Çanakkale'de vaka sayısı hızla arttı! Yeni kararlar alındı

Çanakkale'de vaka sayısı hızla arttı! Yeni kararlar alındı

Çanakkale'de 100 bin popülasyonda görülen koronavirüs olay rakamı bir haftada 348,81'den 546,77'ye yükseldi. Son hafta açıklanan olay rakamıyla Çanakkale koronavirüs hasta oranında Türkiye dördüncüsü…

Kentte 1 Mart'ta hakimiyetli olağanlaşma yarıyılına geçilmesiyle beraber olay rakamındaki çoğalış süratle sürüyor. Sağlık Bakanlığı'nca geçtiğimiz günlerde açıklanan tehlike haritasında 'çok yüksek tehlikeli' şehirler kategorisine yükselen kentte 100 bin popülasyonda görülen olay rakamı 27 Şubat-5 Mart tarihleri arasında 107.29, 6-12 Mart tarihleri arasında 149.76, 13-19 Mart tarihleri arasında 202.75, 20-27 Mart tarihleri arasında 348.81 ve 27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında 546.77 olarak reelleşti. Son hafta açıklanan olay rakamıyla Çanakkale koronavirüs hasta oranında Türkiye dördüncüsü oldu.

PAZARDA SADECE SEBZE VE MEYVE REYONLARI AÇILDI

Alınan temkinlere karşın olay rakamlarının çoğalması üzerine Şehir Umumi Hıfzıssıhha Heyeti, dün Vali İlhami Aktaş başkanlığında toplandı. Kentte koronovirüs yayılımını önlemek ismine yeni temkinler alındı. Kentteki pazarlarda yoğunluğu eksiltmek için bazı tezgahların değişik gülerde kurulması kararlaştırıldı. Ulus pazarlarında sebze meyve gibi satış tezgahlarının salı ve cuma günü kurulması, giyim, oyuncak, züccaciye, nalburiye gibi gereksinim malzemelerinin satışını yapan tezgahların yalnızca çarşamba günleri kurulması kararlaştırıldı. Pazar yerindeki tezgah ve sergi arasında en az 3 metre mesafe olmasına, pazar yerlerinde kıyafet sınamalarının yapılmaması ve bu sebeple kıyafet sınama kabinlerinin kaldırılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda bugün kurulan ulus pazarında sadece sebze ve meyve tezgahları açıldı. Pazaryerinin daha durgun olduğu görüldü.

Çanakkalede vaka sayısı hızla arttı Yeni kararlar alındı

‘ESNAF DA YURTTAŞ DA ALINAN ÖNLEMLERDEN HOŞNUT’

Pazar esnafı Irmak Özdemir, "Alınan temkinler sağlımız için büyük katkı sağlayacak. Zira her şey maddiyat değil. Hepimiz sıhhatimizin yanında ekmek paramızı kazanmak için çabalıyoruz. Allahın İzniyle bu alınan temkinler hayırlısı olur. Alınan kararları ve temkinleri yerinde buluyorum. Bugün Salı olduğu için sebze, meyve, yiyecek, zeytin, peynir gibi eşi besin grupları tezgahlarını açtı. Züccaciye, oyuncak, kıyafet ise çarşamba günü açılacak" dedi.

Pazar alışverişi yapan tıp fakültesi öğrencisi Duygu Kaya da, "Ben insanların özel olarak giyim kısmına geldiğini varsaymıyorum. Buraya gelmişken, dolaşıyorlardı. Dolaşmayı eksilttiği için alınan ihtiyatların belki verimi olabilir" diye konuştu.

Pazar alışveriş yapan Oktay Akın ise, "Çanakkale daha evvel olay rakamlarında gerideyken, şu anda Türkiye'de dördüncü sırada yer alıyor. Cuma günleri pazaryeri çok kalabalık oluyordu, salı günleri çok kalabalık olmuyor. Herkesin bu temkinler kapsamında yönet etmesi gerekiyor. Zira alınan bu temkinler pazaryerindeki yoğunluğu da eksiltecektir. Giyim, hırdavat kısmında yoğunluk oluyor. Bu alınan temkinler o yoğunluğu eksiltir" diye konuştu.

Çanakkalede vaka sayısı hızla arttı Yeni kararlar alındı

SARİH ALANLARDA HES KODU DENETLEMESİ YAPILACAK

Kovid-19 ihtiyatlarıyla alakalı; belediyelerin, şehir özel yönetlerin, kolluk vasıtalarının ve camilerin anons sistemlerini daha etkin kullanması, caddeye çıkma yasağının bulunduğu zamanlarda etkin vazifeyi olmayan kamu personelinin ve muafiyet verilen bireylerin; yalnızca muafiyet mevzusunu teşkil eden iş, mekan ve zamanlar dışında caddeye çıkmamaları kararlaştırıldı. Kolluk güçleri artık sarih alanlarda da HES kodu denetlemesi yapacak. Şehir dışından gelen mukim veya davetliler en az 10 gün süresince geldikleri konutta izole olacak ve konut ziyaretlerinde bulunmamaları mevzusunda uyarılacak.

Torununun yanına gitmek üzere şehir dışına çıkmaya hazırlanan Seher Tümbül, "Aşımızı olduk. Konutumuzdan çıkmayarak temkinimizi alıyoruz. Çanakkale'de çoğalış bir hayli yükseldi. Bildiğimiz kadarıyla bir ekip sıkı önlemler alındı. Biz alınan temkinler kapsamında yeniden de mesafeli ve dikkatli olmaya çaba gösteriyoruz. Maskesiz çıkmıyoruz. Sosyal mesafe konut el hijyeni kaidelerine uyuyoruz. Dışarıda artık HES kodu uygulanması yerinde bir karar olmuş. Bir yerden başlanması gerekiyordu" dedi.

Eşini yolcu eden Hasan Tümbül ise, "Alınan temkinleri pozitif değerlendiriyorum. Daha da sıkı ihtiyatların alınması koşul. Zira temkinsiz vazgeçildiği takdirde yurttaşlar kesintisiz dışarı çıkıyor. Alışveriş yapıyor. Temkinler caddeye çıkma yasağına kadar alınması gerekli. Zira Çanakkale'de olay rakamı çok yükseldi" diye konuştu.

‘TEMKİNLERE UYMAYANLAR HAKKINDA OPERASYON YAPILACAK’

Yeni kararlara uymayanlar hakkında '1593 rakamlı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun alakalı maddeleri gereğince yönetimsel operasyon kuruluş edilecek. Mevzusu kabahat teşkil eden tavırlara ait Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında zorunlu adli operasyonlar yapılacak.