Çarpıcı araştırma sonucu: Bitkisel beslenme Kovid-19 riskini azaltıyor

Çarpıcı araştırma sonucu: Bitkisel beslenme Kovid-19 riskini azaltıyor

Koronavirüs salgınının başından beri virüsle alakalı aşı, ilaç ve rehabilitasyon çalışmalarını sürdüren bilim insanları hem hastalığa tutulmamız hem de tutulduğumuzda basitçe atlatabilmemiz için çalışmalarına

King’s College London ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, 600 bin bireyin beslenme ve sosyoekonomik bilgilerini araştırarak bilimsel araştırma sonuçlarını yayınladı. Araştırılan bilgilerde, sıklıkla nebatsel yiyecek harcayan şahısların, seyrek harcayanlara göre Kovid-19’a tutulma risklerinin daha az olduğu belirtildi. 

Bilim insanları tarafından 600 bin bireyin beslenme bilgileri üzerinden yapılan inceleme bazlı araştırma sonuçlarına göre, nebatsel perhiz uygulayanların, Kovid-19’a tutulma, yakalansa da hastalığı ağır geçirme olasılığının daha az olduğu ifade edildi.

Araştırma sonuçlarında, hastalığa tutulma riskinin uygulanan perhiz ve fertlerin yaşadığı bölgelerin sosyoekonomik gidişatlarıyla ilişkili olduğu belirtildi.  

AZ SEBZE HARCAYANLAR DAHA FAZLA RİSK ALTINDA

Çalışma kapsamında, pandemi öncesi beslenme alışkanlıklarıyla alakalı ankete katılanların yüzde 19’unun Kovid-19’a tutulduğu aktarıldı. Araştırmanın, belli yiyeceklere veya besinlere bakmak yerine, insanların nasıl beslendiklerini yansıtan daha geniş perhiz kalıplarına odaklandığı ifade edildi.Çarpıcı araştırma sonucu: Bitkisel beslenme Kovid-19 riskini azaltıyor

Anket kapsamında, her katılımcının perhizinin kıymetini yansıtan bir ‘perhiz nitelik puanı’ oluşturuldu. Yüksek nitelik puanlarına sahip perhizlerin meyve, sebze ve bütün hububatlar gibi nebat bazlı besinlerin yanı sıra yağlı balıklar, daha az işlenmiş besinler ve arıtılmış karbonhidratlar kapsadığı tanımlandı.

Düşük nitelik puanı ise fazla işlenmiş besinlerin ve düşük ölçüde nebatın olduğu beslenmelerde görüldü. Analistler, en nitelikli perhizi uygulayan şahısların, en az besleyici perhize sahip olanlara göre Kovid-19’a tutulma olasılığının takribî yüzde 10 daha az olduğunu vurguladı.

Nebatsel perhiz uygulayan bu şahısların, hastalığı ağır geçirme riskinin yüzde 40 daha az olduğu ifade edildi.

İncelemelerde, sosyoekonomik etkenlerin, Kovid-19’un yayılmasında ehemmiyetli bir etmen olduğunu ifade edildi. Analistler, bu etmenlere bağlı ayrımın olmadığı şartlarda Kovid-19 hadiselerinin takribî dörtte birinin önlenebileceğini vurguladı. Uzmanlar bu kapsamda, ulus sağlığının iyileştirilmesinin altını çizdi.

: İlginize Sürükleyebilir Covid-19'da son vaziyet... Haritada tek bir 'turuncu' kalmadı! Olaylarda vaziyet kritikTemsilcimiz Beşiktaş, Devler Ligi'ne kayıpla başladı! Vodafone Park'ta 3 golİHA, SİHA, TİHA'ların mimarı CNN Türk'te... 'AKINCI'ların atası böyle ortaya çıktı