Büyük Menderes'de nilüferlerin görüntüsü hayran bıraktı

Büyük Menderes'de nilüferlerin görüntüsü hayran bıraktı

Büyük Menderes Nehri'nin doğduğu Dinar ilçesinde yer alan Eldere Gölü'nde Karakuyu Gölü, havanın ısınmasıyla nilüferler arttı. Sucul otların arasında nilüfer çiçekleri açtı.

Göller Bölgesi'nde yer alan Büyük Menderes Nehri'nin kaynağı olarak öğrenilen Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesindeki Eldere Gölü, son zamanlarda nilüfer çiçekleriyle doldu. Zengin su kaynağına sahip Eldere Gölü, kamış, hasırotu ve nilüfer nebatlarıyla kaplandı. Kuşların göç yolları üzerinde olması ayrıca dikkuyruk, ördek, tuna gibi nesli riskte olan, göç mevsiminde leylek, balıkçıl, söğütbülbülü ve flamingo gibi kuşlara konut sahipliği yapan göl, eşsiz hoşluğuyla göze çarpıyor. Yaban Yaşamı Koruma Sahası ve 1'inci derece natürel sit alanı olan Eldere Gölü, natürel hoşluklarının yanı gizeme mitolojik hikayesiyle de dikkat topluyor.

NİLÜFERLER ARASINDA TEKNE TURU

Eldere köyü muhtarı İlhami Uluturhan, Ankara- Antalya yolu üzerindeki köyün, Büyük Menderes Nehri'nin ana kaynağı olan ufak mesken yeri olduğunu anlattı. Uluturhan, “Bulunduğumuz bölge hem arkeolojik hem natürel sit alanı olarak koruma altında. Karakuyu Sazlıkları olarak da öğrenilen bu bölgede çok rakamda kuş cinsi ve endemik nebatlar bulunmaktadır. Ayrıca köyümüzde bulunan kuş gözlem kulesinden izlenim yapılabilmektedir. Yaz aylarında yeşil sazlıkların arasında nilüfer çiçeklerinin açmasıyla gölde tekne turları tertip edilmektedir. Bu geziler tertip edilirken tabiata hasar vermeden, buraya gelen konukların o hoşlukları görmesi sağlanır. Ayrıca yolda mola veren yurttaşlara hizmet veren restoranlar bulunmaktadır" dedi.

Büyük Menderesde nilüferlerin görüntüsü hayran bıraktı

Bölge için anlatılan mitolojik hikaye ise şöyle:

"Athena bir gün göldeki sazlardan kendisine flüt yapar. Bir yandan flütü çalan Athena, bir yandan da gölde suratına bakar. Yanaklarının şiştiğini gören Athena kendinden tiksinip, flütü göle fırlatır. O sırada gölnam yanından geçen Marsyas bu flütü bulur ve çalmaya başlar. Zamanla bölgenin en popüler flütçüsü olur. Apollon ise bir gün Marsyas'la yarışmak ister. Apollon arp, Marsyas flüt çalar ve müsabakayı Marsyas kazanır. Mağlubiyeti kabullenmeyen Apollon müzik aletlerini ters çalmayı önerir fakat flüt ters çalınmaz ve ikisi birlikteye kalır. Bunu kabullenmeyen Apollon, Marsyas'ı Dinar'da bulunan Suçıkan Kayalıklarına astırır ve flütü de Suçıkan'a atar. Marsyas'ın vefatına üzülen kayalar ağlayarak Suçıkan'ı oluşturur."

Büyük Menderesde nilüferlerin görüntüsü hayran bıraktı