Büyük tatil göçü! Bayram döneminde 10 milyon kişi seyahat edecek

Büyük tatil göçü! Bayram döneminde 10 milyon kişi seyahat edecek

Yanaşan bayram tatili sebebiyle tatil bölgeleri bir hayli hareketlendi. Bir çok yerde adım atmak bile efor. Takribî 1.5 yıldır koronavirüs sebebiyle güç günler geçiren otellerin büyük çoğunluğunda…

YANAŞAN bayram tatili evvelinde hareketlilik arkasıydı. Koronavirüs sebebiyle uzun müddettir konutlarında kalan insanlar kısıtlamaların olmadığı bayram yarıyılı için tatil hazırlıklarını süratlendirdi. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarındaki otellere büyük arz olurken, Anadolu’nun dört bir tarafına da gidişler süratlendi. Deniz, kum, güneş tatili yapmayacak olanlar Kurban Bayramı’nı memleketlerinde geçirmek için şimdiden yollara düşmeye başladı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, bayram yarıyılı için akraba, arkadaş ve kendi yazlıklarına seyahatlerle beraber 10 milyon şahsın seyahat etmesini ve 10 milyar TL’lik bir ekonomin oluşmasını beklediklerini söyledi. İç turizmde beklenen hareketin çoğalarak devam ettiğini ifade eden Bağlıkaya, “Bayram yarıyılı için tatil zamanı da uzayınca arz arkasıydı. İç piyasa için uzun bir tatil fırsatı doğdu. Koronavirüs sebebiyle konutlarında kalan insanlar daha fazla tatile gereksinim dinlemeye başladı. Bu yarıyılda otellerin yerli turist için ayırdıkları hisselerin tamamen dolacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

EGE’YE ALAKA BÜYÜK

Bayram arzlarının 10 gün evvelden çoğalmaya başladığına dikkat toplayan Güney Ege Turistik Otelciler ve Firmacılar Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise “Yalnızca bizim bölgemizde değil Türkiye’nin dört bir tarafında hareketlilik yaşanıyor. Otellerin dolukları geçen haftadan itibaren çoğalmaya başladı. Cuma gününden bu yana özellikle Çeşme, Bodrum gibi yerlerde trafik çoğalıyor. Çeşme neredeyse doldu. Bodrum’da da aynı gidişat yaşanıyor. Sektörün şu andaki en ehemmiyetli kaynak pazarı yerli turist oldu. Bu haftadan itibaren bölgede boş yer bulmak güçleşti. Özellikle deniz kenarlarındaki otellerde yalıtım odaları hariç tüm odalar doldu diyebiliriz. İç turizmdeki hareketliliğin ağustos sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Büyük tatil göçü Bayram döneminde 10 milyon kişi seyahat edecek

KARADENİZ HAREKETLENDİ

Kısıtlamaların kaldırıldığı 1 Temmuz’dan itibaren Karadeniz bölgesinin hareketlenmeye başladığını vurgulayan Karadeniz Turistik Firmacılar Derneği KATİD Başkanı Murat Toktaş, laflarını şöyle sürdürdü: “Bayram tatili için de münferit hareket süratlendi. Otobüslerle yapılan kitle turizmleri bütün başlamadı ancak yeniden de gelişler turizmciyi neşelendiriyor. Bayram yarıyılında otellerin kısmen dolacağını söyleyebiliriz. Son 2 yıldır bayram yarıyıllarında oteller boş kalıyordu. Ancak bu yıl geçen seneye göre daha çok arz var. Bölgede bungalov oteller ve ufak kuruluşlar arz görüyor. Kamp ve karavan turizminde hareketlilik yaşanıyor. Bölgede şu anda Doğu Karadeniz’e ve Orta Karadeniz’e alaka daha fazla. Şayet koronavirüste yükseliş yaşanmazsa mart nisandan itibaren daha önceki günlere dönmeye başlarız. 2023’te daha önceki sayılar tutulur.”

‘TEKNE BULMAK İMKÂNSIZ’

Bayram yarıyılında en yoğun hareketliliğin yaşandığı alanlardan biri ise yat ve tekne kiralama sektörü oldu. Yat Turizm Derneği İdare Heyeti Başkanı Begüm Doğulu, “Yat ve tekne kiralamaya olağanüstü bir arz var. Gelen arzları mevcut yatlar karşılamıyor. Bayram yarıyılı için yat ve tekne kiralamak isteyen yerli turist rakamı arkasıydı. Hatta en büyük yoğunluğu yerli turist oluşturuyor diyebiliriz. Bayramda kalabalık otellere girmek istemeyen yerli turist izole tatil için yat ve tekne kiraladı. 3-4 aile toplanarak tekne ve yat kiralıyorlar. Artık bayram için tekne ve yat bulmak neredeyse imkânsız hale geldi” biçiminde konuştu.

Büyük tatil göçü Bayram döneminde 10 milyon kişi seyahat edecek

10 BİN OTOBÜS TÜRKİYE YOLLARINDA

TATİL bölgeleri dışında memleketine gitmek isteyen yurttaşlar da şimdiden otogarlarda hareketliliği çoğaldırdı. İstanbul Otogarı’ndan bir günde çıkan taşıt rakamının 1400’ü aştığını dile getiren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu TOFED Başkanı Birol Özcan, şunları söyledi: “Bayram yanaştıkça İstanbul’dan çıkan otobüs rakamının 1700’e erişeceğini varsayım ediyoruz. Bayram tatilinde otobüslerde neredeyse boş yer kalmadı. Tüm Türkiye’de bayram yarıyılında 10 bin otobüs hizmet verecek. Bu otobüslerin büyük çoğunluğu şimdiden doldu. Pandemi evveli seviyelere henüz erişemedik ancak uzun müddettir işleri makûs olan otobüsçüler bu bayram hafiflemeye başladı. Pandemi evvelinde İstanbul’da otogardan çıkan otobüs rakamı 2 bin 500’lere erişmişti.”