Canavarca katletti, cezası belli oldu! Gülizar'ın katiline müebbet

Canavarca katletti, cezası belli oldu! Gülizar'ın katiline müebbet

Antalya'da ormanlık alanda Gülizar Turan'a 23 cinsel hamlede bulunup, başını taşla ezdikten sonra boğazını keserek öldüren Cengiz Dok'a 48 verilen ağırlaştırılmış ömür boyu mapus cezası, Yargıtay…

Antalya'da 14 Ağustos 2016 tarihinde, Kepez ilçesi Varsak mevkisindeki ormanlık alanda başı taşla ezilip, boğazı kesilerek öldürülmüş, yarı üryan vaziyette bayan cesedi bulundu. Cinsel hamlede bulunulduğu tanımlanan cesedin, kayıp müracaatı yapılan Gülizar Turan'a ait olduğu tespit edildi. Vakayla alakalı Antalya Toptancı Hali'nde hamallık yapan Cengiz Dok nezaretine alınıp hapsedildi. Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, kendisinin hadise günü maktulle para karşılığında ilişkiye girdiğini ileri süren Cengiz Dok, ardından bu vakanın alana geldiğini söyledi. 

Cengiz Dok, ağırlaştırılmış ömür boyu mapusa mahkum edildi. Maznunu kaliteli cinsel atak kabahatinden de 18 sene mapusa mahkum eden duruşma, cezada indirim uygulamadı.

Canavarca katletti, cezası belli oldu Gülizarın katiline müebbet

YARGITAY CEZAYI ONADI

Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'ne sevk edilen dosya, geçen ay karara bağlandı. Yargıtay ilamında maznun Cengiz Dok'un, maktulü nasıl öldürdüğü bir defa daha vurgulandı. Maznunun, maktulü üzerinde taşıdığı bıçakla tehdit ederek, cinsel hamlede bulunduğuna dikkat çekilen kararda, şöyle denildi:

“Maznun cinsel atağın ardından maktul Gülizar'ın başını birden çok kere sert bir tabana vurduğu, taş veya kaya ile ezdiği, elindeki bıçakla maktulün boğazını derin bir biçimde biri 11 santim, değişiği 15 santim olacak biçimde iki defa boğazlayarak kestiği, maktulün hadise yerinde hayatını yitirdiği, maktul Gülizar'ı bu halde vazgeçen maznun Cengiz Dok motosikletine binerek hadise yerinden kaçmıştır."

Karar metninin sonlarında, maznunun otopside belirtilen yaraları alana getirmesinin, canavarca hisle ve işkence sürükleterek öldürme emelini güttüğüne vurgu yapılarak, maznun avukatının temyiz isteminin temelden yalanlanarak, kararların onanmasına karar verildiği kaydolundu.

'BEN DEĞEMEZKEN O YAŞAMDAN ALDI'

Yargıtay kararını DHA muhabirinden bilen Gülizar Turan'ın annesi Menekşe Kocabaş, cezanın onanmasını en büyük mutluluk olarak değerlendirdi. Kocabaş, “Gülizar'ı unutmayacağız, unutturmayacağız. Benim ciğerimi yaktı. Başka anaların ciğerleri yanmasın. Allahın İzniyle oradan kurtulmasın. En büyük beklentimiz de buydu. Haberi aldıktan sonra da çok neşelendik. Lafın bittiği yer. Konuşacak bir şey de bulamıyorum. 5 yıldır bizim içimiz yandı. Çoluk çocuğunda kabahat yok ama onun da ciğeri yansın. İçeriden hiçbir zaman çıkamasın. Ben değemezken, bir tokat cetmezken kızımı daha 23 yaşında yaşamdan aldı. Ne diyebilirim ki, ciğerimiz yanıyor" dedi.

Resimlerinin yer aldığı anı köşesine bakarak kızıyla hasret giderdiğini laflarına ilave eden Menekşe Kocabaş, “Bazen bakarken çok üzülüyorum ve hastalanıyorum. Topluyorum ama direnemiyorum. Antalya'nın her bir köşesinde onunla anım var. Biz 23 yıl hiç ayrı kalmadık. Bir gecemiz ayrı geçmedi. Yavrumun hayalleri ile onun anıları ile yaşıyorum. Bu kararı veren egemen ve savcılardan Allah razı olsun. Adalet artık yerini buldu" diye konuştu.

'CAN VERMESİN SÜRÜNSÜN'

Cinayet maznununun yakınlarının geçen aylarda sosyal medya aracılığıyla kendisiyle temasa geçtiğini belirten Kocabaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bana başsağlığı diliyor. Ne cüretle ne suratla bana başsağlığı diliyor. Başsağlığı dilese de kabulüm değil. Maznun can vermesin, cehennem ateşinde yansın. Sürüklediğim acıların bin katını çeksin. Benim ciğerim söner mi, sönmez. Unutmayacağım. Ama alışılıyor. Bir biçimde yaşam devam ediyor. Biz yaşayamayız diyordum. Ben çocuğumdan 23 sene süresince hiç ayrı kalmadım. Hiçbir canlı varlık, böyle bir vefatı hak etmiyor. Keşke öldürmeseydi. Kolunu bacağını kırsaydı. Komaya soksaydı. Kapıma atsaydı. Ben onu biberonlarla besleseydim. Ona can verseydim. Soluk verseydim. Beni ondan koparmasaydı. Neye yaradı. Devletimiz şu an onu besliyor. Hücrede de yatsa, ömür boyu gün suratı da görmese, ben burada yanıyorum o orada yaşamını devam ettiriyor. Ama can vermesin sürünsün."

'HAK ETTİĞİ CEZAYI ALDI'

Gülizar Turan'ın ablası Yasemin Turan ise Yargıtay'ın iyi bir karar verdiğini ifade ederek, “Beklediğimiz bir karardı. İlk başlarda çok kararsız ettik. Zira ilk başlarda kendisini ahlaksızca korunmaya kalktı. Mahkemeye kravatla çıktı. Cezada indirim alır mı diye düşündük. Ama sayın duruşma kurulu sonuna kadar bizim yanımızda oldular. Hak ettiği cezayı aldı. Hiçbir zaman çıkamazsın allahın izniyle" dedi.

"O benim her şeyimdi" diyerek laflarını sürdüren Yasemin Turan, “Abim var ama onunla o kadar yakın değildim. Ama kız kardeşim benim sırdaşımdı, dostumdu, en yakınımdı. 'Vah gidene' diyoruz. Onun yokluğu her zaman emin oluyor. Zira o bizim konutumuzun keyfiydi. Bizi güldürendi. Babamı kaybettim. Babamdan sonra en büyük takviyeyi ondan aldım. Onu da kaybedince yapyalnız kaldım. Bir tek annem var. Ona sarılıyorum artık. Birbirimize yardım olmaya çalışıyoruz. Onu hiçbir zaman unutmayacağız. O hep bizimle kalacak."