanç gelmez akışkan dayanağına, mineral dayanağına başladık. Göz kürelerini aldığımız canımızın göz kapaklarına altışar dikiş attık gözleri zorunlu olarak damgalamak zorunda kaldık. Antibiyotik rehabilitasyonumuz devam ediyor. Uyuz faktörüne de rastladık” diye konuştu.Bunun adı canilik Görür görmez yardımına koştu
'HAYVANLARA YAŞAM HAKKI VERİLSİN'

'Yakışıklı' adını verdiği kedinin işlemden 12 saat sonra tamamen kendisine geldiğini ancak hala seslerden çok korktuğunu anlatan Laçinbala şunları söyledi:

“Kedimiz artık beslenebiliyor, su içebiliyor ve yürüyerek etrafı keşfedebiliyor. Hayvan Hakkı Kanunu’nı önem veriyoruz zira hayvana şiddet gösteren birisi bizimle yan yana yemek yiyemesin. Bunlar ifşa edilsin, bu hayvanlara yaşam hakkı verilsin istiyoruz. Bu canlara şiddet uygulayan birisinin eşine, çocuklara veya bir bayana ilk fırsatta şiddet uygulayacağı bilimsel bir asıldır. Artık bu şiddet kusurdan kabahate dönüşsün.”