Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor! Seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate düşecek

Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor! Seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate düşecek

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu irtibatını sağlayacak "Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" kapsamında inşası süren Çerkezköy-Kapıkule hattındaki çalışmalar tüm süratiyle…

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu irtibatını sağlayacak "Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" kapsamında inşası süren Çerkezköy-Kapıkule hattındaki çalışmalar tüm süratiyle sürüyor.

: İlginize Sürükleyebilir Kulaktan kulağa dağılan iddiaya Bakan Soylu son noktayı koydu!Lafın bittiği yer! Rezil görüntüler... Burası Salda Gölü...Dikkat! Bu ilçelerde denize girmek menedildi... Sebebi ise...

Haziran 2019'da üretimine başlanan Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında yüzde 44 fiziki ilerleme sağlandı. Projenin etraf mühendisi İhsan Gökhan Özbahçali, Anadolu Ajansı muhabirine, saatte 200 km sürate uygun, sinyalli ve elektrifikasyonlu inşa edilecek hattın 153 km uzunluğunda olacağını söyledi. Özbahçali, "Proje kapsamında 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadüğün üretim çalışmaları devam ediyor." dedi.

Özbahçali, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ı süratli tren ağına bağlayacak projeyle Halkalı-Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat zamanının 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya ineceğini ifade etti.

Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor Seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate düşecek

Süratli tren hattı çalışmalarının Bulgaristan hududu olan Kapıkule Hudut Kapısı'na kadar geldiğini anlatan Özbahçali, "O bölgede viyadük ve köprü çalışmalarımız bitirildi. Yollar hazırlandı. Ürettiğimiz traversler de ilerleyen yarıyılda bölgede rayların döşenmesinde kullanılacak." diye konuştu.

ETRAFÇI PROJE

Özbahçali, süratli tren projesinin etrafçı bir proje olduğunu, çalışmalarda çıkan toprağın çayır alanlarının ıslahında kullanıldığını aktardı. Bugüne kadar 2 milyon metrekareye yakın çayır alanının ıslah edildiğini aktaran Özbahçali, bu mevzuda pozitif dönüşler aldıklarını, ıslah edilen çayır alanlarında ot faydasının da çoğaldığını dile getirdi.

Özbahçali, projenin, hat rotayı süresince organik toprağın korunarak tekerrür kullanılması, yaban yaşamı için geçişler yapılması ve ses perdesi imalatı gibi tüm etrafsal ihtiyatların da dikkate alınarak planlandığını vurguladı. Toplam uzunluğu 229 km olan Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı bitirildiğinde Türkiye ve Trans Avrupa ağları yüksek standartta birbirine bağlanacak.