Büyükçekmece’de 7 kişinin hayatını kaybetmişti! Helikopter kazasında pilotun son sözleri

Büyükçekmece’de 7 kişinin hayatını kaybetmişti! Helikopter kazasında pilotun son sözleri

İstanbul Büyükçekmece'de 2017 senesinde 7 şahsın yaşamını kaybettiği helikopter kazasına ait soruşturma bitirildi. İddia Belgesinde TV kulesinin ait olduğu firmanın 3 yetkili ortağı hakkında 15'er seneye

Büyükçekmece'de 10 Mart 2017 senesinde Eczacıbaşı Havacılık A.Ş'ye ait helikopter, saat 08.20'de TÜYAP Fuar Alanı yakınlarında bulunan kuleye çarparak düşmüştü. Kazada kaptan kaptan Alaattin Nacar, ikinci kaptan Ahmet Bulut ile Salim Özen, Rusya Federasyonu yurttaşı İgor Koçhergin, Elena Badragan, Luidmila Chuprova ve Aleksandr Vanin yaşamını kaybetmişti.

Kazayla alakalı soruşturma 5 sene sonra bitirildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddia belgesinde kulenin yeteri kadar işaretlenip, ışıklandırılmadığı belirtilerek, 3 yetkili hakkında 15'er seneye kadar mapus cezası istendi.

STANDARTLARA UYGUN İŞARETLEME VE IŞIKLANDIRMA YAPILMADI

İddia Belgesinde, kazanın yaşandığı gün görüş açısının çok düşük olduğu belirtilerek, helikoptere ait ses kayıt makinesinde yapılan tahlilde, çarpmadan 22 saniye evvel kaptanın 'Kule şurdaydı' dediği aktarıldı.

Kokpit içi konuşmalardan, kaptanların kulenin yerini bildikleri ama göremedikleri, uçuş koşullarını gözetememelerine karşın uçuşa devam etmekte ısrar ettiklerinin anlaşıldığı ifade edildi. Kazanın, helikopterin ana palin kısmının kuleye temas etmesi neticeyi alana geldiği belirtildi.

İddia Belgesinde, Endem İnşaat A.Ş.'ye ait TV kulesinin, beynelmilel havacılık standartlarına uygun biçimde işaretlenip ışıklandırılmamasının, kazanın yaradılışında illiyet bağı taşıyan bir unsur olduğu değerlendirmesi yapıldı. Firmanın yetkili ortakları olan kuşkulular Mehmet Enis Ö., Osman Naci E. ve Tamer T.'nin, 'Taksirle birden fazla şahsın vefatına neden olma' kabahatinden ayrı ayrı 2 seneden 15 seneye kadar mapus cezasıyla cezalandırılmaları arz edildi.

İstanbul'da düşen helikopterdeki patlamalar kamerada!İstanbul'dan son dakika haberi... Büyükçekmece'de bir helikopter düştü. İlk gelen bilgilere göre helikopter TÜYAP Kuzey yan yol E-5 mevkiine düştü. Beylikdüzü'nde düşen helikopterde 2 kaptan, 4 yabancı ve 1 Türk yolcunun bulunduğu bilindi. Büyükçekmece Belediye Başkanı helikopterdeki 5 şahsın yaşamını kaybettiğini söyledi. Helikopter düştükten sonra hakikatleşen patlama anları başka bir vasıtada bulunan yurttaşlar tarafından kaydedildi.daha fazla video içinİstanbul'da düşen helikopterdeki patlamalar kamerada!