Buse Terim’in markası mahkemelik oldu

Buse Terim’in markası mahkemelik oldu

Fatih Terim’in kızı Buse Terim Bahçekapılı’nın ‘BT Moda Style’ markasına ait ‘BT SHOP’ logosu duruşmalık oldu.

İbrahim Salman, kendisine ait ‘b shop’ markasına tecavüz ettiği ve haksız rekabet oluşturduğu iddiası ile Buse Terim Bahçekapılı’dan davacı olurken, iddiaları yalanlayan Bahçekapılı da tespit davası açtı. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Duruşması’ne açılan davaya göre, Buse Terim Bahçekapılı, sahibi olduğu BT Moda İrtibat Reklam Tanıtım Yayıncılık A.Ş. tarafından kullanılan ‘BT Moda Style’ markasını 2013 senesinde patent ettirdi.

‘KULLANMA HAKKI VAR’

‘BT SHOP’ ibaresi de ‘BT Moda Style’ markasına ait tescilli bir biçim logosuydu. İddiaya göre, İbrahim Salman, kendisine ait ‘b shop’ markasını izinsiz kullanarak haksız rekabet oluşturduğu iddiasıyla Buse Terim Bahçekapılı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat ilanında bulundu.

İbrahim Salman’ın iddialarının hakikate ters ve makûs amaçlı olduğunu korunma arzuhalinde belirten Buse Terim Bahçekapılı’nın avukatları ise, “Müvekkilin markası ve kullanımı, İbrahim Salman’ın ‘b shop’ markkasına tecavüz teşkil etmemektedir. Müvekkilin ad ve soy adını kullanması yasaklanamaz. Kanun gereği müvekkilin markasında kendi ismini kullanma hakkı vardır. BT markası müvekkilin patentli bir markasıdır. Müvekkilin firmanın ticaret unvanında ve ‘BT Moda Style’ adlı markada bulunan ‘BT’ ibareleri müvekkilin ad ve soy isinin baş harflerinden oluşmaktadır. Markanın ambleminde geçen B harfi de içerisinde saklı bir T harfini btemizletmektedir” açıklamasında bulundu.