Bursa'da tarihi baştan yazdıracak keşif! Binlerce yıl öncesinin Mustafakemalpaşa tatlısı...

Bursa'da tarihi baştan yazdıracak keşif! Binlerce yıl öncesinin Mustafakemalpaşa tatlısı...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, toprak kayması neticeyi ortaya çıkan ve bir çoban tarafından keşfedilen mağarada M.Ö. 10 bin senelerinde yapıldığı varsayım edilen bir gıda bulundu. Reçine…

Kent merkezine 85 km uzaklıktaki Mustafakemalpaşa ilçesinde toprak kayması neticeyi ortaya çıkan ve bir çoban tarafından keşfedilen mağarada bulunan kaya fotoğrafları ve mutfak malzemeleri coşku yarattı. M.Ö. 10 bin senelerinden kaldığı varsayım edilen çanak çömlek yanında bulunan reçine ve kalsiyum karbonatla kaplı besin mahsulü uzmanların dikkatini çekti.

Bursada tarihi baştan yazdıracak keşif Binlerce yıl öncesinin Mustafakemalpaşa tatlısı...

MUSTAFAKEMALPAŞA PEYNİR TATLISI MI?

Yapılan tahlilde bozulmadan günümüze kadar gelen gıdanın yabani buğday, nebat kökü ve süte eş bir madde ile yapıldığının netleştiğini belirten uzmanlar, gıdanın Mustafakemalpaşa peynir tatlısına eşlik gösterdiğini vurguladı. Mağarada bulunan eşyaların, özellikle beslenme ve mutfak kültürü ile alakalı öğrenilen tüm hakikatlerin yine yazılmasına neden olacağı varsayım ediliyor. Mustafakemalpaşa ilçesi, bugün rakamı eksilmiş olsa da hali hazırda bölgenin en büyük manda rakamına sahip. İlçeden ismini alan Mustafakemalpaşa tatlısında bölgede sütten yapılan peynirler kullanıldığı için asıl ismi Mustafakemalpaşa peynir tatlısı olarak geçiyor.

HAYVANLARIN EVCİLLEŞTİRİLMESİ TARİF EDİLMİŞ

Yapılan ilk tahlillerde uzun senelerdir ışık görmemesine karşın net biçimde belirli olan mağara çizimlerinde manda ya da inek eşi bir hayvanın avlandığı ve evcilleştirilmeye çalışıldığı tespit edildi. Mağara içinde bulunan ve kalsiyum karbonat sebebiyle yapısı bozulmadan günümüze kadar gelen çanak, çömlek ile kaşık, karıştırma ve belirgin mutfak malzemeleri tahlile alındı. Bölgenin koruma altına alınarak tahlillerin başladığı için önümüzdeki günlerde ayrıntılı bilgi verileceğini açıklayan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, yapılan ilk tahlillerin kendilerini çok fazla heyecanlandırmaya yeterli olduğunu ifade etti.

Bursada tarihi baştan yazdıracak keşif Binlerce yıl öncesinin Mustafakemalpaşa tatlısı...

BÖLGEDE, DÜNYANIN EN BÜYÜK FİL FOSİLİ PAŞA FİL BULUNMUŞTU

Eski ismi Apolyon olan Ulubat Gölü'ne kıyısı bulunan Mustafakemalpaşa ilçesi, bölgenin en yararlı tarım ve hayvancılık merkezi konumunda. Kocamanlı minikli suratın üzerinde mağaranın bulunduğu ilçe, dev mermer yataklarına sahip. Mustafakemalpaşa ilçesi Paşalar mevkiinde uzun zamandır süren kazı çalışmalarında dünyanın en büyük fil fosili bulunmuş, dev fil fosili literatüre Paşa Fil GamphotheriumPaşalarensis olarak geçmişti.

Kültür Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Paleoantropoloji Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Berna Alpagut başkanlığında yürütülen çalışmalara uzun senelerdir İngiliz ve Finlandiyalı doğa tarih uzmanları ile Amerika Birleşik Devletlerinin muhtelif üniversitelerinden öğretim azaları katılıyor. Mustafakemalpaşa ilçesini içine alan ve ismine ’Gönen Çanağı’ denilen geniş düzlükte 15 milyon sene geçmişe sahip fosiller yer alıyor. Bilim insanları, bölgedeki mermer yataklarındaki kalsiyum karbonatın ve reçine istikametinden yoğun ormanların fosillerin sertleşmesi ve dayanıklılığın da ehemmiyetli faktör madde olduğunu belirtiyor.

Bursada tarihi baştan yazdıracak keşif Binlerce yıl öncesinin Mustafakemalpaşa tatlısı...