Çanakkale'de hastanede evraklar karıştı, öldü sandıkları babaları yerine başkasını toprağa verdiler

Çanakkale'de hastanede evraklar karıştı, öldü sandıkları babaları yerine başkasını toprağa verdiler

Çanakkale'de hastanede sevk sırasında dokümanlar karışınca babalarına ait olduğunu düşündükleri cenazeyi teslim alan aile, kabirliğe defnetti. Ancak 1 gün sonra karmaşıklığın ortaya çıkmasının…

​Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ÇOMÜ Sıhhat, Uygulama ve Araştırma Sağlık Kurumu'nde rehabilitasyon gören Covid-19 hastası Recep Yılmaz'ın Yoğun Bakım Ünitesi'nde yer olmaması sebebiyle Mehmet Akif Ersoy Sağlık Kurumu'ne sevk edilmesine karar verildi. Yılmaz hastaneye sevk edildiği sırada dokümanı, ÇOMÜ'de rehabilitasyon gören kanser hastası Recep Çelik'in belgesiyle karıştı. Bu sebeple Yılmaz, hastanede 'Recep Çelik' olarak kayda alındı. Recep Yılmaz, sevk edildiği akşam, hayatını yitirdi. Yanlış doküman sebebiyle Yılmaz'ın vefatının ardından Çelik'in ailesine haber verildi. Salı günü hastaneye Çelik ailesi, Recep Çelik'e ait olduğunu düşündükleri cenazeyi alıp, Yeni Şehir Mezarlığı'ndaki aile kabirliğine defnetti.

Dün, Çelik'i arayan ÇOMÜ Hastane yetkilileri, gidişatı anlattı. Büyük şok yaşayan Çelik ailesi, hastaneye gittiklerinde babaları Recep Çelik'in yaşadığını gördü. Gidişatı savcılığa bildiren Çelik ailesi, kabirlikteki Recep Yılmaz'ın cenazesinin çıkarılması için izin bekliyor.

'BİZİ ÇAĞIRDILAR BABANIZ YOĞUN BAKIMA KAZANÇ GELMEZ CAN VERDİ DEDİLER'

Recep Çelik'in oğlu Hilmi Çelik, babasının huzurevinde uyuduğunu ve rahatsızlanınca ÇOMÜ'ye kaldırıldığını belirterek yaşananları şöyle anlattı:

"Hastanede Yoğun Bakım Ünitesi'nde yer olmadığı için müşahede odasına aldılar. O sırada yakın yerlerdeki Yoğun Bakım Ünitelerinde de yer bulamadık. Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Sağlık Kurumu'ndeki birimde bir yer boşalıyor. Babamın üzerine doküman tertip ediyorlar, ama başka hastayı Mehmet Akif Ersoy Devlet Sağlık Kurumu'ne götürüyorlar. O adam yoğun bakıma girer girmez can vermiş. Bizi çağırdılar, 'babanız yoğun bakıma kazanç gelmez can verdi' diye. Biz gittik, burada yapılacak bir şey var mı yok. 'Pazartesi günü gelin cenazenizi alın' dediler. Gittik, bize vefat raporunu verdiler. Vefat raporuna baktık, Recep Çelik üzerine tertip edilmiş. TC kimlik numarası da onun numarası. Fakat vefat raporunda 'Covid-19' yazıyor."

Çanakkalede hastanede evraklar karıştı, öldü sandıkları babaları yerine başkasını toprağa verdiler

'AMELİYATINA YERİNE BAKTIK VAR, HORTUM DELİĞİNE BAKTIK VAR'

Vaziyete itiraz ettiklerini belirten Hilmi Çelik, "Babamın Covid-19 olmadığını söyledik. Zira bu sağlık kurumundan çıkarken siz ona test yaptınız. Huzurevine dönüyor ya, testi olumsuzdu. İki ay evvel aşılarını da oldu. Bunu düzenleyin. Düzenlemediler. Morga indik. Covid-19 olduğu için bizi yanaştırmadılar. Uzaktan görebildiğimiz kadarıyla babamı operasyonlu, nereye bakacağız operasyon izine bakacağız. Baktık, o adam da operasyonlu. Başka nereye bakacağız babamın yan tarafında hacet torbası var. Onun hortumu ve deliği var. Ona baktık, o adamda da var. Suratını dikkatli araştıracak biçimde zati yanına yanaştırmadılar. Sardılar, aldılar, götürdüler. Kabirlikte cenaze namazını kıldık. Kendileri defin operasyonunu yaptılar. Dini vecibelerini yerine getirdik" diye konuştu.

'SAVCILIĞA GİTTİK, KABİR AÇILIP, ALINACAK'

Ertesi gün sağlık kurumundan aranıp, çağrıldıklarını ve cenazelerde karmaşıklık olduğunu söylediklerini kaydolan Çelik, "Hastaneye gittik, ÇOMÜ Sıhhat, Uygulama ve Araştırma Sağlık Kurumu'nde 5'inci katta 523 numaralı oda da 'Recep Çelik' adlı bir var. Gidip, bakın bu sizin babanız mı? Gittik baktık, babamız orada uyuyor. Babamın vaziyeti de iyi değil, ama sağ. Biz şok olduk. Biz kimi gördük, doküman elimizde, vefat raporu var. Recep Çelik’i gömdük. Bu kim? Bu da Recep Çelik, bizim babamız. Ama gömdüğümüz kim? Biz adamı aile kabirliğine gömdük. Savcılığa gittik, gidişatı öğrendirdik. Kabri açmalarını, o meftayı oradan almalarını sahibine teslim etmelerini söyledik. Orada o meftanın sahipleriyle de tanıştık. Onlarda 2- 3 gündür hastalarını arıyormuş. Çanakkale'de hiçbir sıhhat kuruluşunda kendi hastalarını bulamıyorlar. Olağan başka bir deyişle biz defnettik onu. Savcılığı ifadelerimizi verdik, bekliyoruz. Kabri açılacak, onu oradan alacaklar, kabirliğin başka yerine gömecekler. Bizim kabrimiz boşalmış olacak. Savcılığa da söyledik, bu yanılgıyı kim yaptıysa oda ceremesini çeksin."

BAŞHEKİM KARAAYVAZ: YANLIŞ HASTA SEVKİ YOK, DOKÜMAN KARIŞMIŞ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sıhhat, Uygulama ve Araştırma Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Muammer Karaayvaz, "Koronavirüs hastası Recep Yılmaz'ın Devlet Sağlık Kurumu Yoğun Bakım Ünitesi'ne sevk edilmesi gerekiyordu. Boş yer olduğu için bu hastayı da Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Sağlık Kurumu'ne sevk etmeye karar verdik. Doğru hasta gidiyor, doğru rehabilitasyon uygulanıyor. Ama yanlış doküman gidiyor. Yanlışlık da buradan kaynaklanıyor. Tabi hastalarda da o kadar eşlik var ki ikisi de operasyonlu, ikisinin de kafasında iri ben var" dedi.