Bursa'da ev almak isterken hayatlarının şokunu yaşadılar: 'Şu an elim ayağım titriyor'

Bursa'da ev almak isterken hayatlarının şokunu yaşadılar: 'Şu an elim ayağım titriyor'

Bursa’da bir inşaat şirketinin yaptığı daireleri internetten satışa çıkaran taşıtı işletmeden daire satın alan onlarca kişi, satın aldıkları dairelerin kendilerinden başka kişilere satıldığını bilince

E.K. inşaat şirketinin mağdurları olarak sosyal medyada üzerinden bir araya gelen 70 yurttaş yaşadıkları vaka sonrası savcılığa kabahat ilanında bulundu.
İddiaya göre, 2021 seneyi içerisinde E.K. inşaat şirketinin Nilüfer ilçesine bağlı Balkan Semti’nde yaptığı 3 ayrı projenin satış işlerini gerçekleştiren G.T. inşaat şirketinin internet üzerinden satışa çıkardığı dairelerden satın alan 70 kişi, G.T. inşaat şirketinin yetkilisi A.D adlı kişinin aracılığıyla projeyi yapan E.K inşaat şirketinin sahibi E.A.'nın iki ayrı bürosunda ödemelerini yaparak 'borcu yoktur' yazısı aldı.

Ancak daha sonra tapularını almak ve daire satışından kaynaklı devir yapmak isteyenler E.K. inşaat şirketine müracaat ettiklarında yaşamlarının şokunu yaşadı. E.K. inşaat şirketinin yetkilileri taşıtı olan G.T. inşaat şirketinin yaptığı kontratların geçersiz ve kanunsuz yapıldığını, iki şirket arasındaki anlaşmazlıklar sebebiyle tapu ve kontrat devirlerinin verilmeyeceğini bildirdi. Her biri 750 - 800 bin lira para ödeyerek satın aldıkları dairelerin bir vakit sonra 1, 1.5 milyon liraya başka kişilere satıldığını bilen 70 mağdur haklarını alabilmek için hukuk çabası başlattı. Şehirk evvel avukatlar aracıyla şehirgili işletmeye uyarı çeken mağdurlar, uyarılara yanıt verilmeyip daireler 3. kişilere satılmaya başlanınca Cumhuriyet Savcılığına kabahat ilanında bulunup nitelikli dolandırıcılık ihbarında bulundu.

Bursada ev almak isterken hayatlarının şokunu yaşadılar: Şu an elim ayağım titriyor
Daire tapularının kontrat sahipleri yerine başka kişilere satışlarının başlaması üzerine mağdurların bir kısmı da satılamaz ve önlem kararı koydurabilmek için tüketici mahkemelerine müracaat etti.

'ŞU ANDA GİTTİĞİMDE TÜM KAPILAR SURATIMA KAPALI'

Bazı dairelere önlem konulurken inşaat şirketinin avukatları da kontratların noterde yapılmadığı için usule uygun olmadığı ve resmi kanallardan para alışverişi yapılmadığı gerekçesiyle itirazda bulundu. İnşaat işletmesi ile mağdur olduklarını iddia eden 70 kişi arasındaki hukuk çabası devam ederken, geçtiğimiz gşöhret E.K. inşaatın Balkan Semti'nde devam eden projesi önünde bir araya gelen bir grup yurttaş basın açıklaması yapıp şirketi protesto etti.
E.K. inşaat şirketi mağdurlarından Mahmut Özhan, "E.K. inşaat işletmesinden G.T. aracılığıyla 2 adet dubleks daire aldım. Şu anda gittiğimde tüm kapılar suratıma kapalı.

Konutların teslimiyle şehirgili ciddi kaygılarımız var. Şu anda bildiğimize göre bir çok daire başka kişilere satılmış ve insanlar burada mağdur. Bu mağduriyetin çözülmesi için bir basın açıklaması yaptık. Mağdur olan yaklaşık 70 kişi var. Ben bu vaziyeti Kasım ayında bildim. O zamandan bugüne çözümsüzlük devam etmektedir" dedi.

