Çarpıcı araştırma ortaya çıkardı: Göktaşları dinozorları yok etti, yılanların kaderi değişti!

Çarpıcı araştırma ortaya çıkardı: Göktaşları dinozorları yok etti, yılanların kaderi değişti!

Bilim insanlarının yaptığı eksantrik bir çalışma dinozorlar ve yılanlarla alakalı sansasyonel bir hakikati ortaya çıkardı. Dinozorları yok eden göktaşının, yılanların mukadderatını tanımladığı değerlendiriliyor.

Yapılan son bir araştırma, yılanların milyonlarca yıldır yaşamda kalabilmiş olmasıyla, dinozorları yok eden göktaşı arasında iletişim kuruyor.

66 milyon sene evvel yaşanan çarpma ile dünya üzerindeki hayatın yüzde 76'sı yok oldu.

Bilim insanları, çarpma sonrası yaşanan bu büyük yok oluş sırasında yer altına saklanan çok az rakamda yılan cinsinin, kıyamet sonrası dünyaya zafer ile adapte olarak çağdaş zamanlara eriştiğini değerlendiriyor.

Gıda olmadan uzun vakitler yaşamda kalabilen sürüngenler dünyaya dağıldı. Evrilerek çeşitlenen cinslerinin rakamı bugün 3 bini aşıyor.

Meksika'nın Yucatan Yarımadası'na çarpan göktaşı, burada 200 kilometre çapında bir krater oluşturmuştu.

Sonrasında dünya on sene süresince kül bulutları ile kaplanmış bu zamanda zelzeleler, tsunamiler ve yangınlar oluşmuştu.

Çarpıcı araştırma ortaya çıkardı: Göktaşları dinozorları yok etti, yılanların kaderi değiştiJoschua Knuppe'nin bu çizimi, yılanların nasıl yaşamda kalmış olabileceğini gösteriyor

Araştırmayı yapan bilim takımının başı olan Hekim Catherine Klein, "Yılanlar, gıda zincirinin devrildiği bu civarda yaşamda kalabildi ve değişik kıtalara dağılarak yeni etraflarına adapte oldu" diyor.

İngiltere'deki Bath Üniversitesi'nde görevli olan Klein, "Büyük bir olasılıkla şayet göktaşının tesiri olmasaydı, yılanlar bugün aramızda olmayacaktı" diyerek yılanların yaşamda kalışını açıklıyor.

Uzmanlar, bir yıla kadar gıdasız yaşayabilmeleri ve karanlıkta avlanabilmelerinin yaşamda kalışlarında anahtar rol oynadığı görüşünü de belirtiyor.

Nature Communications'ta yayınlanan araştırmaya göre, bugün yaşayan yılan cinslerinin tamamı göktaşının düştüğü zaman yaşamda olan ataları ile bağdaşıyor.

Çarpıcı araştırma ortaya çıkardı: Göktaşları dinozorları yok etti, yılanların kaderi değişti

ANTARKTİKA DIŞINDA TÜM KITALARDA YAŞIYORLAR

Elde edilen fosiller, bu yarıyılda yaşamış yılanların, bugünküne eş biçimde, bacaksız ve elastik çeneli olduğunu ortaya koyuyor.

Ağaç ve deniz yılanları, kobralar, boğa yılanları ve pitonlar gibi çağdaş yılan spektrumunu oluşturan cinslerin tamamı göktaşı kıyameti sonrası ortaya çıktı.

Bilim insanları, bu denli kitlesel yok oluşların dünya tarihi süresince en fazla birkaç kere yaşandığını değerlendiriyor.

Bath Üniversitesi'ndeki araştırmaya göre, memelilerin adapte olarak yaşamda kaldığı bu kıyamet sonrası yarıyılda evrim anlamında, "en deneysel ve yenilikçi" zaman yaşandı.

Çarpıcı araştırma ortaya çıkardı: Göktaşları dinozorları yok etti, yılanların kaderi değişti

Yılan cinsleri Dünya üzerinde Antarktika dışında tüm kıtalarda yaşıyor. Ummanlardan, çöllere, birkaç santimetreden, 6 metreye kadar değişen binlerce cinsleri bulunuyor.

: İlginize Sürükleyebilir Çok güçlü geliyor... Sarı alarm! Risk radara böyle yansıdıHangi şehirler mübalağa etti? Böyle giderse talebeler mekteplerini donduracak! Aşıda vahim reyin... Aylar sonra ortaya çıktı!