Bursa'da işkence anları kamerada! Kendilerini böyle savundular

Bursa'da işkence anları kamerada! Kendilerini böyle savundular

Bursa’da Erhan M.'yi 26 vurup, ağzına silahın namlusunu sokan, kurşun yutturup, gecelik giydirerek cep telefonu kamerasıyla eziyeti kaydolan tutuklu maznunlar Yaşar Deniz Çakıcı 27 ile dostları Ebubekir

Vaka, 10 Şubat'ta Yıldırım ilçesi Karaağaç Mahallesi'nde alana geldi. Gamze Ü. adlı aynı kızı seven Erhan.M. ile Yaşar Deniz Çakıcı, aralarındaki husumeti çözmek için toplandı. Erhan M. dostu Mehmet Şahin ile beraber Çakıcı'nın evine gitti. Burada taraflar arasında münazara çıktı. Yaşar Deniz Çakıcı, yanındaki Ebubekir Tokatlı ve Gökhan Yılmaz ile beraber Erhan M. ve Mehmet Şahin’in ellerini kelepçeleyip ayaklarını bağlayarak ağzını bantladıktan sonra yere yatırarak tekme ve yumruklarla hırpaladı. Bu sırada Yaşar Deniz Çakıcı belinden çıkardığı silahı, Erhan M.'nin ağzına sokup tehdit etti ve kurşun yutturdu. Kuşkulular, giysilerini çıkardıkları Erhan M.'ye kadın kıyafeti giydirdi. O anları da Mehmet Şahin’e tehditle cep telefonu kamerasıyla kaydoldurdu.

Yaşar Deniz Çakıcı'nın, sosyal medya hesabından paylaştığı eziyet görüntülerini izleyen Erhan M.'nin dostları, vaziyeti polise bildirdi. İhbar üzerine Şehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü takımları Çakıcı'nın evine baskın yaptı. Erhan M. ile Mehmet Şahin’i kurtaran polis, Yaşar Deniz Çakıcı’yı ise nezaretine aldı. Takımlar, bir vakit sonra da Ebubekir Tokatlı ve Gökhan Yılmaz ile bu sırada aynı konutta bulunan Gamze Ü.'yü tuttu. Görüntüleri sürüklediği tespit edilen Mehmet Şahin de nezaretine alındı. ‘Daha Öncekici’ olan soyadını 3 sene evvel Çakıcı olarak değiştirdiği tanımlanan Yaşar Deniz Çakıcı ile değişik 4 kuşkulu, Bursa Adliyesi’ne sevk edildi. Yaşar Deniz Çakıcı, Ebubekir Tokatlı, Gökhan Yılmaz ve Mehmet Şahin, çıkarıldığı duruşmaca hapsedildi. Gamze Ü. ise adli hakimiyet koşuluyla özgür vazgeçildi.

Bursada işkence anları kamerada Kendilerini böyle savundular
KORUNMALARI KAMERA İLE KAYIT ALTINDA

Haklarında ‘yağma', 'yaralama', 'şike kullanarak şahsı hürriyetinden yoksun kılma', 'şantaj', 'silahla tehdit’ kabahatlerinden 15’er seneye kadar mapus cezası istemiyle dava açılan maznunlar, ilk defa dominant karşısına çıktı. Bursa 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce güvenlik sebebiyle gazeteci ve izleyicilerin alınmadığı mahkemede maznunlar, maznun rakamının çok olması ve mahkeme müddetinin uzamaması için zabıtlara geçirilmek üzere duruşma mübaşirinin kamerasına konuştu.

‘VAKA O ANKİ COŞKU VE HİDDET İLE YAŞANDI’

Emniyetteki korunmalarını tekerrür eden maznunlardan Yaşar Deniz Çakıcı, Erhan M.’yi daha evvel tanımadığını, vaka günü tutuksuz maznun Gamze Ü. aracılığıyla tanıdığını öne sürdü.

Bursada işkence anları kamerada Kendilerini böyle savundular Evine güçle girmeye çalışan Erhan M. ile aralarında münazara çıktığını söyleyen Çakıcı, “Erhan M., Gamze Ü.’nün daha önceki erkek dostuydu. Gamze benim kardeşim gibidir. O gün Gamze’yi benim konutuma kazançken takip etmiş. İçeriye güçle girmeye çalışınca, aramızda münazara çıktı. Vaka, o anki coşku ve hiddetle yaşandı. Daha sonra Erhan M. İle konuşup anlaştık ve aramızda bir mesele kalmadı. Keşke böyle bir vaka olmasaydı. Pişmanım” dedi.

Yaşar Deniz Çakıcı’nın dayısı olduğunu söyleyen Gökhan Yılmaz ise vaka sırasında konutta olduğunu ancak işten bitkin geldiği için yattığını dile getirerek, “Yaşananların hiçbir düzeyine tanık olmadım. Sesleri dinleyip uyandığımda tarafları soğukkanlılaştırdım. 4 aydır haksız yere cezaevinde uyuyorum. Tahliyemi arz ediyorum” diye konuştu.

Ebubekir Tokatlı, “Bursa’da Erhan M’yi davetli olarak ağırladık. Erhan M.’in, Mehmet Şahin’e karşı yaptığı eylemler sebebiyle kabahate mevzu olan vakayı yaptık. Pişmanım.

Bursada işkence anları kamerada Kendilerini böyle savundular
Vaka anında coşku ve asaplı hareket ettik. Keşke böyle bir vaka olmasaydı” diyerek tahliyesini arz ederken, tutuksuz maznun Gamze Ü. ise korunmasında Erhan M.’nin daha önceki erkek dostu olduğunu, daha evvel de kendisini tehdit ettiği için hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığını belirtti. Gamze Ü., abiyi gibi gördüğünü söylediği Yaşar Deniz Çakıcı’nın evine giderken Erhan M.’nin kendisini takip ettiğini ve vakanın bu surattan yaşandığını kaydoldu.

Müşteki maznun Mehmet Şahin de tüm maznunlardan davacı olduğunu belirtti. Eziyet görüntülerini kendi isteğiyle sürüklemediğini söyleyen Şahin, “Darbderek beni zorladılar” dedi.

‘YAŞAR GÜÇLE KONUTA ALDI’

Müşteki Erhan M., “Ben maznunlardan Yaşar Deniz Çakıcı’dan ve müşteki maznun Mehmet Şahin’den davacıyım. Değişik maznunlardan davacı değilim” dedi.

Savcının suali üzerine Erhan M., “Beni Yaşar Deniz Çakıcı ters kelepçe yapar gibi konuta güçle aldı. Yanında da Mehmet Şahin, Ebubekir Tokatlı vardı. Kafamı sanırım Mehmet yakalamıştı. Ebubekir dış kapıyı açtı ve beni içeriye aldılar” diye konuştu.

1 TAHLİYE

Duruşma kurulu, ara kararında, maznunlardan Mehmet Şahin’in tahliyesine karar verirken, tahliye arzlarını yalanladığı maznunlar Yaşar Deniz Çakıcı, Ebubekir Tokatlı ve Gökhan Yılmaz’ın tutukluluk hallerinin devamına, Gamze Ü.’nün ise evi terk etmeme doğrultusundaki adli hakimiyet koşulunun kaldırılmasına karar vererek mahkemeyi erteledi.