Büyük taşınma belgesel oldu

Büyük taşınma belgesel oldu

Türk Hava Yolları’nın Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’da hakikatleştirdiği dev taşınma National Geographic Türkiye’de dokümansal oldu. 12 saatlik büyük harekât tüm ayrıntıları ile ekranlara

Buluşmada konuşan Türk Hava Yolları İdare Heyeti Başkan İlker Aycı, taşınma sürecinin seneler evvelden tasarlanmaya başladığını ve en minik ayrıntıların dahi tasarlandığını söyledi. Daha evvel dünyada hakikatleştirilen eş büyüklükteki taşıma harekâtlarını mercek altına aldıklarını anlatan Aycı, “Ancak bizim taşınma harekâtımızın eskikilerden çok daha büyük olduğunu gördük. Öbürlerinde yaşanan problemleri inceledik. Ona göre bir tasarı yaptık. Alanında uzman şahıslardan bir takım kurduk. Takımlar arasında geçimlilik sağladık. Bizim için çok büyük bir işti” dedi.

Gözden KaçmasınZincir marketlere ürün sınırıZincir marketlere ürün sınırıHaberi Görüntüle

BAZI SAHNELER KURGU

Dokümansal sürecine ait ayrıntıları paylaşan İlker Aycı, “Dokümansalın rejisörü hadiselerin akışını dinlerken bize çok öfkelendi. Büyük tepki gösterdi. Ne olduğunu sorduk. Bu işte bir coşku olmadığını, bir problem çıkmadığını söyledi. Başka Bir Deyişle onun için harekâtlar çok sıkıcıydı. Bizden bir mesele, bir problem istiyordu. Biz de onun için bazı kurgu sahneler yaptık. Taşınma sırasında bilgi-operasyon kısmında problem çıkmış gibi davrandık. Yetmedi. Ben de bizimkilere, ‘Bulun iki boş konteyner yolda yıkın ne olacak’ dedim. Başka Bir Deyişle evraksalda kurgular var. Öyle değişler yapmak zorunda kaldık. Alakalı ünitelerin mesulleri de kendi çalışmalarının galibiyetsizmiş gibi gösterilmesinden dolayı bize kızdı” ifadelerini kullandı.

Büyük taşınma belgesel oldu

5 BİNDEN FAZLA GÖREVLİ ÇALIŞTI

6 Nisan 2019’da toplamda 33 saatte hakikatleştirilen büyük taşınma operasyonları sivil havacılık tarihinin de en büyük harekâtlarından biri olarak gösteriliyor. Aynı gün Atatürk Havalimanı’ndan yapılan son uçuş Singapur uçuşuydu. Bu uçuşun ardından yapılan harekâtların büyük kısmı 12 saatte bitirildi. Harekâtta 5 binden fazla görevli çalıştı. Taşıma operasyonlarını ise Arkas Lojistik hakikatleştirdi. 12 saat içerisinde 33 futbol sahasına eş 47 bin 300 ton ağırlığındaki malzeme Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşındı.

Gözden KaçmasınElektrik faturasına dikkatElektrik faturasına dikkatHaberi Görüntüle