Bursada ev almak isterken hayatlarının şokunu yaşadılar: Şu an elim ayağım titriyor
Aynı inşaat şirketinin mağdurlarından Hülya Katmer, "E.K. inşaattan dairemizi aldık. Dairemiz bize teslim edilmeden üçüncü bireye satıldı. Biz E.K. satış bürosuna ailecek gittik. Bizi kapıdan geri çevirdiler. Tam emeklerimizin haklarımızın üstlerine yattılar. Şu an elim ayağım her şeyim titriyor. Aralık ayından itibaren uyuduğumuz ve kalktığımız yer emin değil. Onlar keyif çatarken; benim oğlumun gözyaşı nedeni oldular. Allah onları bildiği gibi yapsın. Ben başka hiç bir şey diyemiyorum. E.A.'nın bürosuna gittik. Korumasına dedi ki "nereye müracaat etirlerse vursunlar, hiç bir şey elde edemeyecekler". Peki bizim paralarımız ne olacak? Soruyorum sana E.A" şeklinde konuştu.

Murat Katmer ise "Burada bir araya gelmiş olan bizler ve katılamayan onlarca insan 2021 seneyi içerisinde E.K. inşaatın projelerini satışıyla uğraşan G.T. inşaat ismine A.D. aracılığıyla E.K. inşaatın yapmış olduğu Bulvarplus, Bulvarlife ve Makroctiy, projelerinden daire satın aldık. G.T. inşaat yetkilisi A.D., ile birlikte gittiğimiz E.K. inşaatın merkez ve İhsaniye’de bürolarında ödemeleri alınmıştır. Borcu yoktur maddesinin de bulunduğu satış kontratlarını imzalayarak ödemelerimizi yaptık. Kasım ayından itibaren tapularımızı ve aldığı yeri satmak isteyenlerin devir arzlarını E.K. ve G.T. İnşaata ilettiğimizde şehirgili şirketler arasında doğduğu söylenen anlaşmazlıklar sebebiyle tapu ve kontrat devirlerinin verilmeyeceği; kontratlarımızın da kanunsuz ve geçersiz olduğu beyanıyla şoka uğradık.
Bursada ev almak isterken hayatlarının şokunu yaşadılar: Şu an elim ayağım titriyor

Kontratlarımız da ismi bile geçmeyen işletmelerin ve bizlere kontrat yapıldığı esnada bahsedilmiş ve kayıt altına alınmamış anlaşmazlıkların muhatabı bizler olamayız. Birbirleri arasında alacak verecek sorunu olduğu söyleyen işletmelerin her ikisi de şuanda yeni yeni projelerle yollarına devam ederken rakamı 75 ila 100 arasında olduğu varsayım edilen insanlar aylardır muhatap bile bulamamaktadır. Kat karşılığı yapılan projelerde doğan bu haksız uygulamalar karşısında arsa sahiplerinin duyarsızlığı mağduriyetimizi daha da arttırmaktadır. Şirketler şuurlu olarak süreci bir alacak davası konusuna çevirip senelere sari bir sürece sokmaya çalışmaktadır. Ancak tapularını kontrat sahibi yerine mükerrer olarak sattıkları üçüncü kişilere devrettikleri daireler hakkında nitelikli dolandırıcılık şikayetleri; öbür daireler için de üçüncü kişilere tapu devrini ödemeye yönelik olarak önlem davaları açılmış ve açılmaya devam etmektedir. Tapusu anında kontrat sahipleri yerine üçüncü kişilere devredilmektedir. Bizim kontratlarımızın tamamı E.K. şirketinin merkez ve bürolarında yapılmış olup E.K. yetkililerince imza atılmıştır. Hiç bir kontratımızda ön koşul bulunmamakta olup ödemelerimizin tamamının yapıldığı kayıt altına alınmışken şirket sahiplerinin gerçeğe aykırı beyanları karşısında şaşkın gidişattayız. Bursada ev almak isterken hayatlarının şokunu yaşadılar: Şu an elim ayağım titriyor
E.K. inşaat yetkililerine erişmeyi bırakın merkez binasına bile alınmamaktayız. G.T. inşaat ise görüşmeye gidenleri bir avukat ordusuyla karşılamakta, bu iki şirket tasarılı bir şekilde ana paraları legal faiziyle birlikte geri ödemenin yollarını ararken; buna razı olanlara bile laf verdikleri tarihlerde ödeme yapmamışlardır. 3+1 dairelerimize karşılık gelecek ve bilinmeyen bir zaman diliminde yapmayı planladıkları daha kıymetsiz projelerden 1+1 daire vermeyi teklif etmektedirler bu gidişat dahi sorunun alacak verecek sorunu değil yüksek kar hırsı olduğunu göstermektedir. Onlarca emekçi, memur ve emeklinin dişinden tırnağından arttırarak sahip olmak istedikleri yerleri böylesine rencide edici bir stille hiç edilmeye çalışılması; vicdana, ahlaka ve kanunlara sığmaz" diye konuştu.

