Çankırı Valisi açıkladı: Keneden bir vefatımız daha oldu

Çankırı Valisi açıkladı: Keneden bir vefatımız daha oldu

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi KKKA hastalığından Şabanözü'nün ardından Ilgaz'da bir ölümümüz daha oldu. Yurttaşlarımızı uyarıyoruz; lütfen keneyi elinizle çıkarmayın" dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü faallikleri kapsamında '15 Temmuz Resimleri' sergisinin açılışını yapan Vali Abdullah Ayaz, gazetecilere açıklama yaptı.

Ayaz, koronavirüs olaylarının Çankırı'da da çoğaldığını ifade ederek, "Covid-19 hadiselerinde dünya, yurt geneli ve şehrimizde çoğalış var. Pazartesi günü salgın koordinasyon heyetinde mevzuyu değerlendireceğiz. İşin reeli azıcık beklediğimiz süreçti. Bir araya gelmenin çok yaşandığı bir bayram geçirdik. Onun azıcık tesirlerini görüyoruz. Şu anda çok şükür sağlık kurumuna olan tesiri evvelkilere göre çok kısıtlı. Ölüm eden hastamız takribî 2 aydır yok. Ama tekerrür yatış yapan hastalarımız var. Şu düzeyde maskeye dönüş gündemde yok. Mesafenin çok korunmadığını hep birlikte görüyoruz. Son aşının üzerinden 6 ay geçmiş tüm yurttaşlarımızı tekerrür aşı olmaya çağırıyoruz. Şu anda alınabilecek en güçlü temkin aşı. Özellikle 60 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olan yurttaşlarımız anımsatma dozlarını olsunlar. Alabileceğimiz en iyi temkin bu olacak" diye konuştu.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hadiselerinde 2'nci ölümün yaşandığını aktaran Vali Ayaz, "KKKA hastalığından Şabanözü’nün ardından Ilgaz'da bir ölümümüz daha oldu. Yurttaşlarımızı uyarıyoruz; lütfen keneyi elinizle çıkarmayın. Kene ısırmasına yurttaşlarımız tanık olduklarında acele olarak sağlık kuruluşuna müracaat etsinler. Müracaat Etsinler ki, takibimize girsinler. Zira kan bedellerindeki düşüşü ne kadar erken teşhis edebilirsek ilacın uygulanması ve netice vermesi o kadar tesirli oluyor. Elimizde çok faal bir ilaç var; ama hastalık belli bir ebada eriştikten sonra ne yazık ki çözüm olmayabiliyor. 10 yurttaşımız uyuyarak rehabilitasyon aldı" ifadelerini kullandı.