Çarpıcı araştırma: Tek ayak üstünde dengede kalamayanların ölme ihtimali daha yüksek

Çarpıcı araştırma: Tek ayak üstünde dengede kalamayanların ölme ihtimali daha yüksek

Denge ve vefat arasındaki ilişkiyi araştıran 12 senelik çalışmanın neticeleri British Journal of Sports Medicine'de yayınlandı. Araştırmaya göre orta yaş ve yaşlılarda türkiye elektrik kurumu ayak üzerinde

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Finlandiya ve Brezilya'dan beynelmilel bilim insanlarının yer aldığı bir takım cinsinin ilk misali olan 12 senelik çalışmalarını bitirdi. Denge ve vefat arasındaki ilişkiyi araştıran araştırma gözlemsel olmasına karşın neticeleri tüm dünyanın alakasını çekti.

Türkiye Elektrik Kurumu AYAK ÜSTÜNDE BALANSTA KALAMAYANLARIN CAN VERME OLASILIĞI DAHA YÜKSEK

British Journal of Sports Medicine'de yayınlanan araştırmaya göre 10 saniye süresince türkiye elektrik kurumu ayak üzerinde balansta kalamayan orta yaşlı ve yaşlı insanların 10 sene içerisinde can verme olasılığı öbür insanlara göre iki kat daha fazla.

FELÇ VE BUNAMA TEHLİKEYİ

Uzmanlara göre insanların balansı ne kadar iyi sağlayabildikleri onların sıhhatleri hakkında ciddi ipuçları verebilir. Peki denge sıhhatimizle alakalı bize hangi iletileri veriyor?

Daha evvel yapılan araştırmalar türkiye elektrik kurumu ayak üstünde denge kuramamanın felç tehlikeyi ile irtibatlı olduğunu ortaya koymuştu. Hekimler de balansı cılız olan insanların zekasal testlerde daha makûs performans gösterdiğini vurgulayarak bunun 'bunama' ile irtibatlı olabileceğini düşünüyor.

KATILIMCILARIN 5'TE BİRİ TESTİ GEÇEMEDİ

Aerobik kondisyon, adale eforu ve elastikliğin aksine, denge 60 yaşına kadar iyi korunma meylindedir. Ancak bu yaştan sonra süratli bir düşüş görülür.

Sansasyonel neticeler veren araştırma için 2008-2020 seneleri arasında yaşları 51 ile 75 arasında değişen ve yürüyüşü istikrarlı olan toplam 1.702 birey takip edildi.

Analistler katılımcılardan kollarını yanlara açıp, dümdüz karşıya bakarken türkiye elektrik kurumu ayak üzerinde durmalarını istedi. Her bir ayak için insanlara üç kere sınama uğru verildi. Katılımcıların beşte biri takribî yüzde 21 türkiye elektrik kurumu ayak üzerinde durma testini geçemedi.

Çarpıcı araştırma: Tek ayak üstünde dengede kalamayanların ölme ihtimali daha yüksek
Analistler 10 saniyelik denge testinin insan sıhhati mevzusunda süratli ve objektif geri bildirim sağladığını öne sürüyor

VEFAT TEHLİKESİNİ YÜZDE 84 ARTIRDI

Sonraki 10 sene içerisinde katılımcılardan 123'ü muhtelif nedenlerden yaşamlarını kaybetti. Analistler bu vefatlardan yola çıkarak 10 saniye süresince türkiye elektrik kurumu ayak üzerinde dayanaksız duramayanların vefat tehlikesinin  yüzde 84 oranında daha fazla olduğunu keşfetti.

Hesaplamalar sırasında hastaların yaşı cinsiyeti ve altta uyuyan şartlar dikkate alındı.

RUTİN TESTLERE 'DENGE TESTİ' DE DAHİL EDİLMELİ

Rio de Janeiro'daki Clinimex egzersiz tıbbı muayenehanesinden Dr Claudio Gil Araujo'nun liderliğini yaptığı takım bu aşikar belirtiler üzerinden yola çıkarak, yaşlıların her sene kumpaslı olarak yaptırdıkları testlere denge testinin de dahil edilmesi gerektiğini öne sürüyorlar. Ancak denge ile standart bir testin olmaması bu teklifi geçersiz kılıyor.

Katılımcıların hepsinin Brezilyalı olması sebebi ile araştırmanın hudutlu olduğunu kabul eden analistler bu neticelerin öbür halklarda aynı neticeleri vermeyebileceğine dikkat sürüklüyor.