Çalışan kadına ‘yeni’ hak

Çalışan kadına ‘yeni’ hak

Doğum sebebiyle çalışma yaşamından uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödemesi yapmasına imkân sağlayan, doğum borçlanması genişliyor. Bu haktan faydalanmak için doğum evveli sigortalı olmak gerekmeyecek.

Çalışan kadınların itiraz ettikleri bir mevzuda tertip etmeye gidiliyor. Doğum sebebiyle çalışma yaşamından uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödemesi yapmasına imkân sağlayan, “doğum borçlanması” genişliyor. Bu haktan faydalanmak için doğum evveli sigortalı olmak gerekmeyecek. Edinilen bilgiye göre, sigortalı tüm kadınların bu haktan faydalanması için yapılan teklifler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e iletildi ve tertip etme yapılmasına karar verildi. Doğum evvelinde sigortası olmayan kadınların doğum borçlanması yapmasını yasaklayan tertip etme, kavga mevzusu olmuştu. Askerlik borçlanmasında erkeklerin askere gitmeden evvel sigortalı olup olmadığına bakılmaması çifte standart olarak değerlendiriliyordu. Bu mevzuda sendikalar ve kadın teşkilatlarının arzları vardı.

GÜNDEM OLDU

AK Parti’de yapılan değerlendirmelerde, “Mevcut tertip etmede, bir kadının doğum borçlanmasından faydalanması için sigorta başlangıç tarihinin doğum evveli olması gerekiyor. Ancak doğum yaptıktan sonra bir işe girip çalışan kadınlara doğum borçlanması hakkı verilmiyor. Askerlik borçlanmasında erkeklerin askere gitmeden evvel sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakılmıyor” denildi. Mevzu, Çalışma Bakanı Bilgin’e iletilerek, “Kadınların doğum borçlanması da askerlik borçlanması gibi olsun. Doğum borçlanması için doğumdan evvel sigortalı olması şartı kaldırılsın” teklifi getirildi. Bakan Bilgin, teklife sıcak baktıklarını ve tertip etme yapacaklarını dile getirdi. Yapılacak tertip etmeyle kadınların sigorta başlangıç tarihi doğumdan sonra da olsa ‘doğum borçlanması’ yapabilecek.

YASA NE DİYOR?

Mevcut kanuna göre, çalışma yaşamından bir müddet süresince doğum sebebiyle uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödeme yapmasına imkân veren gidişata doğum borçlanması deniliyor. Doğum borçlanması doğumdan sonraki en fazla iki senelik müddet için yapılabiliyor. Her doğumda en fazla 720 günlük müddet borçlanılıyor. Bu zamanın üzerinde doğum borçlanması yapılamıyor. Sigorta açısından büyük bir ehemmiyete sahip olan bu hak, doğum yapacak her çalışan kadın için geçerli. Kadınlar, 3 çocuk üzerinden 6 sene kadar prim kazanma imkânına sahip olabiliyor.