'Büyük Çöküşe' karşı medeniyeti korumak için Tazmanya’da bir kara kutu inşa ediliyor

'Büyük Çöküşe' karşı medeniyeti korumak için Tazmanya’da bir kara kutu inşa ediliyor

Dünya’nın kara kolisi için beklenen adım atıldı. abuhava farklılığıyla alakalı ehemmiyetli bilgileri kaydolmak için kullanılacak olan projenin üretimine Tazmanya'da başlandı.

İnsanlığın geleceği giderek meçhulleştiği, fantastik bir baskı altındaki tabiatın gelecek jenerasyonlar için karanlık bir tablo çizdiği bir zamanda yaşıyoruz.

Küresel ısınma, yükselen deniz seviyeleri ve eksilen biyoçeşitlilikten hava ve su lekeliliğine kadar bir cins olarak karşılaştığımız bir hayli sualin artta uyuyor.

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları, küresel ısınma kaynaklı abuhava farklılığına karşı nelerin yapılabileceğini mevzusu tekliflerde bulunuyor.

Ancak kimi bilim insanlarıysa küresel ısınmanın durdurulamaması ve insanlığın yok olması olasılığını değerlendirerek bu vaziyetinde neler yapılacağı üzerine kafa yoruyor.

Öne sürülen fikirlerden biri Dünya’nın kara paketini inşa etmek. Başka Bir Deyişle gelecekteki uygarlıklara insanlığın bütün olarak nasıl çöktüğüne dair fikir vermek için bilimsel bilgileri kaydolacak devasa, yok edilemez bir kutu.

Gözden KaçmasınBilim insanları uyardı... Küresel ısınma böbrek taşı riskini artırıyorBilim insanları uyardı... Küresel ısınma böbrek taşı tehlikesini artırıyor!Haberi görüntüle

Şimdi bu kara kutu projesi hakikate dönüşmek üzere. Projenin gayeyi, Avusturalya’nın takribî 240 km güneyindeki Tanzanya adasının batı kıyısına Dünya’nın kara paketini yerleştirmek.

Bu kara kutu, abuhava farklılığıyla alakalı ehemmiyetli bilgileri kaydolmak için kullanılacak. Kaydolacağı bilgiler arasında ayrıca okyanus asitlik oranı, enerji tüketimi, CO2 seviyeleri, kara ve deniz sıcaklıkları içerecek ve büyük abuhava konferansları gibi ehemmiyetli abuhava haberleriyle alakalı bilgiler de olacak.

Proje, Avustralya’nın en büyük pazarlama bağlantıyı firmayı olan Clemenger BBDO tarafından Tazmanya Üniversitesi’nden tahlilcilerle beraber yürütülüyor.

Takım ana maksatlarının firmalar ve siyasetçiler arasında abuhava farklılığına dair hesap verebilirliği ve katılımı artırmaya çalışmak olduğunu belirtiyor.

Ancak korkulan olursa ve dünya gerçekten büyük bir çöküşe giderse, gelecek uygarlıkların pakette saklı bilgileri kullanarak yaptığımız kusurlardan ders çıkarması umuluyor.

Büyük Çöküşe karşı medeniyeti korumak için Tazmanya’da bir kara kutu inşa ediliyor
 

Yedi santim çelikten bir katmanla korunacak kara paketin 2022’nin başlarında faaliyete geçip hiçbir insan müdahalesi olmadan önümüzdeki 30 ila 50 senenin abuhava bilgilerini kaydolması tasarlanıyor.

Kara kutu efor için güneş enerjisini kullanacak, güneşin olmadığı zamanlar için bir batarya birimi olacak. İnternet sitesine göre, yapı henüz inşa edilmemiş olmasına karşın takım bilgileri kaydolmaya şimdiden başladı.

Analistler şu anda insan müdahalesinden bağımsız çalışması tasarlanan projenin çalışıp çalışmadığını hakimiyet etkenin yolları üzerinde çalışıyor.

Bunun için “kalp atışı” sensörü gibi bir şey kullanılması değerlendiriliyor. Yaratıcılarına göre, önümüzdeki 30 ila 50 sene için bilgi kaydolabilmesi gereken makine internete bağlı olacak.