Mağduriyete neden olduğu iddia edilen E.K. inşaat şirketi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise G.T. inşaat şirketinin sahibi A.D.'nin birçok inşaat işletmesinden esastan satın alma usulü ile daire satın alıp daireleri kar hisseyi eklemek suretiyle sattığı hatırlatılarak şöyle denildi: "2021 senesinde başlayan bazı projelerimizden vadeli çekler vermek suretiyle daireler satın almıştır. Kendisi ile yapmış olduğumuz kontratlarda her bir daire için ayrı ayrı satış değeri işletmemize ödendiğinde ve teslim tarihi geldiğinde daire teslimi yapılacağı kararlaştırılmıştır. Kişinin çeklerinden tahsil olanlar karşılığında arz ettiği daireler satış yaptığı kişilere tapuda devredilmiştir. Ancak A.D.'nin yılbaşından bu yana şirketimize ödeme yapamaması ve verdiği çeklerin tahsil edilememesi nedeniyle kendisi ile yapmış olduğumuz kontratların bir kısmını iptal etmiş bulunmaktayız. A.D. daireleri sattığı kişilerle bildiğimiz kadarı ile anlaşarak paralarını faizi ile iade etmeye başlamıştır. Mağdur olduğunu iddia eden kişilerin E.K. inşaat şirketine herhangi bir para ödemesi yapmadığını özellikle belirtmek isteriz.

'DOLANDIRICILIK VE TAPU İPTAL DAVALARI AÇILMIŞ GİDİŞATTA'

Ödemeleri alan ve doğrudan kişilere satışları gerçekleştiren A.D. olup şirketimizin bu satışlarla doğrudan bir irtibatı bulunmamaktadır. Kurumsal bir şirket olan ve Bursa ’da birçok projeye imza atmış güçlü ve prestijli E.K. markasına hasar vermek ismine bu tip haberler yapanlar hakkında ayrıca legal yollara da müracaat eteceğiz. Müvekkşehir şirketimizin A.D. ile yaptığı kontratlar, karşılığında kendisinden alınan kıymetli evraklar şirketimiz kayıtlarında yargı teftişine açık bir şekilde muhafaza edilmekte olup cari hesaplarda ödemelerin yapılmadığı açıkça görülmektedir. Müvekkşehir şirketin marka kıymetinin hasar görmemesi ismine iş bu açıklamayı kamuoyuyla paylaşma gereksinimi hasıl olmuştur".

Mağdurlar ise "Bizim kontratlarımızda A.D. taraf değil hiç bir kontratta ismi dahi geçmiyor. İmzası dahi yok. Kaldı ki böyle bir bilgi verseler kimse kontrat imza atmaz. Elimizde aynı daireyi iki kişiye sattıklarına dair kontrat örnekleri ile şu ana kadar tespit ettiğimiz en az 15 ortamında kontrata aykırı olarak tapusu 3. bireye devredilmiş daireler var. Bunlar hakkında da dolandırıcılık ve tapu iptal davaları açılmış gidişatta" dediler.