Buralar hâlâ dutluk

Buralar hâlâ dutluk

İstanbul’un metropol karmaşası içinde daha öncekileri andırdıran minik yaşam adacıkları da var. Avcılar ile Bahçeşehir arasındaki minik meralık bunlardan biri. Hâlâ şehrin göbeğinde birkaç sürünün otlağı

Çok daha öncekinden kalma bir mera. Muhakkak ki mazide çok daha genişti. Bahçeşehir’in hemen önünde. Altında Küçükçekmece Gölü var. Bir zamanlar az yukarıyada Tahtakale çiftliği, azıcık altta da Firuzköy çiftliği varmış. Burası iki çiftliğin buluştuğu nokta. Firuzköy, Balkan muhacirlerinin yerleşmesiyle iyice genişlemiş. Tahtakale çiftliği ise zamanla ortadan kalkmış, geriye yalnızca ismi kalmış. Daha da kuzeyde haramili, eşkıyalı filmlerin natürel seti Yarımburgaz Mağarası var.

Buralar hâlâ dutluk

BAYRAMA HAZIRLANIYOR

Tarihi kayıtlara göre bir zamanlar bu etrafta suratlarca çiftlik hayvanı dağılırmış. Sazlıdere’nin Küçükçekmece’ye döküldüğü kısım ise mandalara mahsusmuş. Şimdi bu geniş çiftliklerden geriye yalnızca bu 80-90 dönümlük meralık kalmış. Su koruma havzasında olduğu için de yapılaşmaya izin edilmemiş.

Mera şimdi hepsi suratı bulmayan birkaç minik sürünün otlağı. Daha Öncekinden buralar Balkan mübadillerinin sürüleriyle doluymuş. Yoğurtlar, peynirler Depolu’dan deniz yoluyla İstanbul’a gidermiş. Artık mübadiller yok. Şimdilerde Kars ve Ardahanlı birkaç aile bu işi yapıyor. Hayvanların çoğu süt için. Bir kısmı da yanaşan Kurban Bayramı’na hazırlanıyor. Meranın suyu henüz çekilmemiş. Çevre papatyalarla dolu ve zemin hâlâ ıslak. Böylece otların kuruması gecikiyor. Bu, hayvanlar için ayrı bir sevinç.

SAKİN SAKİN YAYILIYORLAR

Kenardaki sitenin müstakil villaları milyonlar bedelinde. Hemen arka tarafta yüksek katlı rezidanslar, plazalar yükseliyor. Meradaki hayvanlarla, şehir yaşamının bu devasa simgeleri bütün bir tezat halinde. Bu tezatın daha canlı tarafı olan mera daha önceki ihtişamlı günlerinden elbette çok uzakta. Ama hayvanlar da hallerinden memnun gibi. Şehrin hengamesine, TEM’in tıkanan trafiğine ve metropolün bin cinsli kargaşasına hiç aldırmadan sakin sakin yayılmaya devam ediyorlar...