Burdur Gölü'nde şaşırtan alg patlaması

Burdur Gölü'nde şaşırtan alg patlaması

Burdur Gölü'nde tek hücreli yeşil liken patlaması neticeyi suyun rengi, yeşilimsi ve kahverengi görünüm aldı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı öğretim…

Burdur Gölü'nün özellikle güneydoğu sahillerinde yoğun olmak üzere; Şeker Plajı, Ulus Plajı, Kuş Gözlemevi önleri ve Şeker Emekçi Konutları sahilinde suyun rengi değişti. MAKÜ Biyoloji Kısmı Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim azası Prof. Dr. İskender Gülle, yeşilimsi ve kahverengi görünüm alan göldeki bu gidişatla alakalı Demirören Haber Ajansı'na DHA açıklamada bulundu. Bu vaziyetin gölde her sene ilkbahar karışım yarıyılı olan mart- nisan aylarında yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Gülle, tek hücreli yeşil liken patlamasının göle ya da canlılara hasarının olmadığını; ama yüksek fosfor ölçüsünü göstermesi açısından ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

'LİKEN PATLAMASI MAKÛS BİRŞEY DEĞİL'

Prof. Dr. Gülle, göldeki renk metamorfozunun yoğun fitoplankton gelişimi neticeyi olduğunu belirterek, "Özellikle ilkbahar aylarında, bizim ilkbahar karışımı dediğimiz bir vaka vardır. İlkbahar karışımı ile gölün dibindeki zengin fosfor ve azot gibi mineraller suya karışır ve tesirli güneş ışığı ile fitoplanktonik organizmalarda çok yoğun gelişim görebiliriz. Bu gidişata 'ilkbahar patlaması' diyoruz. Burdur Gölü'nde yaşanan tek hücreli yeşil liken patlaması makûs bir şey değil, bu algler aynı zamanda göl içindeki zooplanktonik organizmaların gıdalarını oluşturuyor. Toksik ya da negatif bir gidişat mevzubahisi değil. Bu görüntü takribî bir ay kadar devam eder. Her yıl bu mevsimlerde görürüz bu gidişatı" dedi.


Burdur Gölünde şaşırtan alg patlaması

'HER SENE DAHA ŞİDDETLİ GÖRECEĞİZ'

Yaz aylarında ise farklı liken patlaması hakikatleştiğini aktaran Prof. Dr. Gülle, "Yaz aylarında görülen patlama daha ziyade siyanobakterilerden oluşan bir vaziyettir. Şu andaki gidişat evham edilecek bir yapı değil fakat şunu vurgulamakta fayda var. Yapmış olduğumuz rutin incelemelerde Burdur Gölü'ndeki fosfor seviyesinin 2000'li senelerden sonra kademeli olarak artığını görüyoruz. Bu çoğalış sonucunda her sene bu liken patlamalarını daha şiddetli bir biçimde göreceğimizi hipotez ediyorum" diye konuştu. 


Burdur Gölünde şaşırtan alg patlaması

'SUYUNU KAYBEDERKEN BİR TARAFTAN ZENGİNLEŞİYOR'

Göldeki fosfor seviyesinin çoğalmasının, çevredeki tarım ve çayır alanlarından gelen fosfor yükü yanında kentin atık sularının bütün arıtılmadan, azot- fosfor giderimi yapılmadan suya karışmasından kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Gülle, şöyle devam etti:

"Bunun da yoğun bir biçimde tesiri var. Başka Bir Deyişle gölümüz bir taraftan suyunu kaybederken değişik taraftan da zenginleşiyor. Göl ötrofik dediğimiz daha renkli, daha flu bir hal alıyor, nutrientler bakımından zenginleşiyor ve neticede biz bu görüntüyü daha sık göreceğiz. Gölşöhret daha önceki mavisi bütün olarak kaybolmayacak ama ilkbahar ve yaz aylarında bu flu gidişatı daha fazla göreceğiz. Şu andaki gidişat negatiflik kapsamıyor."